Zimná olympiáda Top

Sklamanie v zmiešanej štafete: Fialková pokazila streľbu, Kuzminovú stiahli z trate

PJONGČANG 20. februára (SITA) – Francúzski biatlonisti Marie Dorinová-Habertová, Anais Bescondová, Simon Desthieux a Martin Fourcade s náskokom 20,9 sekundy pri streleckej bilancii 0+4 zvíťazili v utorňajších pretekoch štvorčlenných miešaných štafiet na 2×6 km a 2×7,5 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Druhí skončili Nóri Marte Olsbuová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö a Emil Hegle Svendsen (na palebnej čiare dovedna 1+11) a tretí s mankom 26,9 s boli Taliani Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer a Dominik Windisch (0+7). Dlho vedúci Nemci Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Erik Lesser a Arnd Peiffer (1+7) sa napokon museli uspokojiť so štvrtou priečkou o tri desatiny sekundy od bronzu. Neuspeli s protestom, ktorý sa týkal Windischovho manévru v cieľovej rovinke proti Peifferovi.

Emotívna Paulína Fialková

Slováci Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár a Martin Otčenáš sa vinou extrémne nevydarenej streľby prvej spomenutej ani nedostali do mužskej fázy, rozhodcovia ich po predstihnutí o jedno kolo stiahli z trate.

„Vôbec neviem, čo sa stalo. Po nástrele som išla na prvú ´ležku´ s vedomím toho, že musím reagovať na vietor, ale vôbec mi to nepadalo. Pokazila som to celému tímu, musím sa všetkým ospravedlniť,” s plačom vyhlásila P. Fialková vo vysielaní RTVS.

Paulína Fialková na strelnici – Foto: SITA/Martin Medňanský

Aj takýto je biatlon

Dostala aj 2-minútovú penalizáciu za neodkrúženie všetkých trestných kôl, konkretizoval prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Tomáš Fusko: „Keď najrýchlejší predbehnú niekoho o celé kolo, tak ho podľa pravidiel musia stiahnuť z trate a platí poradie, na ktorom sa štafeta v danom okamihu nachádzala. To bol aj náš prípad. Paulína Fialková neodkrúžila všetky štyri okruhy. Nezvykne toľko krúžiť, zrejme si to nejako zle spočítala, a preto sme dostali dvojminútovú penalizáciu. Aj takýto je biatlon… Dnes sme smutní a sklamaní. Zatiaľ nemám detailnejšie informácie o tom, čo sa Paulíne prihodila na prvej streleckej položke ležmo.”

Svoj pohľad ponúkla aj trojnásobná medailistka (1-2-0) z areálu Alpensia Kuzminová (1-2-0): „Je mi ľúto situácie, ktorá dnes nastala. Všetci sme dúfali, že v miešanej štafete máme šancu uspieť. Neviem, čo sa stalo Paule, určite to bude potrebné analyzovať. Ja som odštartovala v normálnom tempe. Nevedela som, ako to dopadne, aj keď som videla, že už nemáme veľkú nádej. Pri streľbe som sa nedokázala sústrediť a pracovať ako obvykle. Nebola som vo svojom komfortnom režime, vykoľajilo ma to, čo sa udialo na prvom úseku. Cítila som spolupatričnosť s Paulínou, ani ja som nepodala optimálny výkon. Pred nami je ešte jedna štafetová súťaž, dnešný nevydarený mix musíme rozdýchať a nerobiť z toho tragédiu. Uvedomujem si, že sa nám to prihodilo na ZOH, ale taký je život i šport. Občas sa to stáva, musíme sa z toho poučiť.”

Čo sa stalo?

Šéftrénerka Sloveniek Anna Murínová uviedla: „Neviem vyhodnotiť, čo sa stalo, ešte som nebola s Paulínou. Verím, že to neboli jej chyby, a stalo sa len čosi mechanické. Jej výstrely sa končili priveľmi vpravo, možno si pred štartom pretekov ´ťukla´ diopter. Niečo podobné sa už stalo Ivke Fialkovej na Svetovom pohári. Je to zlé, ale máme ešte ženskú štafetu a treba sa dať dokopy. Takýto čierny scenár sme si však po pekných výsledkoch vôbec nepredstavovali.”

Francúzsko figuruje na šiestej priečke vo výsledkovej listine z premiéry tejto disciplíny spred štyroch rokov v Soči po diskvalifikácii pôvodne štvrtého Nemecka za doping, pričom rovnaký osud ešte možno čaká zatiaľ štvrtých Rusov (čím by sa SR – 6. v cieli – posunula z 5. na 4. miesto). V Rusku triumfovali v mixe Nóri (z utorňajšej zostavy štartovali Eckhoffová a Svendsen) pred Čechmi a Talianmi. Francúzsko vtedy na jednu výnimku malo rovnaké zloženie: na treťom úseku v roku 2014 bol Jean-Guillaume Béatrix.

Anastasia Kuzminová na strelnici – Foto: SITA/Martin Medňanský

Rekord Francúzov

Tridsaťjedenročná Dorinová-Habertová získala svoj tretí kov na ZOH po striebre v klasickej štafete a bronze v šprinte vo Vancouveri 2010. Tridsiatnička Bescondová nadviazala na bronz z pjongčanskej stíhačky. Dvadsaťšesťročný Desthieux dobyl svoju prvú medailu na takejto scéne, dosiaľ preňho maximom bolo 7. miesto v stíhačke práve v Kórejskej republike. Dvadsaťdeväťročný M. Fourcade má pod piatimi kruhmi medailovú zbierku 5-2-0, z toho aktuálne 3-0-0.

