Koronavírus Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Situácia so športom sa na Slovensku radikálne mení. Pre koronavírus je zákaz všetkých športových podujatí na 14 dní

Slovenský šport rieši dilemu ako ďalej pre koronavírus. Zrušiť alebo pokračovať v ligových súťažiach. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Aj keď situácia na Slovensku nie je zatiaľ extrémne dramatická, koronavírus spôsobuje vážne problémy už aj v športe. Najskôr to boli iba kozmetické opatrenia, ale v súčasnosti sa aktuálny stav radikálne zmenil.

aktualizované 17:59

Už je zrušený bratislavský maratón, ktorý mal byť 4. a 5. apríla, no na Slovensku organizujeme aj významnejšie a dôležitejšie akcie, kde by to už bolo zaujímavé. V hokejovej extralige sa už koncom týždňa začne play-off o titul majstra. To isté platí pre futbalovú ligu, na programe je aj barážové stretnutie o postup na ME 2020 Slovensko – Írsko či hokejová kvalifikácia MS do 18 rokov. S divákmi? Bez divákov? Alebo vôbec? To sú tri základné otázky, na ktoré museli kompetentní čo najrýchlejšie odpovedať. Bez alibizmu.

Tu nejde o vyvolávanie hystérie či paniky, ale o prevenciu a dodržiavanie pravidiel a opatrení. Pri športových podujatiach je najväčšia koncentrácia ľudí na malom priestore a garantovať, že zdraví budú všetci na štadiónoch alebo v halách je nezmysel a hlúposť. To na papieri nepodpíše žiadny hrdina, tu ľahostajnosť naozaj nie je na mieste a šport nemôže mať výnimku.

Hokejové zápasy play-off budú na Slovensku pravdepodobne bez divákov. Dôvodom je koronavírus. Zdroj: TASR

Aktuálna situácia v dvoch najpopulárnejších a najväčších športových zväzov zaujímala asi každého športového fanúšika. Aj to, aké opatrenia sa pripravujú na futbalových a hokejových štadiónoch. Počas uplynulého víkendu sa ligové stretnutia ešte odohrali s divákmi, no situácia sa dramatizuje z hodiny na hodinu. Navyše 26. marca je v Bratislave na programe dôležitý barážový zápas o postup na futbalové ME Slovensko – Írsko a v Spišskej Novej Vsi bude od 13. – 19. apríla kvalifikačný hokejový turnaj MS do 18 rokov. K celej problematike sa už radikálne vyjadrilo ministerstvo školstva, ktoré má na starosti aj šport, pričom Martina Lubyová bola jednoznačná.

“MŠVVaŠ odporúča pri organizovaní športových podujatí: realizovať tieto športové aktivity bez účasti divákov; ak športové zväzy, obce resp. iné subjekty plánujú organizovať športové podujatie na verejných priestranstvách zvážiť ich konanie; pri organizovaní športových podujatí svoje postupy konzultovať so samosprávou, úradom verejného zdravotníctva (regionálnym hygienikom) a medzinárodnými športovými zväzmi; ak sa športové podujatie bude organizovať, zvážiť účasť športovcov z krajín, kde sa koronavírus objavil,” povedala ministerka školstva.

Čo to v praxi znamená? Futbalová aj hokejová liga by mali byť už v najbližšom termíne bez divákov, ak sa vôbec budú hrať. To isté ale platí aj pre všetky športové akcie a podujatia na Slovensku. Reštrikcie sú síce tvrdé, ale treba ich jednoznačne rešpektovať. V zahraničí už zrušili významnejšie športové podujatia v cyklistike, vo futbale, v zjazdovom lyžovaní, v biatlone, v tenise. Nuž a tam išlo a ešte pôjde o naozaj veľké peniaze – miliónové straty a nikto to neriešil, nekritizoval. Najnovšie sa uvažuje o tvrdých reštrikciách počas olympiády v Tokiu, ktorá by mohla byť bez divákov. Aj keď si už tisíce fanúšikov kúpili vstupenky a úhrada nákladov organizátorov by mohla stáť až 850 miliónov dolárov.

