Politika Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Škandál s eurofondami na ministerstve školstva stále trvá. OĽaNO bude zrejme iniciovať odstúpenie ministerky Lubyovej

Zdroj: SITA / Marko Erd

BRATISLAVA – Obrovské zlyhanie, aké sme tu pri eurofondoch ešte nemali. Týmito slovami sa predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová vyjadrila na margo práce ministerstva školstva. Podľa nej rezort na čele s ministerkou Matinou Lubyovou údajne závadzal ľudí pri zmluvách s pochybnými firmami. Remišová nevylučuje, že za to budú žiadať jej hlavu. 

 

Po škandále s eurofondami minulý rok v lete musel svoje kreslo opustiť minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS). Rezort školstva v tom čase pridelil približne 600 miliónov eur z eurofondov určených na výskum a inovácie súkromným firmám. Polovicu sa nakoniec podarilo zachrániť.

Nová šéfka rezortu Martina Lubyová (nominantka SNS) po svojom nástupe sľúbila, že eurofondy bude spravovať dobre a efektívne. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej však ,,ministerka SNS zavádzala, že škandál rieši. Neriešila. Len bremeno z eurofondov preniesla na občanov‘‘.

Remišová tvrdí, že ide o ďalšie  fiasko v spravovaní eurofondov v histórii Slovenska. ,,Pani ministerka verejnosť informovala, že sa ministerstvo snaží zrušiť pochybné zmluvy, niektoré zmluvy skutočne zrušené boli. Ale väčšina zmlúv v hodnote 166 miliónov eur stále zostáva v platnosti.‘‘

 

Ministerka školstva Lubyová preniesla bremeno z eurofondov na občanov, tvrdí Remišová. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

 

Firmy v rozpadnutých skladoch

Remišová ďalej zdôraznila, že strana OĽaNO opakovane upozorňovala na pochybné firmy, ktorým nominanti SNS pridelili obrovské sumy. ,,Išlo o firmy, ktoré nikdy predtým výskum nerobili, mali minimálne tržby, minimum zamestnancov, sídlili v rozpadnutých skladoch, či mali blízko k Smeru, SNS, dokonca k Mostu,‘‘ vysvetlila Remišová. Zároveň doplnila, že z týchto pochybných firiem odstúpili od zmlúv iba tri. ,,Všetky ostatné majú stále platné zmluvy s ministerstvom školstva‘‘.

Ako upozornila, podľa ich prepočtov tieto zmluvy dokonca počas leta vypadli z prehľadu operačného programu. ,,Týchto 166 miliónov eur nebude platených z eurofondov, ale zo štátneho rozpočtu. Na tieto milióny sa poskladajú všetci občania Slovenska,‘‘ upozornila. Tiež zdôraznila, že projekty už nebudú kontrolované európskymi inštitúciami.

Prídeme zasa o milióny?

Remišová uviedla, že málokto na Slovensku si myslí, že na vedu a výskum dávame veľa peňazí, podporu z eurofondov nemáme ako minúť a mali by sme ich vrátiť do Bruselu. Podľa nej sa to deje kvôli zlému riadeniu operačného programu. Rozpočet, ktorý máme na vedu a výskum sa nám zníži o ďalšie desiatky miliónov eur. ,,Podľa informácií z ministerstva financií a na základe našich prepočtov odhadujeme, že Slovensko príde až o 100 miliónov eur. A to len preto, že nominanti SNS na ministerstve vyrobili škandál, nevedia eurofondy riadne a efektívne riadiť.‘‘

Minulý rok sme museli z rovnakých dôvodov vrátiť 27 miliónov eur. Informácie, ktoré získalo OĽaNO z ministerstva financií za minulý rok dokazujú, že peniaze neprepadli v žiadnom inom operačnom programe, iba na ministerstve školstva. ,,Nikdy sa nestalo, že by sme prišli z jedného operačného programu o tak závratnú a obrovskú sumu,‘‘ vyhlásila Remišová.

 

Podľa Remišovej sa rozpočet na vedu a výskum zníži o 100 miliónov eur. Zdroj: SITA / Diana Černáková

 

Bez šance

Zo sedem ročného eurofondového obdobia prešlo päť rokov. Remišová na tlačovej konferencii povedala, že v kľúčových oblastiach riadených ministerstvom školstva má však ministerstvo podpísané zmluvy iba na osem percent dostupných prostriedkov. ,,Táto situácia vedie k tomu, že peniaze sa rozdávajú na poslednú chvíľu a podporujú sa projekty, v ktorých sa dajú veľmi rýchlo minút obrovské sumy peňazí, zväčša na nezmyselné projekty.‘‘  Podľa Remišovej skonštatovala, že je nemožné, aby sa za tri týždne, ktoré ostávajú, dokázalo minúť 100 miliónov eur.

Budú žiadať Lubyovej koniec

OĽaNO si počká na presné zúčtovanie ministerstva a na základe toho vyvodí dôsledky. ,,V januári budeme od ministerstva školstva žiadať presné zúčtovanie a nevylučujem, že za tak obrovské zlyhanie v rezorte školstva budeme iniciovať odstúpenie ministerky Martiny Lubyovej,‘‘ vyhlásila predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Rezort školstva sa voči Remišovej slovám ohradil

Ministerstvo školstva sa voči škandalizovaniu rezortu a Slovenskej národnej strany vo veci eurofondov zo strany OĽaNO dôrazne ohradilo a zdôraznilo, ,,že medializované informácie sa nezakladajú na pravde”.

,,Rezort vyhlásil cez výzvy OP VaI vyše 70 % celého operačného programu. V spolupráci s partnermi zazmluvnil vyše 35 % celého operačného programu,” vysvetlili pre Glob.sk. Konkrétne čerpanie je už podľa nich v rukách prijímateľov, nie v rukách ministerstva. ,,Poslankyňa Remišová nechápe proces čerpania eurofondov a snaží sa zvaľovať na rezort procesy, ktoré s ním priamo nesúvisia. Ministerstvo nastavuje prostredie a v tomto smere je výrazom ocenenia jeho práce fakt, že Európska komisia zrušila všetky varovné listy, ktoré boli v minulosti zaslane v OPVaI,” tvrdia. 

O reakciu sme požiadali aj Slovenskú národnú stranu. Na naše otázky nereagovali. 

 

Galéria
OĽaNO bude zrejme žiadať hlavu ministerky Lubyovej. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Kvôli škandálom okolo eurofondov musel skončiť Peter Plavčan. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next