Domáce Spoločnosť Top

Škandály s eurodotáciami pre farmárov nás môžu stáť veľa. V Bruseli hovoria o stopke pre Slovensko

Farmári počas roka 2018 protestovali aj v Bratislave. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Novinárom sa v roku 2018 podarilo odhaliť množstvo škandálov s čerpaním eurofondov. Objavili sa aj skutočne bizardné prípady, ako napríklad čerpanie dotácií na cintoríny, letisko či parkoviská. Z tohto dôvodu koncom roka navštívili Slovensko europoslanci, ktorí prešetrovali systém čerpania dotácií.  Český europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že v hre je aj najhorší scenár. Podľa neho by mohlo Slovensko prísť o peniaze z Európskej únie. 

Europoslanec v rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že Slovensko je veľkým prekvapením. Podľa neho neexistuje v EÚ krajina s podobnými problémami. Systém je pritom nastavený dobre. Praktiky využívané pri čerpaní dotácií prirovnal k situácií v susedných Čechách koncom 90-tych rokov. “Je zarážajúce, že na regionálne pracovisko Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) dokáže prísť človek s falošnými podpismi a neplatnými zmluvami o prenájme a žiada vyplatenie dotácií. Veľakrát tieto nezákonné peniaze aj dostane,” povedal v rozhovore. Takýchto prípadov napočítali na Slovensku stovky. Väčšina sa pritom udiala na východe krajiny. Západ je zase charakteristický predražovaním strojov.

Chyby konkrétnych ľudí

Zdechovský tvrdí, že problém nie je systémový, podľa neho ide o pochybenia konkrétnych ľudí. Poslancov tiež zarazilo prepojenie škandálóznych prípadov na vysokopostavených ľudí. Konkrétne mená povedať nechcel.

Už teraz sa však dá hovoriť o obrovských finančných škodách. “Sme ešte len na začiatku preverovania. Ale už teraz môžeme hovoriť o škodách rádovo v stámiliónoch eur. Do toho počítam aj podnety z oblasti lesníctva, kde sme dostali niekoľko zaujímavých podnetov. Celkovo analyzujeme asi 80 prípadov a často je to ako cez kopirák,” povedal europoslanec.

Systém prideľovania eurodotácií je všade rovnaký. Problém Slovenska tkvie v histórií. “Problémom je, že u vás prebehla uhorská pozemková reforma. Jej výsledkom je obrovská rozdrobenosť pozemkov v rámci dedenia. Potom vznikajú úplné absurdity, keď 100 metrov štvorcových vlastní aj viac ako 40 ľudí. Systém treba zjednodušiť. Samozrejme, všetko stojí a padá na ľuďoch, ktorí o prerozdeľovaní dotácií rozhodujú. Preto sa musí vyvodiť aj osobná zodpovednosť,” tvrdí Zdechovský.

Podľa neho je problémom hlavne nedôvera občanov. Mnohí farmári mu povedali, že neveria v to, že sa škandály skutočne vyšetria. Pokiaľ by skutočne nedošlo k náprave, hrozí, že Slovensko príde o peniaze z Bruselu. “Je to síce posledná možnosť, ale môže sa to stať,” povedal Zdechovský.