Spoločnosť Zahraničné Top

Škandál katolíckej cirkvi v USA naberá desivé rozmery. Stovky kňazov v Texase mali zneužívať deti

Pápež František si do Vatikánu pozval na termín od 21. do 24. februára špičky biskupských konferencií z celého sveta. (TASR/AP)

WASHINGTON/BRATISLAVA – Škandál katolíckej cirkvi so zneužívaním detí naberá obrovské rozmery. V americkom štáte Texas obvinili stovky kňazov zo sexuálneho násilia na deťoch. Údajné činy siahajú až do 40-tych rokov minulého storočia. Arcibiskup z Houstonu a kardinál Daniel DiNardo hovorí o veľkej kríze katolíckej cirkvi.

New York Times informoval, že vierohodne obvinených bolo až 286 kňazov zo 14 diecéz. Niektorí z páchateľov medzičasom zomreli, väčšina z nich už nie je činná v kňazskom úrade.

Škandál sa stále rozrastá

Posledné správy z Texasu sú ďalším prípadom v obrovskom škandále zneužívania detí v rámci katolíckej cirkvi v USA. Odhalenia sa začali dostávať na povrch po zverejnení správy orgánov činných v trestnom konaní v Pennsylvánii. Odvtedy začali rozsiahle vyšetrovanie aj ďalšie štáty USA.

Škandál so zneužívaním detí otriasa katolíckou cirkvou vo viacerých krajinách. Počas nedávnych Svetových dní mládeže v Paname ale táto téma nebola pre pápeža tou najdôležitejšou. Niekoľkokrát ju však spomenul. Na 21. až 24. februára zvolal Svätý otec do Vatikánu vedúcich biskupských konferencií z celého sveta. Účelom stretnutia bude predovšetkým zvýšiť povedomie o tejto “dráme”.