Zahraničné Spoločnosť

Situácia s koronavírusom sa stále mení. Čína zakázala obchodovanie s divožijúcou zverou, Irán hlási ďalšie obete

Počet obetí koronavírusu v Irána stúpol. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čína oznámila v pondelok “okamžitý” a “úplný” zákaz obchodovania s divožijúcou zverou a jej konzumáciu. Informovala o tom agentúra AFP. Vedci veria, že pôvodcom nového koronavírusu sú práve divožijúce zvieratá.

 

Stály výbor Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (parlamentu) sa stretol v pondelok a schválil návrh, ktorý “zakazuje obchodovanie s divožijúcou zverou, snaží sa skoncovať so zlozvykom jej nadmernej konzumácie a efektívne chráni životy a zdravie ľudí”, uviedla čínska štátna televízia.

Od januára v Číne platí dočasný zákaz obchodovania s divožijúcou zverou. Aktivisti však upozorňovali, že úrady ho naďalej tolerujú a dokonca podporujú.

Na ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobované vírusom SARS-CoV-2, zomrelo v Číne už viac ako 2500 ľudí.

Čína pre koronavírus odložila výročné zasadnutie parlamentu

Čína odložila začiatok výročného zasadnutia Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (parlamentu) pre obavy zo šírenia koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Zasadnutie sa pôvodne malo začať 5. marca. Stály výbor čínskeho parlamentu by v najbližších dňoch mal rozhodnúť o novom termíne. Čína odložila zasadnutie parlamentu po prvý raz od tzv. kultúrnej revolúcie.

Zasadnutie čínskeho parlamentu sa tradične začína 5. marca, trvá viac ako dva týždne a schádzajú sa naň do Pekingu tisícky delegátov.

Vo viacerých častiach krajiny boli už odložené zasadnutia na miestnej úrovni, ktoré tradične predchádzajú celočínskemu zhromaždeniu.

Na ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené vírusom SARS-CoV-2, zomrelo v Číne už viac ako 2500 ľudí. Epidémia predstavuje jednu z najväčších výziev pre prezidenta Si Ťin-pchinga, odkedy v roku 2012 prevzal vedenie vo vládnej komunistickej strane.

Koronavírusu v iránskom meste Kom už podľahlo 50 ľudí

Počet úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v iránskom meste Kom stúpol na 50. Informovala o tom v pondelok iránska polooficiálna tlačová agentúra ILNA.

Počet úmrtí na nový vírus je tak výrazne vyšší, než medzitým potvrdili iránski predstavitelia, ktorí hlásili 64 potvrdených prípadov nákazy vrátane 12 smrteľných.

Podľa miestneho zákonodarcu Ahmada Amírabádího Faráháního sa v Kome nachádza v karanténe viac ako 250 ľudí. Prvé úmrtia v tomto meste, ktoré je vyhľadávaným cieľom pútí šiitských moslimov a leží neďaleko Teheránu, podľa neho zaznamenali už 13. februára. Iránske úrady však prvé prípady nákazy novým koronavírusom, ako aj prvé úmrtia oficiálne potvrdili až 19. februára, píše agentúra AP.

Faráhání obvinil iránsku vládu, že sa snaží ututlať rozsah šírenia koronavírusu v Kome a jeho okolí, kam sa vírus podľa úradov dostal prostredníctvom ľudí, ktorí prišli z Číny. Iránsky minister zdravotníctva Saíd Namakí potvrdil v pondelok 12 úmrtí.

Faráhání podľa ISNA obvinil Namakího “z klamstva”. Podľa neho totiž infekcii podľahlo 50 ľudí len v samotnom Kome.

“Zvyšné médiá tento počet nezverejnili, ale my nechceme cenzurovať nič, čo súvisí s koronavírusom, pretože sú ohrozené životy ľudí,” uviedol pre agentúru AFP redaktor ILNA. Námestník iránskeho ministra zdravotníctva však správu agentúry poprel.

Iránska vláda sa zaviazala, že v súvislosti s koronavírusom bude transparentná. “Budeme oznamovať akékoľvek počty úmrtí na území celej krajiny,” povedal hovorca vlády.

Afganistan potvrdil prvý prípad nákazy

Afganistan potvrdil v pondelok prvý prípad nakazenia novým koronavírusom SARS-CoV-2 na svojom území. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na afganského ministra zdravotníctva Férózuddína Féróza.

Stalo sa tak po tom, ako v nedeľu Kábul oznámil, že v rámci preventívnych opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu preruší dopravné spojenia s Iránom, kde v uplynulých dňoch zaznamenali 12 úmrtí.

Féróz uviedol, že prvý prípad nakazenia bol zistený v meste Herát. Zároveň na tlačovej konferencii obyvateľov vyzval, aby necestovali do západnej provincie, ktorá hraničí s Iránom.

Národná bezpečnostná rada v Afganistane v nedeľu informovala o prechodnom pozastavení cestnej a leteckej dopravy do a z Iránu. Takisto bol pozastavený dovoz hydinových výrobkov z tejto krajiny. Afganské ministerstvá financií a vnútra sa budú snažiť zabrániť pašovaniu rúšok z krajiny a vyčlenia zdroje na ochranu zdravia obyvateľstva.

Väčšina prípadov infikovania koronavírusom SARS-CoV-2 v Iráne je hlásená z mesta Kom a jeho okolia. Kom je považovaný za centrum šiitského islamu a významné pútnické miesto.