Spoločnosť Kauzy Domáce

Skupina Horkýže Slíže sa dištancuje od extrémizmu či radikalizmu. Vydala aj stanovisko

Zdroj: TASR / Zuzana Čižmáriková

BRATISLAVA – Hudobná skupina Horkýže Slíže sa výhradne sa dištancuje od akéhokoľvek spájania sa s extrémistickými a radikálnymi názormi či skupinami. Punk rocková kapela to uviedla v stanovisku ako reakciu na policajnú akciu s krycím názvom Šašovia, v rámci ktorej zadržali aj jej bubeníka Mareka Viršíka.

 

Zdôraznila, že na hudobnej scéne vystupuje výlučne apoliticky. Rovnako sa dištancuje od akejkoľvek činnosti ohrozujúcej základné práva a slobody osôb, základy demokratického právneho štátu, rovnako od akceptácie prejavov, ktoré by pôsobili nenávistne voči skupinám osôb.

To, že polícia zverejnila mená obvinených osôb, následne podľa skupiny spôsobilo negatívne vyjadrenia niektorých médií a spájanie skupiny Horkýže Slíže s danou trestnou vecou. “Stále platí prezumpcia neviny, preto články a reportáže uverejnené v niektorých médiách, ktoré spájajú a vopred odsudzujú hudobnú skupinu za trestný čin, sú irelevantné a zavádzajúce. Hudobná skupina zváži využitie všetkých právnych prostriedkov na ochranu svojich práv pred zverejnením nepravdivých informácií v médiách,” informovala kapela, podľa ktorej fotky zvyšných členov média neprávom uverejňujú a spájajú s kauzou.

Bubeníkovi Marekovi Viršíkovi je podľa vlastných slov ľúto, že situáciu spájajú s ostatnými členmi kapely a že ich fotky sa objavujú v článkoch so sympatizantmi propagujúcimi extrémizmus. Verí, že sa situácia vysvetlí. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie zadržala deväť ľudí, medzi nimi aj bubeníka skupiny Horkýže Slíže Mareka Viršíka, z dôvodu podozrenia z podpory extrémizmu. Viršíka aj ostatných po zadržaní polícia následne prepustila. Na základe domových prehliadok, pri ktorých našli u herca a speváka kapely Krátky proces Rastislava R., Karola P. a Tomáša F. predmety s extrémistickou tematikou, dal vyšetrovateľ na vyššie spomenuté osoby podnet na podanie návrhu na ich vzatie do väzby. Po vypočutí napokon zostali všetci traja na slobode.