Spoločnosť Zahraničné Top

Šialené zvyky a podivné tradície. Prečítajte si fakty o Silvestri, ktoré ste doteraz nevedeli

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Opakuje sa to každý rok. Celé týždne sa tešíme na silvestrovskú noc a dúfame, že strávime príjemný večer plný zábavy a prežijeme skvelý štart do nového roka. Aby sa vám toto všetko splnilo, prinášame vám zaujímavé fakty o Silvestri a Novom roku z celého sveta, ktorými môžete ozvláštniť zábavu počas rozhovorov s priateľmi.

 

Myslíte si, že Silvester je preceňovaný? Potom ste pravdepodobne z oblasti, ktorá ho neprežíva tak bláznivo, ako v iných častiach sveta.

Šialené zvyky a podivné tradície vytvárajú v niektorých kultúrach naozaj vzrušujúcu silvestrovskú noc a majú priniesť do nového roka šťastie a požehnanie. Okrem toho exituje mnoho zaujímavých faktov o Silvestri, ktoré nám poskytujú dostatok materiálu na vtipné rozhovory s priateľmi.

Červená pre šťastie

Taliani sa na Silvestra ladia na červeno. Nie je to preto, že by boli na niekoho nahnevaní. Ide o niekoľko storočí starý zvyk. Kto má počas silvestrovskej noci na sebe červenú spodnú bielizeň, má mať v novom roku šťastie a úspech.

Brazília má podobnú tradíciu, ale spolieha sa kompletne na bielu farbu. Celý biely odev má tomu, kto ho nosí, priniesť len to najlepšie.

Zdroj: pixabay

Rana do chrbta ako požehnanie do nového roka

V Bulharsku pristupujú k Silvestru s miernym násilím. Tam je zvyk, že ľudia sa búchajú po chrbte vetvičkami drieňa obyčajného. Väčšinou chodia deti z domu do domu a ozdobenými konárikmi tejto dreviny “bijú” ľudí.

Kto je zasiahnutý tzv. “survačkou”, môže očakávať plodný a bohatý rok. Deti potom za takéto šibanie dostávajú sladkosti a ovocie.

Survačkou chodia šibať najmä deti. Zdroj: YouTube

Dvanásť bobúľ hrozna pre dobrý nový rok

Pre šťastný vstup do nového roka majú Španieli takisto svoju tradíciu. O polnoci je zvykom pri každom údere zvonu zjesť jednu bobuľu hrozna, zjesť pritom musia dvanásť bobúľ v krátkom čase. To im má priniesť šťastie do nasledujúceho roka.

Kto oslavuje Silvester ako prvý?

Prvé šampanské sa otvára na ostrove Samoa. Tam začína Nový rok o 11:00 nášho času. Ako poslední oslavujú príchod Nového roka na Havaji. Vtedy je u nás 11:00 hodín ráno prvého dňa v novom roku.

Najväčšia silvestrovská párty

Najväčšia silvestrovská párty na svete sa koná na Copacabane v Rio de Janeiro v Brazílii. Okolo 2,3 milióna ľudí tu každoročne oslavuje príchod nového roka.

Pre porovnanie, v New Yorku či Berlíne sa schádza na Times Square a Brandenburskej bráne “len” asi milión ľudí.

Pápež Silvester I. na dobovej maľbe. Zdroj: wikipedia

Prečo sa prelom rokov volá práve Silvester?

Už ste počuli o pápežovi Silvestrovi I.? Práve on je pôvodcom mena pre 31. december. Údajne mal prebudiť k životu mŕtveho býka a poraziť draka.

O živote pápeža Silvestra sa veľa nevie, pretože zomrel už v roku 335 nášho letopočtu a to práve 31. decembra.

Rýchlosť zátky vystrelenej pri otváraní sektu

Pri otváraní fľaše so šampanským vystrelí korková zátka rýchlosťou až 40 km/h.

Kto by sa chcel pred ňou ukryť do bezpečia, tak by bol pravdepodobne pomalý a nestihol by to.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: pixabay