“Ja si neviem predstaviť olympiádu bez divákov, ale nevylučujem, že k takej situácii môže prísť. Som zástancom toho, že každý je zodpovedný za svoje rozhodnutia a ja budem rešpektovať rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru. Zdravie fanúšikov musí byť prvoradé a keď bude olympiáda, bude určite zabezpečená tak, že všetci budú brať s veľkou vážnosťou situáciu ohľadne koronavírusu,” povedal na túto tému prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, ktorý je v Tokiu na inšpekčnej ceste.

Hokejová extraliga bude v Bratislave bez divákov z dôvodu opatrení proti koronavírusu. Zdroj: FB / HC Slovan Bratislava

Už v pondelok ráno sa to začalo v Bratislave, kde hokejisti Slovana Bratislava odohrajú play-off Tipsport Ligy bez divákov. V pondelok to na tlačovej konferencii načrtol primátor Bratislavy Matúš Vallo a v tejto veci v pondelok ešte zasadne vedenie klubu. Pre šíriaci sa koronavírus SARS-CoV-2 v hlavnom meste uzavreli v pondelok školy, zoologickú záhradu, ale aj Zimný štadión Ondreja Nepelu.“Vydali sme pokyn na zatvorenie všetkých športovísk spadajúcich pod správu mestskej firmy STaRZ, teda aj Zimného štadióna Ondreja Nepelu,” povedal k aktuálnej situácii v Bratislave jej primátor Matúš Vallo.

Bez divákov by mal Slovan odohrať aj posledné kolo nadstavby v nedeľu 15. marca proti Popradu. “Hokejové stretnutia sa môžu uskutočniť, ale bez prítomnosti fanúšikov. Snažíme sa obmedziť zhromažďovanie veľkého množstva ľudí na jednom mieste,” dodal Vallo. Hokejový klub HC Slovan Bratislava zareagoval cez  Veroniku Némethovú, ktorá je riaditeľkou pre vzťahy s médiami a verejnosťou. “Klub vydá vyhlásenie podvečer, ihneď po zasadnutí predstaviteľov klubu.” 

Budú majstrovstvá sveta v hokeji bez divákov? Švajčiarsko zakázalo veľké športové akcie. Zdroj: TASR / František Iván

Po pondelkovom stretnutí klubov slovenskej hokejovej Tipsport Ligy, Pro-Hokeja a SZĽH vydali vedúci funkcionári vyhlásenie k aktuálnej situácii v súvislosti s koronavírusom. “V rámci dnešného stretnutia zástupcov klubov hokejovej Tipsport Ligy, spoločnosti Pro-Hokej a predstaviteľov Slovenského zväzu ľadového hokeja sme sa uzniesli, že naďalej budeme rešpektovať pokyny a nariadenia príslušných orgánov v súvislosti s ochrannými preventívnymi opatreniami na zamedzenie šírenia nákazy koronavírusom.  Ak nám bude príslušnými orgánmi umožnené záverečné kolá základnej časti Tipsport Ligy odohrať, sme odhodlaní dlhodobú časť súťaže riadne dokončiť do nedele 15. marca. Ďalšie kroky budeme predbežne vyhodnocovať na základe vzniknutej situácie,” povedal Richard Lintner, riaditeľ Pro-Hokeja

Futbalová liga bude zatiaľ v štandardnom režime, situácia závisí od aktuálneho stavu a nariadení. Zdroj: TASR

No stále to nie je všetko. Podľa informácii Glob.sk zrušil Slovenský futbalový zväz mládežnícke súťaže na nasledujúci víkend a najvyššia slovenská futbalová súťaž prijala preventívne opatrenia ohľadom šírenia koronavírusu. Týkajú sa najmä obmedzenia interakcie jednotlivých mužstiev vo forme podávania rúk na stretnutiach FL, obmedzenia skúšok hráčov z rizikových oblastí či rešpektovania hygienických opatrení. “Dôkladne monitorujeme situáciu ohľadom šírenia koronavírusu a rešpektujeme nariadenia príslušných orgánov. Prijali sme opatrenia a o ďalších zmenách budeme verejnosť promptne informovať. Máme už informácie o opatreniach zo strany niektorých miest, momentálne čakáme na závery Ústredného krízového štábu a následne budeme promptne reagovať,” povedal prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák.

