Koronavírus Domáce

Situácia s koronavírusom v Nitre je naďalej kritická. Do nemocnice previezli päť pľúcnych ventilácií z Prešova

Zdroj: FB / Jaro Naď - minister obrany SR

NITRA – Rezort obrany zabezpečil 1. januára vo večerných hodinách leteckú prepravu piatich pľúcnych ventilácií z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov do Fakultnej nemocnice Nitra. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

 

Na prevoz z Prešova bol použitý vojenský vrtuľník UH-60 Black Hawk, ktorý prepravil náklad na Sliač. Pre zlé počasie boli odtiaľ zariadenia do Nitry prevezené pozemnou technikou Ozbrojených síl SR. „Vojaci aj naša technika sú plne k dispozícii pre potreby a podporu zdravotníctva v boji s pandémiou. Vzhľadom na kritickú situáciu sme okamžite zareagovali na žiadosť krízového koordinačného centra Ministerstva zdravotníctva SR na prevoz životne dôležitých zdravotníckych zariadení Chirana Medical s unikátnou viacúrovňovou pľúcnou ventiláciou,“ priblížil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Spoluprácu s rezortom obrany ocenil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). „Po plošnom a celoplošnom testovaní, ktoré sa podarilo zrealizovať aj vďaka ‘kostre’, ktorú armáda pri organizácii vytvorila, nám pomáhajú kontinuálne, čo sa ukázalo aj teraz pri pomoci vo Fakultnej nemocnici v Nitre, ktorá sa v rámci nemocníc na Slovensku aktuálne nachádza, možno skonštatovať, v najvážnejšej situácii. Ukázalo sa zároveň, že nákup techniky v podobe umelej pľúcnej ventilácie na jar bol správny krok,” uviedol.

Ako doplnil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, jedným z cieľov zriadeného koordinačného krízového centra na ministerstve je aj nachádzanie riešení v takýchto krízových situáciách. “Viem, že hneď večer boli dva ventilátory okamžite použité pre kritických pacientov. Nepochybujem, že ktorákoľvek z nemocníc, ak bude môcť pomôcť, tak v týchto dňoch urobí,” skonštatoval.