Škandál okolo D4 a R7 môže výstavbu skomplikovať. Odpadkovému kráľovi prihára

BRATISLAVA – Kauza nelegálneho vývozu odpadu pod diaľnicu D4 R7 pokračuje. Podozrenia z envirokriminality sú natoľko vážne, že bolo vo veci začaté trestné stíhanie. Minister dopravy Árpad Érsek bol včera spomínaný úsek skontrolovať. Napriek možnej toxicite podkladovej zeminy sa na stavbe pokračuje. Do úvahy pritom pripadá aj scenár vybúrania časti diaľnice, v prípade, že sa potvrdí škodlivosť použitej zeminy.

 

Ako už Glob.sk informoval, na výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 je zrejme na podklad využívaná aj kontaminovaná zemina z čiernej skládky ako aj nelegálne vyťažený štrkopiesok. Polícia preverovala vyvážanie kontaminovanej zeminy pod diaľnicu už od júla tohto roka. Pôvodne malo ísť o zeminu z areálu bývalej autobusovej stanice na bratislavských Mlynských nivách.

Na výstavbu D4 a R7– takzvaný obchvat Bratislavy – však majú voziť kontaminovanú zeminu a nelegálny štrkopiesok aj z okolia Mosta pri Bratislave. Pozemok, odkiaľ stavebný materiál vyvážajú, má v prenájme firma NDD s.r.o. Michala Grebečiho od Slovenského pozemkového fondu. Podozrenia začala polícia preverovať pred mesiacom, kedy pri zásahu komanca zbalili okrem iných aj Grebečiho. Akcia sa konala aj na spomínanom pozemku.

Polícia na prípade intenzívne pracuje. „Vo Vami uvedenom prípade vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave začal trestné stíhanie vo veci zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi,” potvrdila Veronika Slamková z komunikačného oddelenia bratislavskej krajskej polície. Obvinený nebol v prípade zatiaľ nikto. „Vyšetrovanie naďalej pokračuje, v danej veci sú vykonávané všetky potrebné úkony s cieľom jej náležitého objasnenia,” dodala Slamková. Bližšie informácie o prípade polícia nateraz poskytovať nemôže.

Podľa Trestného zákona za neoprávnené nakladanie s odpadmi hrozia minimálne dva roky basy. Pokiaľ ide o väčšiu škodu na životnom prostredí vo veľkom rozsahu, páchateľ si môže posedieť za mrežami až osem rokov.

Skládka NDD v Studenom, na pozemku Slovenského pozemkového fondu, prenajatého za účelom chovu zvierat. Zdroj: redakcia

V hre je viacero scenárov – aj búranie

Podľa informácií Glob.sk na základe spomínaných podozrení kompetentní už vykonali kontrolu výstavby D4 R7, ktorá mala potvrdiť zvýšenú toxicitu v okolí. Aké sú konkrétne čísla zatiaľ známe nie je, otázka čo bude so stavbou je preto stále otvorená. Podľa odborníka Jozefa Drahovského existuje niekoľko scenárov.

„Keď zistia o aký materiál s akou toxicitou ide, sú zadefinované scenáre. Od katastrofického, kedy by sa musela oblasť vybagrovať aby došlo k deaktivovaniu jedov až po to, že áno, je to horšie, ale príroda je schopná sa časom vyofenzovať,“ povedal Drahovský. Na ťah sa tak opäť dostane ministerstvo životného prostredia. „V akom je to rozsahu musia zistiť odborníci z ministerstva životného prostredia na základe merania,“ tvrdí odborník.

Podľa Drahovského má Slovensko vypracované scenáre, podľa ktorých sa v podobných situáciách postupuje. Ten krajný je však podľa neho málo pravdepodobný.

„Podozreniam z porušenia envirolegislatívy v súvislosti s danou lokalitou sa zaoberala Slovenská inšpekcia životného prostredia,“ povedal hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák. „Obratom ako sa zistilo, že sa danou vecou zaoberá aj polícia, inšpekcia ponúkla súčinnosť. Tá sa prejavila napríklad aj v tom, že na kontrole v Moste sa okrem polície podieľali aj naši inšpektori,“ informoval hovorca.

Árpád Érsek je v odpovediach na túto tému zdržanlivý. Podľa jeho hovorkyne Karolíny Duckej je potrebné počkať, kým sa šetrenie neuzavrie. Podľa našich informácií však počas včerajšej kontrolnej návštevy na výstavbe obchvatu o probléme s toxicitou materiálu nehovorilo. Zo včerajšej návštevy ministra na stavbe diaľnice vyplynulo, že sa termín  dostavby – teda rok 2020,  nemusí stihnúť. Prípadné búranie by termín ešte predĺžilo.

Pozemkový fond už rieši zmluvu

Ako už Glob.sk informoval, Firma NDD s.r.o. Michala Grebečiho známeho z mafiánskych zoznamov, podpísala v marci 2016 zmluvu s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou z SNS. Tá v tom čase šéfovala Slovenskému pozemkového fondu.

NDD pritom nie je firma, ktorá by sa dlhodobo zaoberala poľnohospodárstvom. Z výpisu z obchodného registra vyplýva, že poľnohospodárska činnosť im do portfólia pribudla na začiatku februára 2016 – teda iba mesiac pred podpisom samotnej zmluvy so štátom.

Podľa Slovenského pozemkového fondu však splnili všetky podmienky na prenájom pozemku. „SPF prenajal pozemok spoločnosti NDD, s.r.o., nakoľko táto požiadala o jeho prenájom, spĺňala podmienky prenájmu v zmysle príslušných právnych predpisov a deklarovala využitie pozemku na poľnohospodársky účel, ktorý je uvedený aj v nájomnej zmluve,“ tvrdí hovorca Martin Kormoš.

Podľa neho vzniknutú situáciu už riešia. Čo však bude s prenajatým pozemkom a či zmluvu fond s Michalom Grebečim zruší, nateraz nie je známe. Kompetentní to však nevylúčili. „Prevádzkovanie skládky na prenajatom poľnohospodárskom pozemku nie je možné. Slovenský pozemkový fond spravuje a nakladá približne s 20 %-tami poľnohospodárskej pôdy v SR. Priebežné monitorovanie všetkých prenajatých pozemkov nie je technicky ani personálne možné,“ tvrdí pozemkový fond.

„Slovenský pozemkový fond už vzniknutú situáciu rieši. Bližšie informácie k ďalším právnym krokom SPF v súčasnosti nemôžeme poskytnúť, nakoľko v predmetnej veci konajú orgány činné v trestnom konaní,“ napísal pre Glob.sk hovorca úradu.

Michal Grebeči – odpadkový kráľ – má stáť v okolí Bratislavy za viacerými nelegálnymi skládkami. Zdroj: Archív

Viac o téme: Árpád Érsek, búranie, čierna skládka, D4 R7, Diaľnica D4, Gabriela Matečná, inšpekcia, kauza NDD, kontrola, mafiánske zoznamy, materiál, Michal Grebeči, minister dopravy, minister životného prostredia, Most pri Bratislave, NDD, obchvat, podozrenia, Slovenská inšpekcia životného prostredia, termín, toxický odpad

Súvisiace články