Domáce Kauzy Top

Skutok sa nestal. Zakladateľka SPOLU Katarína Macháčková je z pozemkovej kauzy von

Poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých býva, podivným spôsobom. Zdroj: TASR

PRIEVIDZA – Je rozhodnuté. Mestské zastupiteľstvo Prievidze pred malou chvíľou rozhodlo, že Katarína Macháčková nezneužila svoju funkciu. A to napriek tomu, že špeciálna komisia pred dvomi týždňami rozhodla opačne. Takéto rozhodnutie sa však dalo očakávať, strana SPOLU má totiž v Prievidzi väčšinu. 

 

Z 24 prezentovaných poslancov bolo za len 6 poslancov. Proti bolo 17 poslancov a zdržal sa 1 poslanec.

Na mestskom zastupiteľstve v Prievidzi sa dnes skončila kauza poslankyne NR SR a zakladateľky SPOLU Kataríny Macháčkovej. Už mesiace sa medzi poslancami riešilo, či Macháčková k pozemkom, kde dnes býva, prišla vôbec poctivou cestou. Ešte na jeseň sa totiž vo verejnom priestore objavila informácia, že pred trinástimi rokmi mala Macháčková záujem o lukratívne pozemky, ktoré však vtedy nezískala. Získala ich až po mnohých rokoch a po tom, čo ich predávali a kupovali ďalší štyria ľudia. To, či na získanie tohto majetku zneužila svoju funkciu, riešil najskôr Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Ten však celý prípad posunul mestu Prievidza, pretože Macháčková nebola v čase, kedy sa mal skutok stať, poslankyňou NR SR.

Macháčková sa na mestskom zastupiteľstve bránila všetkými argumentmi, ktoré už v minulosti použila. Dnes však hovorila aj o predvolebnom boji a o tom, že zo strany poslanca Miroslava Žiaka ide o pokus zastaviť padajúce preferencie SaS. „Považujem to za účelovú politickú hru,“ povedala niekoľkokrát Macháčková.

Poslanci z komisie, ktorá vyhodnotila, že Macháčková porušila zákon, však trvajú na svojom. „Nebola to zhoda náhod,“ povedal okrem iného poslanec Miroslav Žiak, ktorý na začiatku vyšetrovania kauzy upozornil na podivné zloženie komisie. „Odmietam tvrdenie, že je to politická hra, ako sa hovorí, padni komu padni,“ dodal.

Dnes sa kauza poslankyne Macháčkovej ukončila. Zdroj: Glob.sk

Do diskusie sa zapojili aj komunálni poslanci, ktorí sa Macháčkovej zastávali a nesúhlasili s rozhodnutím komisie. “Hlasovali politicky, účelovo a nebrali na zreteľ  fakty,” tvrdil viceprimátor Ľuboš Jelačič. Podľa neho Macháčková nemala z celého procesu žiaden prospech.

Poslanci sa Macháčkovej počas zastupiteľstva pýtali nielen na detaily ohľadom pozemkov, ale aj na dôvod, prečo neprišla pred komisiu vysvetliť svoju kauzu. “Rozhodla som sa nevyužiť svoje právo, nebola to moja povinnosť,” obhajovala sa primátorka. K veci vtedy poslala len písomné stanovisko.

Proti Macháčkovej vystúpil aj poslanec mestského zastupiteľstva Branislav Gigac, ktorý v zastupiteľstve sedí za stranu Progresívne Slovensko. Zatiaľ čo v NR SR spojenectvo PS/SPOLU funguje, v Prievidzi poslanec Gigac, ktorý bol aj súčasťou komisie, hlasoval proti Macháčkovej. Respektíve hlasoval za to, že Macháčková zákon porušila. Počas zastupiteľstva uviedol, že mu nie je “stranícky príjemné” sa k tomu vyjadrovať, ale že koná podľa svojho vedomia a svedomia.

Zamotaná kauza sa postupne rozmotáva

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení redakcie Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. Nepodarilo sa jej ich však na prvý pokus získať. O dva mesiace neskôr sa o tie isté parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli ďalšie dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Michal Svítok

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej – Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný, ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdí, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.