Regióny Košice Top

ŠKANDÁL na univerzite: Dekan UKRADOL vzácny obraz, usvedčilo ho VIDEO! Jeho vysvetleniu nechce nikto veriť: Čo sa stalo?

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Kaviareň Muse (úprava regióny.sk)

KOŠICE – Na východe Slovenska sa začiatkom tohto týždňa udial kuriózny prípad. Dekan fakulty umení Technickej univerzity Košice mal v jednej z kaviarní ukradnúť vzácny obraz, pričom ho zachytili aj kamery. Jeho vysvetlenie je veľmi netradičné a vzbudzuje veľa otázok. 

Ako informuje Korzár, v pondelok obletelo sociálne siete video z košickej kaviarne Muse, na ktorom je zachytený muž, ktorý zvesil vzácny obraz zo steny a odišiel preč. Majitelia netušili, že ide o dekana fakulty umení Tibora Uhrína. Podľa nich odniesol obraz pod tričkom alebo v taške, v kaviarni mal byť aj so svojou manželkou. Dekana na videu spoznalo viacero ľudí, dokonca ich kontaktovala aj prodekan, aby počkali a nerobili z toho problém.

Obraz síce vrátil, no jeho vysvetlenie je zvláštne

Dekan Tibor Uhrín sa ešte v ten večer stretol na policajnej stanici s majiteľom kaviarne Rolandom Gedeonom. Ukradnutý obraz vrátil a ospravedlnil sa, preto majitelia kaviarne stiahli trestné oznámenie a aj video zo sociálnych sietí. Tento škandál sa rýchlo dostal aj na pôdu univerzity, kde sa šíril medzi študentmi.

Dekan Uhrín napísal stanovisko, v ktorom uviedol, že išlo o happening, teda improvizované predstavenie a nešlo o reálnu krádež. Majiteľom zase hovoril, že išlo o stávku. Roland Gedeon pritom tvrdí, že o ničom nevedel, a teda nebolo to vopred dohodnuté. „Tým, že vraj to bol nejaký happening, nás postavil do pozície, že sme si to nejako zinscenovali a že to bola hra. Pritom to s hrou nemalo nič spoločné. Ani sme ho nevolali, ani nepoznali. Cítime sa tým dotknutí a nepáči sa nám to. Nech si nevymýšľa veci, ktoré sa nestali,“ uviedol pre Korzár Gedeon.

Tibor Uhrín pri vymenovaní za profesora v odbore dizajn v roku 2016 s prezidentom Andrejom Kiskom. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Dekan sa k tejto téme vyjadrovať veľmi nechcel, podľa neho sú aj dôležitejšie veci, ktoré by ľudia mali riešiť. Vraj netušil, že ide o obraz slávnej maliarky Herty Viktorín Ondruškovej. Tomu zase neverí majiteľka kaviarne. Keďže sa pohybuje v umeleckej sfére, musel mať podľa jej slov povedomie o tom, čo je to za dielo.