Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Top

ŠKANDÁL vo vodárňach. Exšéf Infra Services dostal štedré odstupné, no vo firme ďalej pôsobí. Mesto žiada tvrdú nápravu

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Dostal lukratívne odstupné, no nikam neodišiel. Bývalý generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti mestských vodární Milan Hutkai dostal kráľovské odstupné. Po tom, čo k 31. marcu tohto roku ponúkol svoju stoličku, mal zo zmluvy garantované odstupné vo výške päťnásobku mesačného platu. Napokon ale dostal odstupné vo výške svojho ročného zárobku. To má byť podľa medializovaných informácií takmer 150-tisíc eur. Podľa prepočtov by tak mal plat, ktorý by sa blížil k platu prezidentky Slovenskej republiky. Mesto ani mestská firma s výškou vyplateného odstupného nesúhlasia, Hutkai plánuje podniknúť právne kroky. 

 

Bratislavské vodárne sa pasujú s ďalšou kauzou. Tá sa tentokrát týka ich dcérskej spoločnosti Infra Services, v ktorej sú vodárne väčšinovým akcionárom s 51-percentným podielom. Ide o kauzu zlatého padáka bývalého generálneho riaditeľa, ktorý dal k 31. marcu výpoveď. Menšinovým akcionárom v dcérskej spoločnosti bola v tom čase spoločnosť HEDIN, v ktorej je štatutárnym orgánom podpredsedníčka predstavenstva Infra Services Alžbeta Calpašová-Mordinová. Tá je aj spoločníčkou v advokátskej kancelárii Bugala-Ďurček. Peter Ďurček je akcionárom spoločnosti Hedin, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Infra Services.

Dlhoročným generálnym riaditeľom Infra Services bol Milan Hutkai. Ten bol v minulosti na kandidátnej listine strany Most-Híd, ktorá ho v roku 2011 nominovala do bratislavských vodárnií ako člena predstavenstva. Odtiaľ odišiel v roku 2014, následne bol nominantnom spoločnosti na pozíciu generálneho riaditeľa Infra Services. Podľa denníka Sme dostal Hutkai  kráľovské odstupné po tom, ako 14. marca tohto roku podal výpoveď. Tá bola platná k 31. marcu tohto roka. Podľa zmluvy, ktorú mal Hutkai uzatvorenú, mu v prípade odchodu prináležalo odstupné vo výške päťnásobku mesačnej mzdy. Avšak, schválené mu bolo aj mimoriadne odstupné vo výške ďalších siedmych platov. To znamená, že celkovo tak získal odstupné vo výške ročného platu. Podľa Mordinovej, ktorú Glob.sk oslovil, dôvodom bolo, že Hutkai pracoval v záujme oboch akcionárov (teda BVS a Hedin-u) a tak mu minoritný akcionár (spoločnosť Hedin) navrhla schváliť mimoriadne odstupné. “Všetci členovia predstavenstva hlasovali za takýto návrh,” uviedla Calpaš-Mordinová. 

Hutkai bol nominantom Mostu-Híd na člena predsedníctva BVS. Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Kritika mesta aj vodární

Tu však zápletka nekončí. Podľa zistení Glob.sk má Hutkai naďalej pôsobiť v Infra Services. V súčasnosti podľa slov Mordinovej pracuje na pozícii poradcu “v záujme zachovania kontinuity a funkčnosti”. To znamená, že Hutkai dostal odstupné, pričom zo samotnej firmy ani neodišiel. Samotné odstupné malo byť vo výške 148 710 eur, aj spolu s odvodmi. Ak sa táto suma vydelí dvanástimi mesiacmi, tak sa v kalkulačke ukáže číslo 12 392,5 eur. To by predstavovalo výšku mesačnej mzdy Hutkaia na pozícii generálneho riaditeľa Infra Services v prípade, ak by dostal medializovanú výšku odstupného.  

Glob.sk zisťoval, kto odstupné platil a čo na celú vec hovorí mesto, aj samotný majoritný akcionár spoločnosti. Nakoľko je Infra Services závislé na BVS a naopak, hrozilo, že by odstupné platila práve mestská firma, kam idú verejné peniaze od obyvateľov Bratislavy a okolia. To sa však nepotvrdilo. Podľa Magistrátu hlavného mesta odmena nebola hradená z finančných prostriedkov bratislavských vodární. “Hlavné mesto Bratislava nepovažuje túto odmenu za primeranú. Je dôležité povedať, že k schváleniu odmeny došlo v marci 2019, teda v čase, kedy v predstavenstve BVS sedeli nominanti bývalého mestského zastupiteľstva,” vysvetlilo mesto. Bývalé vedenie vodární vymenili 15. apríla tohto roku na valnom zhromaždení BVS. Do pozície predsedu predstavenstva bratislavských vodárni bol na júnovom mestskom zastupiteľstve vybraný Peter Olajoš. Ten by mal do kresla zasadnúť v najbližšom období. 

