Zahraničné Spoločnosť Top

Šíri sa prekvapivo rýchlo. Čo by ste mali vedieť o novom koronavíruse

Cestujúci na železničnej stanici v Hongkongu majú na tvári masky, aby sa neinfikovali novým vírusom. Zdroj: SITA / AP

WU-CHAN – (TASR) V dôsledku nákazy novým koronavírusom v Číne zomrelo už 17 ľudí. Vírus s označením 2019-nCoV sa zjavne šíri rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Prvý prípad sa objavil už aj v USA. Čo by sme mali vedieť o novej pľúcnej chorobe?

 

Nebezpečný koronavírus sa v Číne šíri prekvapivo rýchlo. Nová pľúcna choroba je potvrdená u takmer 600 ľudí. Medzi nimi je 170 pacientov z 11-miliónového mesta Wu-chan. Tam sa choroba aj koncom decembra prvýkrát objavila na trhu s rybami a hydinou. Do stredy zomrelo už 17 ľudí. Vo väčšine potvrdených prípadov sa však priebeh ochorenia považuje za mierny.

Prvý prípad aj v USA

Prvý prípad sa potvrdil už aj na americkej pôde. Vírus diagnostikovali neďaleko mesta Seattle v štáte Washington u človeka, ktorý docestoval z Číny, oznámil to americký úrad zdravotníctva. Muža, ktorý trvalo žije v USA a prišiel z Wu-chanu, preventívne hospitalizovali. Spojené štáty teraz rozširujú kontroly na letiskách. 

Londýnske centrum pre analýzu globálnych vírusových ochorení odhaduje, že skutočný počet nakazených je už výrazne vyšší, ako udáva Peking. Ten v piatok oznámil, že infikovaných by mohlo byť až 1700 ľudí.

Na Slovensku nebol hlásený žiadny prípad

Podľa Úradu vrejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na Slovensku zatiaľ nebol hlásený žiadny prípad ochorenia spôsobeného novým koronavírusom, informovala jeho hovorkyňa Mgr. Daša Račková.

Úrad verejného zdravotníctva SR informoval o vzniknutej situácii kľúčové rezorty a regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR

ÚVZ SR kontinuálne monitoruje epidemiologickú situáciu prostredníctvom Systému rýchleho varovania (EWRS)

Hlavný hygienik SR vydal usmernenie týkajúce sa ťažkého respiračného syndrómu vyvolaného novým koronavírusom 2019-nCoV určené všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva v SR a príslušným rezortom, a to na zabezpečenie informovania zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie.

“Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV, pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,” uviedol v správe Úrad verejného zdravotníctva SR.

O vzniknutej situácii bude potom informovaný aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.  Laboratórna diagnostika ochorenia bude zabezpečená v Národnom referenčnom centre pre chrípku zriadenom pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave,” hovorí sa ďalej v správe.

Ako sa prenáša vírus 2019-nCoV?

Experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ale aj čínske úrady, predpokladajú, že vírus sa neprenáša len zo zvieraťa na človeka, ale aj z človeka na človeka. Doteraz však neexistuje dôkaz pre prenos infekcie prostredníctvom dýchacích ciest.

Aké sú príznaky?

Záhadný vírus vyvoláva zápal pľúc. Patrí do skupiny koronavírusov, ktorá vyvoláva prechladnutie až po ťažký priebeh, ako u nákazy vírusmi MERS a SARS. Na epidémiu SARS zomrelo v rokoch 2002 a 2003 v pevninskej Číne takmer 350 ľudí a v Hongkongu ďalších takmer 300 ľudí. 

Nový koronavírus 2019-nCoV nebol pred koncom minulého roka u ľudí diagnostikovaný.

Príznakmi nákazy sú okrem iných aj horúčka, kašeľ a dušnosť. Doteraz potvrdené prípady ale majú omnoho miernejší priebeh, ako to bolo v prípade SARS. Ohrozené sú najmä staršie skupiny obyvateľstva. Ľudia, ktorí v dôsledku novej nákazy zomreli, mali už pretým chronické ochorenia.

Lekárnička v čínskom meste Wu-chan predáva mužovi masku na tvár. Zdroj: SITA / AP

Kto sa nakazil?

Doteraz sa nakazili vírusom 2019-nCoV najmä obyvatelia Wu-chanu, medzi nimi aj 15 zamestnancov nemocníc. Rozšírenie nákazy ale nie je obmedzené len na túto metropolu. Ďalších päť prípadov bolo potvrdených v Pekingu, jeden v Šanghaji a 15 prípadov sa objavilo v juhočínskej provincii Kuang-tung.