Zápasy Fortuna ligy by sa mali zatiaľ odohrať v štandardnom režime. “Skutočne závisí aj od príslušných orgánov. Situácia sa môže meniť z minúty na minútu. My budeme rešpektovať nariadenia a poskytneme maximálnu súčinnosť,” dodal Kozák.

Ale čo baráž o postup na ME 2020 Slovensko – Írsko, ktoré by mali byť 26. marca v Bratislave? “SFZ bude plne rešpektovať rozhodnutie hlavného hygienika SR, resp. ním určených kompetentných zložiek, v súvislosti s prítomnosťou divákov na barážovom zápase ME 2020 Slovensko – Írsko, ktoré sa budú hrať 26. marca 2020 v Bratislave na Národnom futbalovom štadióne. Pokiaľ by došlo k zásadnému pokynu odohrať toto stretnutie bez prítomnosti divákov, SFZ garantuje vrátenie všetkých finančných prostriedkov, vynaložených pri zakúpení vstupeniek,“  informoval futbalový zväz.

Vzhľadom na situáciu s rozšírením koronavírusovej infekcie zareagoval aj Slovenský tenisový zväz (STZ), ktorý s okamžitou platnosťou ruší všetky turnaje na Slovensku vo všetkých vekových kategóriách a triedach. Teda o akcie detí, mladšie a staršieho žiactva, dorastu, dospelých i seniorov v triedach A, B, C a D. Opatrenie je vydané s platnosťou od utorka 10. marca do konca mesiaca. Slovenský tenisový zväz bude na svojej stránke informovať o ďalšom postupe. Športovo-technický úsek bude od utorka zatvorený a jednotlivé pracovníčky úseku budú pracovať až do odvolania v tzv. home office režime. Vzhľadom na aktuálnu situáciu STZ s okamžitou platnosťou ruší aj tréningový proces reprezentantov a členov NTC tímu v Národnom tenisovom centre (NTC) do pondelka 16. marca 2020 do 12.00 h.

Nuž a najnovšia informácia všetko zlé iba potvrdila. Ústredný krízový štáb SR vydal v pondelok nariadenie okamžitého zákazu usporiadania všetkých športových podujatí v krajine.  “Zakazuje sa usporadúvať akékoľvek športové, kultúrne a spoločenské podujatia na najbližších 14 dní,” povedal v pondelok podvečer na tlačovej konferencii po skončení štvorhodinového zasadnutia štábu predseda vlády SR Peter Pellegrini. Tento zákaz je súčasť celoplošného opatrenia určeného pre ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy.

Únia ligových klubov (ÚLK) prijala v pondelok podvečer čerstvú informáciu, ktorú vydal Ústredný výbor krízového štábu SR o zrušení všetkých športových podujatí v krajine predbežne na dva týždne. V praxi to znamená, že najbližšie dve kolá nadstavbovej časti futbalovej Fortuna ligy sa neodohrajú. Fortuna liga by sa tak mala opäť rozbehnúť po reprezentačnej prestávke, ktorá je na programe na konci marca. „Akceptujeme toto rozhodnutie. Zdravie ľudí je na prvom mieste. Zároveň však musíme zanalyzovať všetky možnosti a riešenia vzniknutej situácie. O ďalšom programe Fortuna ligy vás budeme informovať,“ zareagoval prezident ÚLK Ivan Kozák.