Zahraničné Top

Sigmar Gabriel: Putin je odhodlaný na politické riešenie v Sýrii

MOSKVA – Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel konštatoval po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom ochotu na politické riešenie sýrskeho konfliktu zo strany Moskvy. Putin zdôraznil, že nemá záujem o dlhodobú vojenskú angažovanosť v regióne, uviedol Gabriel po dvojhodinovom rozhovore so šéfom Kremľa v jeho rezidencii pri Moskve. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Spoluprácu ruského vedenia s režimom v Sýrii označil Gabriel za “obrovský problém”. “Každá bomba, ktorá tam spadne, si vyžiada ľudské životy a uvedie do pohybu mnohých utečencov,” povedal nemecký vicekancelár a minister hospodárstva.

Pred piatkovými medzinárodnými rozhovormi o Sýrii vo Viedni Gabriel podčiarkol, že krajina sužovaná občianskou vojnou má ešte veľmi ďaleko od politického riešenia. “Je veľmi pravdepodobné, že sa terajšia vláda musí zúčastniť na rokovaniach, a súčasne musí byť jasné, že systém, ktorý tam teraz vládne, nemá z dlhodobého hľadiska žiadnu šancu,” vyhlásil.

V súvislosti s mnohými “regionálnymi a náboženskými” skupinami zapojenými do konfliktu v Sýrii však Asad nie je jediným problémom, zdôraznil Gabriel. Aj keby bol zajtra preč, konflikt by sa neskončil,” dodal.

Gabriel hovoril v stredu v Moskve aj so zástupcami občianskej spoločnosti o ľudských právach v Rusku. Na dnes má na programe okrem iného stretnutie s ministrom energetiky Alexandrom Novakom.