Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Situácia na Slovensku sa výrazne zhoršila. Stúpajú počty červených okresov aj zatvorených škôl

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas. Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Situácia sa na Slovensku mimoriadne zhoršila. Poukazuje na to aj skutočnosť, že takmer každým dňom trháme nový rekord v počte nakazených. Prognózy však nie sú o nič priaznivejšie a kompetentní strašia tisíckou nových prípadov denne. Čo všetko sa na Slovensku zhoršilo? Aká je aktuálna situácia v Európe ohľadne koronavírusu? Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) je situácia veľmi vážna.

 

To, že sa situácia veľmi rýchlo mení k horšiemu, potvrdil Krajčí už na úvod tlačovej konferencie, kde informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii. “Slovensko má po novom červený región, ktorý je medzinárodne porovnateľný. Ide o Žilinský kraj, kde je epidemiologická situácia naozaj zlá,” uviedol Krajčí.

Ako dodal, Česko je druhou najpostihnutejšou krajinou koronavírusom v Európe. Zlá situácia je však aj v Maďarsku, Rakúsku, Ukrajine, čiže takmer u všetkých našich susedoch. “Nárast nakazených na Slovensku je enormný,” poukázal šéf rezortu zdravotníctva. Zmenili sa aj rizikové regióny, pričom niektoré vykazujú vysokú rizikovosť a ministerstvo zdravotníctva z tohto dôvodu odporúča, aby občania Slovenska boli mimoriadne obozretní a dodržiavali epidemiologické opatrenia, ako nosenie rúšok, pravidelné dezinfikovanie rúk či odstupy.

 

Situácia sa zhoršuje. Zdroj: TASR / František Iván

Aktuálne rizikové regióny:

 • Rakúsko (8/9): Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg, Niederoesterreich, Oberoesterreich, Burgenland,
  Salzburg, Steiermark
 • Maďarsko (20/20)
 • Poľsko (7/16): Kujavsko pomoranské v., Lodžské v., Malopoľské v ., Opolské v., Podkarpatské v.,
  Podleské v., Pomoranské v.
 • Bulharsko (7/27): Blagoevgrad, Burgas, Gabrovo, Smolyan, Stara Zagora, Targoviste, Yambol
 • Dánsko (5/6): Hovedstaden , Midtjylland , Nordjylland , Sjaelland , Syddanmark
 • Estónsko (3/ Harju Maakond, Ida Viru Maakond, Voru Maakond
 • Fínsko (2/19): Helsinki Uusimaa, Keski Suomi
 • Grécko (1/13): Voreio Agaio
 • Írsko (6/8): Border, Dublin, Mid East, Midland, South West, West
 • Litva (2/10): Kauno Apskritis , Šiaulių Apskritis
 • Nemecko (3/16): Berlín , Brémy , Hamburg
 • Nórsko (2/11): Oslo, Vestland
 • Švédsko (12/20): Dalarnas Lan, Hallands Lan, jamtlands Lan, Jonkopings Lan, Kronobergs Lan,
  Orebro Lan, Skane Lan, Stockholms Lan, Uppsala Lan, Vasterbottens Lan, Vastmaland, Vastra
  Gotaland
 • Slovinsko (8/12): Gorenjska, Koroska , Osrednjeslovenska , Podravska , Pomurska , Primorsko
  Notranjska , Savinjska , Zasavska
 • Spojené kráľovstvo (25/32): Anglicko: Londýn, North East, North West, East Midlands, West
  Midlands, Yorkshire and the Humber; Severné Írsko Škótsko: Ayrshire And Arran, Borders, Dumfries
  And Galloway, Fife, Forth Valley, Grampian, Greater Glasgow And Clyde , Highland, Lanarkshire,
  Lothian, Tayside, Western Isles; Wales: Abertawe Bro Morgannwg , Aneurin Bevan, Betsi Cadwaladr,
  Cardiff And Vale, Cwm Taf, Hywel Da
 • Taliansko (8/21): Bolzano, Campania, Lazio, Liguria, Sardínia , Toskánsko , Trento, Benátsko

Ozbrojené sily a dohľadávanie kontaktov

Čo sa týka čísel, tak 14-dňová incidencia stúpla zo 42 na 90, 7-dňový priemer počtu nakazených je v súčasnosti 510. 14-dňová incidencia poukazuje, koľko nakazených je na 100-tisíc obyvateľov. Výrazne stúplo aj reprodukčné číslo koronavírusu, a to z minulotýždňového 1,2 na 1,37. Eviduje sa aj nárast podielu pozitívnych testov – minulý týždeň to bolo 5,7, teraz je to takmer 9. “Predpokladáme, že budúci týždeň prekročia počty nakazených hodnotu 1000 za jeden deň,” konštatoval Krajčí. “Počty pozitívne testovaných nad 65 rokov sa za posledný týždeň viac ako zdvojnásobil,” uviedol. Čo sa týka hospitalizácii, vedie Žilinský kraj so 42 pacientmi, nasleduje Košický(33), Prešovský (30), Trenčiansky (27), Nitriansky (26), Bratislavský (22), Trnavský (21) a Banskobystrický kraj(14).

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Minister zdravotníctva poukázal aj na to, že epidemiológovia a pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, nestíhajú dohľadávať kontakty. Rezort im preto ponúkol študentov medicíny či verejného zdravotníctva. Pomocnú ruku ponúkli aj Ozbrojené sily, ktoré by mali pomáhať s  vyhľadávaním kontaktov pozitívne testovaných pacientov. Riziko, že pri účasti na hromadnom podujatí prídeme do kontaktu s nakazeným na koronavírus, je veľmi vysoké. “Ak budete na podujatí v Bratislave, kde je povolený počet 50 osôb, máte 50-percentnú šancu, že sa nakazíte,” poukázal Krajčí. Ako uviedol, regionálne semafory nemajú zmysel a z toho dôvodu je potrebné zavádzať celoplošné nariadenia.

Školy sa postupne zatvárajú

Najviac zatvorených škôl je aktuálne v okresoch Námestovo, Bardejov, Svidník a Nitra. Jedna úplne zavretá je aj v Bratislave a v okresoch Senec a Galanta. Najviac zatvorených tried je v okresoch Námestovo, Stará Ľubovňa Zvolen, Martin, Nitra a Bratislava. V súčasnosti je doma pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu takmer 19-tisíc detí, najviac (viac ako tisíc) ich je v okrese Senec, Námestovo, Nitra a Bardejov. Stúpa aj počet červených (41) a oranžových (20) okresov. Zelených okresov je po novom iba 18.

Mapa Slovenska je viac červená a oranžová, ako zelená. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Podľa infektológa Pavla Jarčušku sa dá očakávať, že počet obetí nám bude v najbližšej dobe rásť. Čo sa týka počtu nakazených zdravotníkov, hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že ich bolo potvrdených zhruba 550. Väčšina sa nakazila v súkromí, zvyšok pri práci. Krajčí rovnako informoval, že zatiaľ nezvažuje demisiu pre druhú vlnu koronavírusu, pretože “cíti podporu zo strany premiéra.” Ak túto podporu cítiť nebude, zváži jej podanie.