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom bol diagnostikovaný aj v Južnej Kórei. Ide o 35-ročnú Číňanku, ktorá sa predtým zdržiavala vo Wu-chane. Izolované prípady ohlásili aj Thajsko a Japonsko, neskôr aj USA.

Kedy by ste sa mali dať otestovať na koronavírus?

Každý, kto prišiel do kontaktu s človekom, ktorému zistili infekciu koronavírusom a má aj problémy s dýchacími cestami (dýchavičnosť, kašeľ, bolesti hrdla), by mal pre istotu navštíviť lekára. Na vírus by sa mal nechať otestovať aj človek, ktorý má zápal pľúc a ktorý sa maximálne 14 dní pred vypuknutím choroby zdržiaval v Číne, najmä v meste Wu-chan.

Ľudia kráčajú po medzičasom uzavretej železničnej stanici v meste Wu-chan. Zdroj: SITA / AP

WHO zatiaľ nevyhlásila stav núdze

Aj napriek razantnému nárastu prípadov nákazy novým koronavírusom zatiaľ WHO nevyhlásila “stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru”. Komisia odborníkov, ktorá radí WHO, nevidela v stredu na to žiadny dôvod, vo štvrtok bude situáciu opäť analyzovať.

Mesto Wu-chan je uzavreté

Čína uzavrela mesto Wu-chan, odkiaľ sa šíri nákaza novým koronavírusom. Zastavené sú lety, ako aj železničné spojenia z a do metropoly. Úrady tiež vyzvali obyvateľov, aby mesto neopúšťali, ak nemajú vážny dôvod a aby sa vyhýbali davom i verejných zhromaždeniam, kde by sa nákaza mohla ľahšie šíriť. Úrady tiež zastavili mestskú hromadnú dopravu a hlavné cesty kontrolujú hliadky.

Ďalšie čínske mesto  Chuang-kang bude od polnoci miestneho času (18.00 h SEČ) zo štvrtka na piatok uzatvorené v rámci preventívnych opatrení voči šíreniu nového koronavírusu.

Od polnoci miestneho času sa v meste Chuang-kang, kde žije 7,5 milióna obyvateľov, do odvolania zastaví verejná doprava a obyvatelia ho nebudú môcť opustiť. Uzatvorená bude hlavná železničná stanica, všetky vozidlá budú kontrolované a zatvorené budú pohostinské zariadenia a kiná.

Pre vírus zrušili oslavy začiatku nového lunárneho roka

Peking zrušil vo štvrtok v dôsledku šírenia nového smrteľného koronavírusu verejné oslavy príchodu nového lunárneho roka, naplánované v čínskej metropole na nadchádzajúcu sobotu. Čína v tomto čase každoročne zaznamenáva aj hromadné cestovanie ľudí za svojimi príbuznými na sviatky. Informovala o tom agentúra AFP.

Úrady v čínskom hlavnom meste oznámili, že zrušenie osláv je súčasťou opatrení v rámci celoštátneho úsilia zabrániť šíreniu doposiaľ neznámeho koronavírusu.

Pekinská samospráva informovala o zrušení všetkých podujatí pri príležitosti začiatku roka, ktorý sa nesie v znamení kovového potkana. S cieľom “posilniť prevenciu a podporu” sa nebudú konať ani tradičné chrámové veľtrhy, ktoré každoročne pri príležitosti nového roka lákajú obrovské davy turistov.

Podľa spravodajskej stanice BBC k vypuknutiu nákazy nemohlo v Číne dôjsť v horšom ročnom období. Lunárny nový rok – najväčší sviatok roka – pripadol na nadchádzajúci víkend.

Na novoročné sviatky sa stretáva celá rodina, ide teda o obdobie vyznačujúce sa veľkými presunmi ľudí na území Číny i v ostatných častiach sveta, kde čínske komunity žijú. Iba v Číne samotnej vycestujú stovky miliónov ľudí – často na veľké vzdialenosti -, aby sa dostali domov. Pre mnohých je to jediná dovolenka v roku a zároveň jediný čas na stretnutie so svojimi blízkymi.

Ešte pred zaznamenaním nového vírusu sa očakávalo, že ľudia sa vydajú na približne 440 miliónov ciest vlakmi a takmer 80 miliónov ľudí sa bude prepravovať letecky.

Mohlo by vás zaujímať