Hutkai mal dostať kráľovské odstupné. Zdroj: pixabay.com

“Hlavné mesto, ako aj predstavenstvo BVS, má záujem v čo najkratšom čase pristúpiť aj k výmene predstavenstva Infra Services. Bráni tomu ale konanie vedené na PMÚ (protimonopolný úrad). Takáto situácia je dôsledkom toho, ako predchádzajúce vedenia BVS dovolili nastaviť vzťahy s minoritným akcionárom,” vysvetlilo mesto. S výškou, ktorá je uvedená ako odstupné, nesúhlasí ani samotná mestská firma BVS. Tá považuje poskytnutie odmeny v uvedenej výške za nehospodárne. Potvrdilo však, že peniaze na odmeny nešli z ich rozpočtu. 

Vyhodnocovanie dôsledkov

Glob.sk v tejto veci oslovil aj samotného Hutkaia. Zaujímali sme sa, či neplánuje po týchto skutočnostiach odstupné vrátiť. Bývalý šéf Infra Services ale tvrdí, že informácie o jeho odstupnom sú nepravdivé. “Nepravdivé sú v obsahu aj vo výške. Je to jednoducho klamstvo. Budem sa voči daným informáciám vyhradzovať,” povedal Hutkai pre Glob.sk. Na otázku, aká je teda reálna čiastka, ktorú dostal ako odstupné ale odpovedal, že uviesť to nemusí, pretože je súkromnou osobou. “Nie som verejne činná osoba. Ak niekto niečo tvrdí, tak mi to musí aj dokázať. V súčasnosti vyhodnocujem, do akej miery mohli byť porušené moje práva a slobody. Čokoľvek som dostal ako finančné plnenie, či už ako odstupné, odmenu, preplatenie dovolenky, je plne v súlade so zmluvami, ktoré som mal podpísané,” uviedol. Dodal, že dostal to, na čo mal nárok.  

Magistrát a BVS s výškou odstupného nesúhlasia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

K celej veci sa vyjadril aj Miroslav Dragun, ktorý zastupuje 26 malých akcionárov bratislavských vodární. Podľa jeho slov je navýšenie odstupného z 5 na 12 platov absolútne amorálne a neprijateľné. Za absolútne neprijateľnú považujú aj medializovanú výšku odstupného. Dodali, že v pondelok 26. augusta sa uskutoční zasadnutie Výboru zástupcov akcionárov BVS, na ktorom budú požadovať, aby sa zabezpečilo zrušenie uznesenia a vrátenie odstupného. “Budeme požadovať od predstavenstva, aby zabezpečilo buď cez nominantov BVS v Infra Services zrušenie uznesenia alebo formou žaloby o neplatnosti uznesenia predstavenstva,“ uviedol zástupca akcionárov Miroslav Dragun. Dodali, že budú požadovať od vedenia BVS, aby v predstavenstve Infra Services sedel aj ich nominant. Sú totiž názoru, že sa ukázalo, “že pokiaľ sedia v predstavenstve len nominanti Bratislavy a menšinového akcionára, tak sa vždy nájdu nejaké prešľapy a kauzy.” 

BVS už jednu podobnú kauzu riešila

Kauza vysokého odstupného ale nie je jediná, ktorá sa stala v mestských podnikoch. V roku 2006 odchádzal z funkcie riaditeľa mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Richard Sulík. Ten v súčasnosti vedie najsilnejšiu parlamentnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS). V tom čase si mal nechať vyplatiť odmenu, respektíve odstupné vo výške piatich miezd, čo v tom čase predstavovalo sumu 500-tisíc korún (zhruba 16,5-tisíca eur). Sulík sa ale bránil, že mu odmenu za jeho prácu v čase odchodu prisľúbil vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. 

S exprimátorom Andrejom Ďurkovským (vľavo) a Danielom Gemeranom sa spájajú viaceré kauzy.  Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

S týmto menom sa spája aj ďalšia kauza so “zlatými padákmi”. Ide o kauzu bývalého generálneho riaditeľa BVS Daniela Gemerana. Toho valné zhromaždenie odvolalo ešte v roku 2011 za jeho kauzy počas šéfovania vo vodárňach a ich údajného tunelovania. Podľa zmluvy mal Gemeran dostať pri odchode štedré odstupné vo výške 10-násobku svojho priemerného platu. Spolu s odmenami mohla priemerná mzda vtedajšieho CEO BVS predstavovať zhruba 7,5-tisíc eur. Toto kráľovské odstupné si schválil Gemeran pár mesiacov pred voľbami. Avšak, podľa zmluvy mu prináležala odmena vo výške ďalších štyroch platov, čím celkovo získal odstupné vo výške až 14-tich platov. Ak by sa do toho zarátali aj odmeny k platu, tak by mohol získať odstupné vo výške až viac ako 100-tisíc eur. Gemeran bol priateľ exprimátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského, spolu v 90. rokoch vlastnili firmu Hydromedia. Po komunálnych voľbách, kedy do kresla primátora Bratislavy zasadol Milan Vtáčnik, odišiel spolu s Gemeranom aj celý manažment spoločnosti.