Domáce Šport Kauzy Top

ŠKANDÁL POKRAČUJE Plavecká federácia trestá najväčšie talenty. Dopláca na to Slovensko

Natália Pivarčiová a Viktória Reichová. Zdroj: Instagram, zo súhlasom menovaných

BRATISLAVA – Sú medzi najlepšími akvabelami na Slovensku, ale nemôžu reprezentovať. Slovenská plavecká federácia (SPF) odsunula v synchronizovanom plávaní okrem Viktórie Reichovej na druhú koľaj aj Natáliu Pivarčiovú. Tej sa podarilo dosiahnuť jedno z najlepších  umiestnení pre Slovensko,  a to 11.miesto v sólovej zostave na Majstrovstvách Európy v Belehrade v roku 2017.

Navyše v hodnotení samotnej plaveckej federácie za rok 2017 získala ocenenie vo všetkých kategóriách. No v roku 2018 zrazu nebola zaradená do reprezentácie a nie je tam dodnes.

Mama tejto talentovanej akvabely Stanislava Pivarčiová sa vyjadrila aj na sociálnej sieti a servítky si pred ústa nedáva. ” Od novembra 2017 sme napísali množstvo listov, žiadostí o stretnutie, chceli sme sa stretnúť s repre trénerom, ale bohužiaľ nikto nám neodpovedal a ani neprišiel na dohodnuté stretnutie s výnimkou pána Križana, kontrolóra SPF.” Ako ďalej píše, Natália ďalej trénuje, napriek tomu že nevie, na ktoré preteky ju SPF pustí alebo nepustí.

Galéria
Natália Pivarčiová. Zdroj: Instagram, so súhlasom menovanej
Natália Pivarčiová. Zdroj: Instagram, so súhlasom menovanej
Natália Pivarčiová a Viktória Reichová. Zdroj: Instagram, so súhlasom menovaných
navigate_before
navigate_next

Celý status Stanislavy Pivarčiovej k situácii v synchronizovanom plávaní.

Vraj klame a zavádza, fakty to vyvracajú

Na informácie, ktoré Glob.sk priniesol ako prvý, kriticky reagovala pre portál Plusky členka sekcie synchronizovaného plávania Veronika Strapeková. „Zavádzajú a klamú. To, že ju tréner vynechal z reprezentácie, nie je pravda. Viktória dostala pozvánku do reprezentácie, ale odmietla ju. Na všetko máme dôkazy. Oni boli presvedčení, že ich dcéra je najlepšia. Dokonca nie je ani majsterka Slovenska v tejto sezóne, skončila až druhá, predbehla ju štrnásťročná pretekárka. Máme jasné nominačné kritériá na vrcholové súťaže, ktoré sú zverejnené na stránke SPF,“ tvrdila Strapeková Pluske.

Toto tvrdenie pobúrilo okrem Reichových aj Stanislavu Pivarčiovú. V reakcii pre Glob.sk odmieta vyjadrenia Strapekovej. “Akým právom dáva pani Strapeková vyjadrenia pre médiá? Bolo jej stanovisko odsúhlasené Výborom synchronizovaného plávania či Radou Slovenskej plaveckej federácie?  Alebo sme v situácii, kedy sa môže každý člen SPF vyjadrovať za federáciu? Navyše to, čo tvrdí pani Strapeková nie je jednoducho pravda. Viktória postupovala presne tak ako aj moja dcéra. Na mailovú výzvu zo strany SPF z januára tohoto roku obe dievčatá potvrdili svoj záujem byť v reprezentácii listom aj mailom. Ten bol poslaný dnes už bývalej prezidentke SPF pani Adamkovej, reprezentačnej trénerke Nore Szauder, manažérke reprezentácie Jane McDonald, kontrolórovi SPF Ladislavovi Križanovi a tiež celej Rade SPF.”

List, ktorým Natália Pivarčiová vyjadrila svoj záujem Slovensko reprezentovať má Glob.sk k dispozícii. Rovnako aj list rodiny Reichových v mene Viktórie.

Z 37 štartov Slovensko skončilo 23 krát posledné alebo predposledné

Napriek medializovanému úspechu, že Slovensko dosiahlo v roku 2018 v Svetovom pohári synchronizovaného plávania 2.miesto, nepovšimnutý ostal spôsob, ako sa to vlastne podarilo.

Slovensko sa zúčastňuje súťaží, kde mu stačí skončiť na poslednom či predposlednom mieste a do celkového poradia sa rátajú body za “účasť”. Akvabely sa napríklad v roku 2018 zúčastnili pretekov v Pekingu. Celkový počet zúčastnených krajín – šesť. Okrem Slovenska v jednej z disciplín desať pretekárok vyslala len usporadujúca Čína a Macao.

Súťaž v synchronizovanom plávaní s tromi účastníkmi v Pekingu v roku 2018. Zdroj: fina.org

Iná súťaž podobného razenia bola v Uzbekistáne. Celkový počet súťažiacich krajín – päť. Potom sa stačilo zúčastniť súťaže na Slovensku ( prišlo deväť krajín vrátane Slovenska), v Maďarsku ( pretekalo 11 krajín) a vo Francúzsku ( 22 krajín vyslalo svojich pretekárov). Slovenské synchronizované plávanie chýbalo v Španielsku, Grécku, Japonsku, Kanade a USA. Druhé miesto v Svetovom pohári sa napriek tomu stalo realitou.

V synchronizovanom plávaní sa preteká vo viacerých disciplínach. Na piatich súťažiach, kde sa Slovensko zúčastnilo tak plavkyne štartovali spolu 37-krát. Výsledok? 23-krát posledné či predposledné miesto.

Slovensko pre rok 2019 zároveň aj stratilo možnosť pretekať na domácej pôde. Spolu s Uzbekistanom totiž nebudú organizovať žiadnu časť Svetovej série.