Župné voľby Top

Škultéty skritizoval župana Bašku za sedenie na dvoch stoličkách

TRENČÍN – Kandidát na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Škultéty by v prípade zvolenia do tejto funkcie sedel len v jednom kresle. Primátor Trenčianskych Teplíc Škultéty dnes kritizoval terajšieho župana Jaroslava Bašku, ktorý sa podľa neho popri práci poslanca Národnej rady SR venuje Trenčianskemu kraju len na 25 percent.

V roku 2015 podľa jeho výpočtov strávil 94 dní na rokovaní parlamentu, ďalších 32 dní na rokovaní dvoch parlamentných výborov, okrem toho má ako predseda nárok na 25 dní dovolenky.

Chce mať iba jedno kreslo

,,Ak budem zvolený za župana, chcem sa k tomu postaviť inak. Ako som sa doteraz vo funkcii venoval stopercentne mestu Trenčianske Teplice, v prípade úspechu chcem mať opäť len jedno kreslo. Samospráva ma naučila, že ak majú veci fungovať poriadne, nestačí ich robiť len na 75 a v tomto prípade už vôbec nie na 25 percent,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Škultéty. Jaroslav Baška sa k výrokom protikandidáta nechcel vyjadrovať, jeho výpočty týkajúce sa práce pre kraj však podľa neho nesedia.

Baškov mandát poslanca nie je podľa Škultétyho pre Trenčiansky samosprávny kraj prínosom. Ako príklad uviedol dlhoročné plány na vybudovanie rýchlostnej cesty R2 medzi Trenčínom a Prievidzou, ktorá najnovšie vypadla zo zoznamu priorít rezortu dopravy.

Baška nechcel reagovať

Baška na tieto vyjadrenia nechcel reagovať. Funkcia predsedu samosprávneho kraja je podľa zákona o samospráve vyšších územných celkov nezlučiteľná s funkciou starostu alebo primátora, predsedovia však môžu pôsobiť napríklad ako poslanci Národnej rady SR.

V Trenčianskom samosprávnom kraji sa o hlasy voličov vo voľbách predsedu v sobotu 4. novembra budú uchádzať terajší župan Jaroslav Baška (Smer-SD, SNS, Most-Híd, Strana zelených), právnička Petra Hajšelová (Sme rodina-Boris Kollár), poslankyňa Národnej rady SR Renáta Kaščáková (Sloboda a Solidarita, OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska), ochranárka Nora Pániková (Strana zelených Slovenska), primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty (NEKA), podnikateľ Igor Valko (Nový parlament) a doktorand Ferdinand Vavrík.

Foto: SITA / Tomáš Somr