Politika Zahraničné

Škandinávske aerolínie zrušia začiatkom týždňa stovky letov

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

ŠTOKHOLM – Škandinávske aerolínie SAS zrušili ďalších 1200 letov, ktoré boli plánované na pondelok a utorok (29. a 30. 4.). Dôvodom je štrajk pilotov, ktorý už narušil plány desiatok tisícov cestujúcich.

 

Piloti SAS vstúpili do štrajku v piatok (26. 4.). Dôvodom bolo prerušenie rokovaní s odbormi, ktoré ich zastupujú. Aerolínie museli škrtnúť 70 % svojich letov, čo sa vrátane posledného rušenia dotkne celkovo okolo 280.000 cestujúcich.

“Veľmi ľutujeme, že pokračujúci štrajk pilotov zasiahol našich cestujúcich, keď SAS teraz ruší lety v pondelok a utorok,” uviedli aerolínie. Letecká spoločnosť pre štrajk v pondelok zruší 667 letov a v utorok ďalších 546 letov, čo sa dotkne plánov 61.000, respektíve 49.000 cestujúcich. SAS počas tohto víkendu škrtli okolo 900 letov. Rušenia sa netýkajú asi 30 % letov, ktoré pre SAS realizujú partnerské letecké spoločnosti.

Piloti požadujú zvýšenie platov o 13 %, zatiaľ čo mediátori ponúkli nárast o 2,3 %. Podľa analytikov si SAS len ťažko môže dovoliť splniť požiadavky pilotov vzhľadom na tvrdé prostredie, v ktorom aerolínie operujú.