Francúzsko oslavuje svoju piatu zlatú medailu v Pjongčangu, čím si utvorilo národný rekord. Dosiaľ ním boli štyri zlaté z rokov 1968, 2002 a 2014. Fourcade sa prostredníctvom svojho piateho zlata stal absolútne najúspešnejším francúzskym olympionikom v dejinách.

Zle si zrátala metre navyše

Paulína Fialková odštartovala z druhého radu a na medzičase 1,6 km bola so sekundovým mankom šiesta, ale jej streľba v ľahu sa zmenila na nočnú moru. Jediná vydarená rana z ôsmich vrátane troch dobíjaní znamenala štyri trestné okruhy a odstup 2:19,1 min na poslednej 20. pozícii. Navyše, Fialková si zle zrátala metre navyše, zabudla na jedno 150-metrové kolo a dostala za to 2-minútovú penalizáciu. Po “stojke” mala na palebnej čiare štatistiku 5+6, zaostávala už o 5:33,3. Kuzminovej odovzdala o 5:49,8 min od špice. Pre tím SR bolo hotovo.

Vďaka Vittozziovej vtedy viedlo Taliansko o 2,2 sekundy pred Nemeckom (Hinzová), tretie bolo Francúzsko (Dorinová-Habertová, +7,0), už s výraznejšími medzerami, ale do pol minúty, nasledovali Česko, USA, Kazachstan, Poľsko a Bielorusko.

Víťazní Francúzi. Zľava: Marie Dorin Hapertová, Anais Bescondová, Simon Desthieux a Martin Fourcade – Foto: SITA/AP/Andrew Medichini

Kuzminová trikrát dobíjala

Kuzminová na „ležke” trikrát dobíjala a bola bez zmeny na 20. pozícii o 6:30,2 min. Na prvých troch priečkach stále platilo poradie Taliansko, Nemecko a Francúzsko. Po štvrtej položke však už zásluhou Dahlmeierovej viedlo Nemecko o 23,3 s pred Talianskom (Wiererová), tretie bolo Bielorusko s Dariou Domračevovou (+34,2) v akcii. Kuzminová potrebovala jeden rezervný náboj, mala manko 6:33,6 a všetky súperky pred sebou.

Po “ženskom” polčase viedlo Nemecko o 29,9 s pred Talianskom a malo k dobru 32,6 s na Bielorusko. Ďalej išli Francúzsko, Fínsko, Ukrajina, Poľsko, Česko, OŠR a jeden zo spolufavoritov Nórsko (Olsbuová a Eckhoffová nazbierali plus 1:23,4 min). Slovensko už nepokračovalo.

Nemecko (Lesser) po celkovo piatej streľbe malo náskok 33,9 s pred Talianskom (Hofer) a 51,6 s pred Bieloruskom (Sergej Bočarnikov), naplno v medailovej hre priebežne bolo aj Francúzsko (Desthieux, +56,7). Poradie Nemecko, Taliansko, Bielorusko a Francúzsko bolo aj po šiestej položke štafetových pretekov, doťahovalo sa piate Nórsko (J. T. Bö). Zatiaľ čo Nemci viedli presvedčivo o 42,5 sekundy, spomenuté štyri družstvá boli v rozpätí 15 s.

Športová tragédia Peiffera

Nemci pri záverečnej tretej odovzdávke viedli o sľubných 32,6 s pred Talianmi. Nasledovali Francúzi (tiež +32,6), Nóri (+33,1) a už odpojenejší Bielorusi (+47,7). Finišmenmi spomenutých piatich kvartet boli víťaz šprintu Peiffer, Windisch, hrdina stíhačky a mass-štartu M. Fourcade, Svendsen a Vladimir Čepelin. Peiffer v ľahu dvakrát dobíjal, viedol pred Fourcadom už iba o 6,6 s a Francúz sa pred neho dostal, kým nastala rozhodujúca ôsma položka.

Taliani a Nóri o približne 16 sekúnd mimo v tej chvíli vyzerali “iba” na duel o bronz, piati Bielorusi boli zhruba 25 sekúnd za nimi. Zlato pre Francúzsko určila posledná streľba: Fourcade bol bezchybný a náhle viedol o 34,3 s pred tiež osamoteným Svendsenom. V hre o bronz boli Windisch a Peiffer, ktorý musel do trestného kola. Nemcovu športovú tragédiu zavŕšil nezdar v priamom súboji o tretie miesto.

BIATLON
Preteky miešaných štafiet na 2×6 km a 2×7,5 km: 1. Francúzsko (Marie Dorinová-Habertová, Anais Bescondová, Simon Desthieux, Martin Fourcade) 1:08:34,3 h (0+4), 2. Nórsko (Marte Olsbuová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö, Emil Hegle Svendsen) +20,9 s (1+11), 3. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +26,9 (0+7), 4. Nemecko (Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Erik Lesser, Arnd Peiffer) +27,2 (1+7), 5. Bielorusko (Nadežda Skardinová, Daria Domračevová, Sergej Bočarnikov, Vladimir Čepelin) +55,5 (0+3), 6. Fínsko (Laura Toivanenová, Kaisa Mäkäräinenová, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo) +1:03,9 min (0+3), 7. Ukrajina (Irina Varvynecová, Julia Džimová, Dmitro Pidručnij, Arťom Prima) +1:12,1 (0+5), 8. Česko (Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Michal Krčmář) +1:39,3 (0+8),… 20. Slovensko (Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár, Martin Otčenáš) – na druhom úseku stiahnuté z trate po predstihnutí o jedno kolo pri priebežnej streleckej bilancii 5+10 (P. Fialková 5+6, Kuzminová 0+4)

Foto: SITA/Martin Medňanský