Domáce Kultúra Top

Situácia v SND naberá na obrátkach. Padla ďalšia hlava

Opera SND dostala nového šéfa. Zdroj: SITA / Marko Erd

BRATISLAVA – Zlá situácia v SND má svoju ďalšiu obeť. Podľa informácií Glob.sk padla ďalšia hlava. Vo funkcii riaditeľa Opery SND skončil Slavomír Jakubek, ktorý bol pravou rukou bývalého generálneho riaditeľa Mariána Chudovského. Ten skončil na svojej stoličke 1.augusta tohto roka kvôli zlému finančnému hospodáreniu divadla. Z funkcie ho odvolala ministerka kultúry Laššáková. SND hrozilo, že neotvorí v septembri novú divadelnú sezónu.

 

Po tom, ako skončil vo funkcii riaditeľa Marián Chudovský, dala ministerka kultúry vypracovať kompletný audit SND. Jeho výsledky dostalo divadlo do rúk len včera. Po jeho prezentácii na kolégiu vedenia SND odstúpil z funkcie riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek. Chudovského nástupca Vladimír Antala, ktorý je dočasne poverený riadením divadla, sa už s ministerkou dohodol aj na novom mene. Dnes pred obedom sa stal novým riaditeľom Opery SND Rastislav Štúr, ktorý doteraz pôsobil na pozícii šéfdirigenta Opery SND.

Výsledky auditu totiž potvrdili, že práve spôsob riadenia Opery SND a jej činnosť spôsobili obrovské finančné straty a problémy celého Slovenského národného divadla. Správa z vnútorného auditu vykonaného ministerstvom kultúry bola odovzdaná generálnemu riaditeľovi SND. K správe neboli zo strany SND vznesené zásadné pripomienky.

Vladimír Antala predstavil ministerke kultúry  kandidáta na pozíciu riaditeľa Opery SND  a jeho  návrh Koncepcie rozvoja a riadenia Opery SND po dramaturgickej, personálnej, koncepčnej a prevádzkovej stránke, včera v neskorých popoludňajších hodinách.

Audit potvrdil naše indície, ignorovanie základov finančného riadenia a kontroly, ale aj  ľudské chyby, ktoré dostali našu prvú scénu do kritickej finančnej situácie.  Oceňujem sebareflexiu pána bývalého riaditeľa Jakubeka.  Žiadna organizácia, štátna či súkromná nemá šancu na prežitie bez dodržiavania základných princípov hospodárenia, zdôraznila ministerka Laššáková.  „Verím, že pod vedením Rastislava Štúra slovenská bude umelecky aj personálne napredovať. Verím jeho vízii a úspechu Slovenského národného divadla“, dodala ministerka.

Novým šéfom Opery SND sa stal doterajší šéfdirigent Rastislav Štúr. Zdroj: TASR – Pavol Zachar