Domáce

SKOK! chce pomôcť drobným podnikateľom: Akú novinku navrhuje?

BRATISLAVA – Slovenská občianska koalícia navrhuje posunutie hranice, do ktorej budú môcť podnikatelia odvádzať daň z pridanej hodnoty (DPH) až po tom, čo im odberatelia zaplatia za ich tovary a služby, na 500 000 eur.

Ministerstvo financií SR sa pritom už dohodlo s predstaviteľmi Slovenského živnostenského zväzu a zástupcami stavebných podnikateľov na posunutí tejto hranice na 100.000 eur.

„Ako človek, ktorý 20 rokov podnikal bez štátnych zákaziek a privatizovania, chápem, aké je dôležité zlepšovať podmienky pre drobných podnikateľov. Preto SKOK! presadzuje, aby sa prijal čo najviac ústretový zákon pre malých a stredných podnikateľov, a aby hranica, od ktorej sa bude DPH odvádzať až zo zaplatených faktúr, bol čo najvyšší,“ povedal Juraj Miškov, predseda strany SKOK!.

Limit, od ktorého by sa DPH mala uhrádzať až zo zaplatených faktúr, je podľa návrhu zákona nastavený na 75 000 eur, aktuálne po rokovaní so zástupcami živnostníkov je hranica zvýšená na 100 000 eur. Jozef Kollár zo SKOK!-u v pléne skonštatoval, že limit 100 000 eur, ktorý navrhuje Ministerstvo financií SR, je nutné zvýšiť ešte viac.

“Tento návrh zákona sa dá len privítať. Európska smernica o DPH však hovorí, že je možné ísť do výšky obratu 500.000 eur,” skonštatoval Jozef Kollár, člen výkonnej rady SKOK!. Vláda by preto podľa neho mala využiť maximálny strop, ktorý dovoľuje európska smernica.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) tvrdí, že vláda je pri zavádzaní nového režimu platenia DPH opatrná a chce si ho najskôr otestovať. Do budúcna nevylúčil možnosť zvýšenia stropu nad 100 000 eur, ako povedal pre teraz.sk, no vrátiť sa k tejto téme chce až v priebehu budúceho roka. Keďže sa legislatíva týkajúca sa DPH dá meniť aj počas roka, plánuje ju prenechať novej vláde.