Regióny Poprad

Silný vietor vyvrátil v TANAP-e tisícky stromov. Spôsobil nemalé škody

Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

POPRAD – Silný vietor, ktorý sa v noci z nedele na pondelok prehnal Slovenskom, napáchal nemalé škody v Tatranskom národnom parku. Na území v správe Štátnych lesov TANAP-u vyvrátil a polámal vyše päťtisíc stromov, čo predstavuje približne 4 000 metrov kubických drevnej hmoty. Najväčšie škody prírodný živel napáchal v ochranných obvodoch Podspády a Habovka.

 

Ako informovala agentúru SITA koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Martina Petránová, podobne ako vlani na jeseň, aj tentokrát vietor po sebe zanechal najväčšie škody na Orave. Najviac zasiahnutý bol ochranný obvod Habovka, kde podľa odhadov lesníkov padlo do 1 000 metrov kubických drevnej hmoty, Zverovka hlásila zhruba 600 metrov kubických prevažne roztrúsenej vetrovej kalamity, vyvrátené stromy poškodili zábradlie na mostíku v Roháčskej doline aj závoru pri vstupe do doliny. V Oraviciach zatiaľ evidujú zhruba 300 metrov kubických poškodenej drevnej hmoty, následky vyčíňania vetra však lesníci ešte stále mapujú.

Na zvyšnom území Tatranského národného parku, ktoré majú vo svojej správe Štátne lesy TANAP-u, vietor spôsobil najväčšie škody v oblasti Podspádov, odkiaľ hlásili kalamitu v rozsahu približne 1 000 metrov kubických. V oblasti Tatranskej Javoriny živel zničil ďalších zhruba 800 metrov kubických drevnej hmoty.

Pracovníci vyvrátené stromy priebežne odstraňujú

Najlepšie obišla centrálna časť Tatier. V ochranných obvodoch Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Smokovce a Tatranské Matliare zaregistrovali len minimálne škody na lesných porastoch. Keďže vo vyšších polohách stále fúka vietor, situácia sa môže v priebehu najbližších hodín ešte zmeniť. Škody zaznamenali aj lesníci v Pieninách. Z ochranného obvodu Červený Kláštor hlásili vetrovú kalamitu v rozsahu približneodn 100 metrov kubických.

V teréne sú i pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u, ktorí si postupne prechádzajú turistické chodníky a prípadné vyvrátené stromy priebežne odstraňujú. Aj preto Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku žiadajú návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe po turistických chodníkoch a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na ich spriechodnení.