Domáce Koronavírus Politika Spoločnosť Top

Situácia na Slovensku s koronavírusom sa začína otáčať. Krajčí má viacero smutných správ

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / DPA

BRATISLAVA – Čísla na Slovensku sa zhoršujú. To je záver týždenných štatistík, ktoré na pravidelnej báze prezentuje minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Podľa jeho slov za to môže uvoľnenie opatrení, ku ktorému došlo v polovici novembra. Šéf rezortu zdravotníctva upozorňuje, že sa situácia začína obracať. Stúplo nám totiž reprodukčné číslo, ale aj kĺzavý medián, ktorý je ukazovateľom ďalšieho prípadného uvoľňovania opatrení. Toho sa zrejme tak skoro nedočkáme. Krajčí upozorňuje aj na ďalšiu smutnú správu – oproti minulému týždňu nám výrazne stúpol počet infikovaných pacientov nad 65 rokov.

 

Podľa ministra zdravotníctva sa dá v najbližšom období očakávať, že nám čísla pozitívne testovaných začnú po relatívne dobrom období opäť rásť. Dokazujú to viaceré dôležité ukazovatele epidemiologickej situácie v krajine. Oproti minulému týždňu stúpla hodnota kĺzavého mediánu, a to z 1326 na 1811. Zvýšilo sa nám aj reprodukčné číslo vírusu, a to z 0,9 na hodnotu 1. Šéf rezortu zdravotníctva za týmto nepriaznivým vývojom vidí posledné uvoľňovanie opatrení zo 16. novembra. Vtedy sa umožnilo naplnenie 50 percentnej kapacity v kostoloch, divadlách a kinách.

Podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu má ďalšie uvoľňovanie opatrení prísť vtedy, ak hodnota 7-dňového priemeru bude na hodnote 750. „V súčasnosti je priemer PCR a antigénových testov na čísle 2027 a pri PCR testoch na čísle 1387,“ vysvetlil Krajčí s tým, že ak by sme chceli, aby nám číslo začalo klesať, museli by sme buď sprísniť opatrenia, alebo viac testovať. „V opačnom prípade sa číslo 750 budeme čoraz viac vzdiaľovať,“ konštatoval. Krajčí upozornil aj na priemernú pozitivitu PCR testov, ktoré je v súčasnosti na úrovni 17,2 percenta. Podľa ministra zdravotníctva ide o veľmi vysokú hodnotu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Na druhej strane nám oproti minulému týždňu klesla 14-denná incidencia zo 475 na 354. Ide o počet pozitívnych testov na 100-tisíc obyvateľov za dva týždne. Klesajú aj počty hospitalizovaných pacientov, pokles je však minimálny. „Našťastie nám číslo ľudí v nemocniciach nestúpa,“ povedal Krajčí. Nižší je aj počet ľudí vyžadujúcich si podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Smutné správy

Krajčí poukázal aj na ďalší smutný vývoj. Vzhľadom k viacerých ohniskám, ktoré vypukli v domovoch sociálnych služieb, stúpol aj počet infikovaných nad 65 rokov. Kým minulý týždeň v piatok malo potvrdený koronavírus 1662 seniorov, k dnešnému dňu to je 1836 ľudí.

Podľa slov Krajčího doteraz na nákazu zomrelo 1034 ľudí, z toho 771 obetí máme potvrdených. Pri 65 úmrtiach majú podozrenie, že za ne môže primárne koronavírus, u takmer dvoch stovkách obetí mohol za smrť aj COVID-19.

Situácia na Slovensku z hľadiska infekčnosti personálu je tiež kritická. V karanténe, či už kvôli pozitívnemu testu, alebo kontaktu s infikovanou osobou, je 2229 zdravotníkov.

To, že sa nám na Slovensku situácia zhoršuje, dokazuje aj vývoj v regiónoch. Najhoršie je na tom v súčasnosti Trnavský kraj, kde evidujú zhoršenie na hodnote 34 percent, nasleduje Trenčiansky kraj s 12 percentami a Banskobystrický a Nitriansky s deviatimi percentami. Zlepšenie epidemiologického vývoja kompetentní vnímajú v najkritickejších krajoch – a to v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji, kde je však situácia naďalej vážna. Bratislavský kraj si udržuje zhruba rovnaký hodnotu, ako minulý týždeň.

Z hľadiska okresov je najkritickejšia situácia v Skalici, Považskej Bystrici, Senici, Stropkove a Snine.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nové podmienky pre hranice

Od 7.12. sa menia podmienky pre ľudí prechádzajúcich hranicami. Krajčí upozornil na to, že naďalej do krajiny pendluje obrovský počet ľudí, preto sa budú musieť riadiť novými pravidlami. Tí, ktorí majú pri prechode hranicami výnimky (ide o pendlerov, zdravotníkov, študentov, tranzit,…), sa budú musieť raz za dva týždne pretestovať antigénovým testom a tým sa preukázať na hraniciach. Tí, ktorí výnimky nemajú a prechádzajú hranicami, musia mať pri sebe negatívny PCR test.

Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška, ktorý sa brífingov s ministrom zdravotníctva pravidelne zúčastňuje a je členom konzília odborníkov, povedal, že prvé očkovanie bežnej populácie proti koronavírusu by mohlo byť na jar. Ako prví budú na vakcináciu vyzývaní zdravotníci a pracovníci kritickej infraštruktúry. Všetko však závisí od toho, kedy sa podarí autorizovať vakcínu. V súčasnosti sú vo finálnej fáze testovania tri relevantné vakcíny – od firmy Moderna, AstraZeneca a koncernu Pfitzer a BioN-tech.

Hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý sa rovnako brífingu zúčastnil, uviedol, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, aby sa mohli reštaurácie do konca roka otvoriť. Dôvodom je fakt, že pandemická situácia je naďalej vážna.

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Zlepšenie v Európe

Minister zdravotníctva okrem vývoja epidemioligickej situácie na Slovensku informoval aj o tom, ako sa vyvíja pandémia v Európe. Podľa jeho slov sa situácia zlepšuje. Najviac postihnutou krajinou je v súčasnosti susedné Rakúsko, kde sa však v postupne začína prejavovať vplyv tvrdého lockdownu. Situácia v Česku sa začína zlepšovať, rovnako aj vo viacerých regiónoch Poľska. Z pohľadu epidemiologickej situácie piatich krajín – Česka, Poľska, Rakúska, Maďarska, Ukrajiny a Slovenska – sme na tom v súčasnosti najlepšie.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Mohlo by vás zaujímať