Spoločnosť Zahraničné Top

Šialený nápad francúzskeho podnikateľa. Chce, aby sa predala slávna Mona Líza

Obchodník navrhol predať obraz Mony Lízy. Zdroj: pixabay

PARÍŽ – Od prázdnych hudobných sál až po zavreté múzeá – francúzsky sektor kultúry trpí kvôli koronavírusu. Hľadá sa riešenie, ako by bolo možné dostať sa z finančných problémov. 

 

Vplyvný francúzsky obchodník v oblasti digitálnych technológií Stéphane Distinguin má na situáciu šialené riešenie. Chce predať azda najslávnejší obraz sveta.

“Čo by sa stalo, keby sme predali Monu Lízu?” znie návrh Parížana, ktorý si predstavuje predaj veľdiela za cenu: 50 miliárd eur.

“Myslím si, že by to mohol byť dobrý obchod a to z ekonomického, ale aj z kultúrneho hľadiska,” napísal Francúz pre časopis Usbek & Rica.

Sumu považuje za primeranú. Distinguin berie do úvahy aj peniaze, ktoré by Mona Líza priniesla. Podľa neho by to boli tri miliardy ročne. Toľko zaplatia asi dva milióny návštevníkov Louvru, ktorí do múzea prichádzajú hlavne kvôli Mone Líze.

Potenciálnych kupcov je veľa

Kto by mohol cenný obraz kúpiť? “Myslím si, že nebude nedostatok kupcov,” tvrdí Distinguin.

Už má v tomto smere aj nápad. Umelecké dielo by mohol kúpiť multimiliardár a šéf Amazonu Jeff Bezos!

Pre najbohatšieho muža na svete, s majetkom v hodnote 127 miliárd dolárov, by to nemal byť žiadny problém. Len pre pripomenutie: Jeho rozvod v minulom roku ho vyšiel na 38 miliárd dolárov (asi 35 miliárd eur). To je len o niečo menej, ako by mohol zaplatiť za slávny obraz.

Na archívnej snímke z 24. októbra 2017 je obraz Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) od Leonarda da Vinciho v priestoroch aukčného domu Christie’s v Londýne.. Zdroj: TASR / AP

Ak by sa Bezos o Monu Lízu nezaujímal, Distinguin má “v rukáve” ďalšieho možného kupcu – istého arabského princa.

Budete sa diviť, ale Distinguinova myšlienka nie je až tak absurdná. To, že milovníci umenia zo Stredného východu sú pripravení zaplatiť  za umelecké diela obrovské sumy, dokazuje aj predaj obrazu Leonarda da Vinciho “Salvator Mundi”. Saudskoarabský miliardár ho v roku 2017 vydražil za 450 miliónov dolárov (414 miliónov eur). Mnohí experti však majú pochybnosti, či obraz naozaj namaľoval Leonardo da Vinci.

Páči sa vôbec Mona Líza parížskemu obchodníkovi?

“Nie veľmi,” povedal Distinguin pre Corriere della Sera. Nepáči sa mu najmä nacionalistická vášeň, ktorú vzbudzuje dielo u Francúzov.

Jeho motto znie: Predať Monu Lízu a investovať peniaze do budúcnosti umenia a kultúry.

Mohlo by vás zaujímať