Politika Zahraničné Top

Skončí sa Putinova éra? Slová šéfa Kremľa to naznačujú

Vladimir Putin naznačil možnosť, že už nebude kandidovať na prezidentský post. Zdroj: SITA / AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin priživil špekulácie, podľa ktorých už nebude kandidovať v ďalších prezidentských voľbách. Počas svojej štvrtkovej niekoľkohodinovej tlačovej konferencie Putin naznačil možnú zmenu ústavy, ktorá by obmedzila funkčné obdobie ruskej hlavy štátu na dve legislatívne obdobia. 

 

V prípade takejto zmeny ústavy by Putin, ktorý je už v štvrtom funkčnom období, nemohol v prezidentských voľbách v roku 2024 kandidovať.

Ruská ústava stanovuje, že jedna osoba nesmie zastávať funkciu prezidenta viac ako dve za sebou idúce obdobia. Putin však využil slová “za sebou idúce” vo svoj prospech. Po dvoch funkčných obdobiach v roku 2008 umožnil, aby na post prezidenta kandidoval jeho blízky spolupracovník Dmitrij Medvedev. O štyri roky sa potom opäť sám uchádzal o najvyšší post. Medzitým pôsobil ako predseda vlády.

Putin pred zhromaždenými novinármi o svojej kariére povedal: “Váš pokorný služobník vykonával funkciu dve po sebe idúce obdobia, potom odstúpil a potom mal ústavné právo vrátiť sa do prezidentského úradu.” Zároveň však dodal, že niektorí ruskí politológovia a aktivisti nesúhlasili s takýmto výkladom ústavy. Preto pripustil, že by možno bolo dobré slová “za sebou idúce” z ústavy vymazať.

Na archívnej snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a šéfredaktorka televízie Russia Today (RT) Margarita Simonjanová počas prehliadky priestorov televízie na oslave 10. výročia vzniku 24-hodinovej anglicky hovoriacej televíznej spravodajskej stanice RT v Moskve 10. decembra 2015. Zdroj: TASR / AP

Jedna z najdlších tlačoviek

Mnoho ruských novinárov považuje tieto Putinove vyjadrenia ako jasný dôkaz blížiaceho sa konca jeho éry. “Ak mal niekto pochybnosti o tom, či sa šéf bude usilovať o ďalšie funkčné obdobie prezidenta: Nebude,” napísala na Twitteri dobre informovaná šéfredaktorka “Russia Today” Margarita Simonjanová.

Riaditeľka think-tank “R. Politik” Tatiana Stanovaja povedala pre médiá, že teraz sa začne hľadanie nasledovníka Putina, ktorý ovplyvňuje dejiny Ruska takmer 20 rokov.

S vyše štyrmi hodinami a 25 minútami bola štvrtková tlačová konferencia jednou z najdlhších, akú kedy Putin mal. Okrem toho sa v nej zastal amerického prezidenta Donalda Trumpa pred obvineniami demokratov. Spustenie procesu impeachmentu je podľa Putina založené na “vymyslených” obvineniach. Tiež dodal, že si nemyslí, že by Trumpova politická kariéra sa skončila.

Z čoho Trumpa obviňujú?

Trump čelí obvineniam, že mal naliehať na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa zasadil za vyšetrovanie svojho politického rivala  – demokrata Joa Bidena a jeho syna Huntera. Chcel tak vo svoj prospech ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2020.

Demokrati si myslia, že majú dostatočné dôkazy o tom, že Trump podmienil obnovenie pozastavenej vojenskej pomoci Ukrajine začatím spomínaného vyšetrovania.

Mohlo by vás zaujímať