Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Skúška dospelosti bude aj tento rok ľahšia. Vraj by to malo stačiť

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Pokiaľ padne reč na tohtoročných maturantov, aj vy zažívate ,,déjà vu”? Po celé desaťročia sa maturitná skúška považovala za skúšku dospelosti, ktorá v sebe niesla istú vážnosť, ale aj obavy. U maturantov mala preveriť doposiaľ nadobudnuté zručnosti a vedomosti. To všetko sa však zmenilo s príchodom pandémie, kedy z obavy o zdravie žiakov boli už minuloroční absolventi stredných škôl od tejto skúšky oslobodení. Podobne by to mohlo dopadnúť aj v tomto roku. 

 

Nielenže pandémia vyľudnila priestory školy, zatvorila deti do detských izieb a vzdelávací proces presunula do on-line sveta, stojí  tiež za nemalými úľavami. Aj tentokrát sa bude maturitná skúška upravovať. Tohtoroční maturanti budú oslobodení od externej časti maturitnej skúšky, teda od písomných testov zo slovenského jazyka, cudzích jazykov a jazykov národnostných menšín (maďarský, ukrajinský) a z matematiky. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ústne maturity nateraz zostávajú v platnosti. ,,Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla 2021 (termín upresníme do 31. marca). Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája 2021. V prípade potreby môže prebiehať 2 týždne,” uviedol šéf rezortu školstva na sociálnej sieti.

Maturanti sa tiež nevyhnú slohu či eseji zo slovenského jazyka, cudzích jazykov alebo jazykov národnostných menším. ,,Máme za to, že ak sa v tomto roku zrealizuje a objektívne vyhodnotí ústna forma a písomná forma maturity (sloh/esej) bude možné  s prihliadnutím na tieto neštandardné podmienky považovať takúto maturitu za adekvátne a dostatočne hodnotné meranie vedomostí a zručností maturantov,” skonštatovala pre Glob.sk zástupkyňa riaditeľky Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Ivana Pichaničová.

 

Riadnu maturitnú skúšku neabsolvujú ani tohtoroční maturanti. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Predčasné závery?

Pod toto rozhodnutie sa podpísala alarmujúca situácia spôsobená neustále sa zvyšujúcim počtom nakazených, ale aj obetí. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róbert Chovanculiak sa domnieva, že rezort školstva mohol s radikálnym zrušením časti maturity počkať. ,,Všetko záleží od toho, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia. Ak bude začiatok leta podobne priaznivý, ako tomu bolo minulý rok, tak sa radšej mohla externá časť skúšky posunúť,” povedal pre Glob.sk Chovanculiak.

Na druhej strane Slovenská komora učiteľov víta kroky ministerstva a v súčasnej situácii nevidia inú alternatívu. ,,Nerozumieme tomu, prečo nebola zrušená aj písomná forma internej časti maturitnej skúšky, ktorej realizácia neprinášala žiadne významné benefity ani v predcovidovej dobe a je len akýmsi nostalgickým pozostatkom maturity z čias socialistického školstva,” uviedla pre Glob.sk viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková. S písomnými maturitami sa má zrušiť aj testovanie žiakov piateho ročníka, známe ako Testovanie 5. Avšak testovanie deviatakov (Testovanie 9) sa uskutoční 9. a 10. júna 2021. V prípade neúspechu sú vytýčené aj náhradné termíny a to 24. a 25. júna 2021.

 

Podľa analytika mal rezort školstva počkať s rušením časti maturitnej skúšky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sú pripravení na veľký svet?

Podľa analytika by okresaná maturitná skúška či dištančné vzdelávanie nemali byť prekážkou pre ďalšie fungovanie žiakov či už na vysokej škole alebo v pracovnom procese. ,,V prípade stredoškolákov by určite nemalo hrať problém samoštúdium a dištančné vzdelávanie. Sú to dospelí ľudia a drvivá väčšina z nich má pripojenie na internet a potrebné učebné materiály. Jediný problém vidím v prípade odborného vzdelávania, ktoré vyžaduje praktické skúsenosti. To sa cez dištančné vzdelávanie nahrádza len ťažko,” dodal Chovanculiak. Pedagógovia však priznali, že ,,dištančné vzdelávanie nemôže byť rovnocennou náhradou prezenčného vzdelávania”.

Vyučovanie z domu sa v praxi ukázalo ako zmätočné a nie každá slovenská domácnosť dokázala svojim deťom vytvoriť adekvátne podmienky na vzdelávanie. Z ankety Inštitútu stredoeurópsky štúdií totiž vyplýva, že až 63 percent opýtaných rodín nemá k dispozícii adekvátny počet zariadení pre všetky deti vzdelávajúce sa z domu. Publikácia Európskej komisie ,,Education and Training Monitor 2019” zas poukázala na to, že ani staršia generácia pedagógov nedokáže reflektovať na technické inovácie, ktoré sú potrebné pri takomto druhu vzdelávania. Na Slovensku pritom podľa rezortu školstva začiatkom roka 2020 vyučovalo 10-tisíc pedagógov, ktorí mali 60 rokov a viac.

 

Deti vymenili tento rok školské lavice za počítače. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Už sme to raz zažili

Minuloroční maturanti boli od skúšky dospelosti oslobodení úplne. Najskôr sa z obavy o ich zdravie zrušili písomné testy. Za zelený stôl, kde mali pred skúšajúcou komisiou obhájiť svoje vedomosti, sa však mali posadiť. To sa ale maturantom nepáčilo. Zo strachu z nákazy novým koronavírusom začali spisovať petície či písať otvorené listy ministrovi školstva, premiérovi a členom krízového štábu, aby zvážili aj organizovanie ústnej časti. ,,Ak sa nad tým zamyslíme, tri dni musíme ísť do školy a naspäť nejakou dopravou, autobus, vlak,… Čo ak budú tieto spoje plné ľudí. Máme ísť bez akýchkoľvek iných myšlienok maturovať? Nerozmýšľať nad tým, že ohrozíme seba, učiteľov, ich rodiny, naše rodiny?,” apelovali minuloročný maturanti na kompetentných.

Napriek tisícom podpisov pod petíciami a otvorenými listami bol rezort školstva odhodlaní spraviť všetko preto, aby sa uskutočnila aspoň interná časť maturitnej skúšky a žiaci tak ukončili strednú školu riadnym spôsobom. O škrt cez rozpočet sa opäť postarala pandémia, ktorá zmarila aj toto úsilie. Stredoškolákom končiacim v školskom roku 2019/2020 tak bola odpustená celá maturitná skúška. Známka na maturitnom vysvedčení im bola spriemerovaná z predchádzajúcich rokov.

 

Už minuločný maturanti sa vyhli skúške dospelosti. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

*Glob.sk oslovil aj Ministerstvo školstva SR, do uzávierky nereagovalo.

Mohlo by vás zaujímať: