Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Situácia na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Všetky okresy sú červené

Marek Krajčí. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Epidemiologická situácia na Slovensku nie je dobrá. Naďalej nám denne rastú čísla nakazených v tisícoch. Rovnako je čoraz viac hospitalizovaných pacientov. Všetky regióny na Slovensku sú červené, situácia v najpostihnutejších sa ale postupne zlepšuje. Ako sa zmenili čísla počas týždňa? Hrozí nám naďalej český scenár? Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) priniesol dobré, ale aj zlé správy. 

 

Podľa ministra zdravotníctva je epidemiologická situácia zlá v celej Európe. Najhoršie je na tom Česká republika. Tá má 14-dňovú incidenciu na 100-tisíc obyvateľov takmer 1 500 pozitívnych. Zle je na tom aj Rakúsko, Maďarsko a Ukrajina, kde je však otázna pravdivosť miery pozitívnych testov. “V Čechách je cez tisíc ľudí na umelej pľúcnej ventilácii,” upozornil Krajčí.

Čo sa týka Slovenska, minister uviedol, že sa zdá, že máme “veľmi ustálené reprodukčné číslo a je to spôsobené prijatými opatreniami a zákazom vychádzania.” To by nás mohlo zachrániť pred českou cestou. Verí, že situácia na Slovensku nebude vzhľadom na opatrenia tak vážna, ako u našich západných susedov. 14-dňová incidencia na Slovensku je 528 pozitívne testovaných na 100-tisíc obyvateľov. “Čím ďalej, tým menej zachytávame ľudí, ktorí sú bezpríznakoví,” vysvetlil minister. Testujú sa teda hlavne ľudia s príznakmi.

“Nárast počtu hospitalizovaných je enormný, a to 1 237 pacientov oproti minulotýždňovému 727 ľudí v nemocniciach . Kĺzavý medián nám naďalej rastie. Sedemdňový priemer testov nám stúpol na takmer 12,5-tisíc. Reprodukčné číslo zostáva zhruba rovnaké, ako minulý týždeň, a to 1,25 až 1,55. Všetky regióny na Slovensku sú v súčasnosti červené,” uviedol Krajčí. Najviac zasiahnuté okresy sú naďalej Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Bardejov, ale aj Turčianske Teplice, Čadca, Ružomberok a Sabinov.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Situácia vo všetkých štyroch rizikových okresoch, kde prebehlo pilotné testovanie (Orava a Bardejov) sa zlepšuje. Výrazný nárast pozitívne testovaných evidujú v Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Komárne, Novom Meste nad Váhom a Kysuckom Novom Meste. Okresy sa odlišujú aj podielom pozitívnych. V niektorých dosahuje hodnotu 30 percent. Najlepšie sú na tom regióny južného Slovenska a Podunajskej nížiny. Najviac hospitalizovaných je v Žilinskom kraji (378), nasleduje Prešovský kraj (332), Trenčiansky (188), Košický (153), Nitriansky (151), Banskobystrický (110), Bratislavský (105) a Trnavský kraj (89). V prípade tých pacientov, ktorí sú v nemocniciach, kde je plný stav reprofilizovaných lôžok, ich presúvajú do južnejších nemocníc. “Denne na Slovensku zomiera 18 ľudí na koronavírus,” upozorňuje Krajčí.

Takmer 2 000 členov zdravotníckeho personálu je v karanténe, najviac infikovaných je zdravotných sestier. Až 1 651 lekárov a členov zdravotného personálu sa nakazilo mimo svojho pracoviska.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Správu aktualizujeme.