Domáce Šport Top

Slalomová fantázia pokračuje. Petra Vlhová vyhrala aj v rakúskom Flachau. Shiffrinová bola až tretia

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára vo Flachau. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Pred rokom, 8. januára 2019 v rakúskom Flachau vyhrala Petra Vlhová slalom Svetového pohára. Ako sa ukázalo, bolo to na rok posledné víťazstvo inej pretekárky v tejto disciplíne, ako Mikaely Shiffrinovej.

Američanka si jednoducho v slalome privlastnila monopol a konkurenciu degradovala v siedmich pretekoch po sebe. Totálna nadvláda Shiffrinovej sa skončila až 4. januára 2020 v Záhrebe, a opäť to bola Petra Vlhová, ktorá jej pristrihla hrebienok. Bilancia sezóny sa tak mierne upravila, kedy je to zatiaľ na víťazstvá 3:1 pre Shiffrinovú. Ďalším testom ich kvality, vzájomnej rivality a najnovšie aj tímovej antipatie bolo opäť Flachau.

Nočný slalom, do ktorého išli oba tábory už v úplne inej pozícii, ako na začiatku sezóny, či v predchádzajúcich rokoch. Už to nie je vzájomná priateľská atmosféra, ale obrazne povedané studená, slovensko-americká vojna na svahu. Rešpekt áno, ale po tom, ako Vlhovej tréner Livio Magoni priznal, že dáva sledovať a monitorovať Shiffrinovej tréningy, sa oba tábory od seba na svahu dištancujú, zdravia sa iba z povinnosti a pozerajú na seba cez prsty.

Americká lyžžiarka Mikaela Shiffrinová po víťazstve v slalome Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

Petra je pre Mikaelu veľmi vážnou súperkou, asi jedinou v slalome či v celkovom hodnotení Svetového pohára. Nuž, a to je pozícia, ktorú nemá žiaden líder rád – byť pod tlakom, ešte viac mediálne analyzovaný, sledovaný. Vlhová v Záhrebe zdolala Shiffrinovú jej vlastným štýlom. Elegantne, rozdielom dvoch tried, impozantne a dominujúco. Na to nebola Američanka zvyknutá. Aj preto Flachau pripomínal sopku pred výbuchom.

Potvrdí Vlhová záhrebskú fazónu? Zvládne Shiffrinová extrémny stres a tlak, ktorý sa po vypadnutí v kombinácii musel zavŕtať do jej podvedomia a psychiky? Impozantná nočná kulisa flachauského kopca dala odpoveď na všetky otázky a špekulácie. Vlhová si vyžrebovala číslo 2, Shiffrinová číslo 4. Paradoxne pred rokom mala rovnaké číslo a skončila druhá za Vlhovou. Pre koho bolo šťastnejšie tentokrát?

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Súboje Shiffrinová – Vlhová pripomínajú legendárne tenisové súboje John McEnroe – Ivan Lendl, kde bola medzi oboma hráčmi drsná atmosféra pripomínajúca sud s pušným prachom. Veď už 24 slalomov Svetového pohára za sebou nepozná inú víťazku ako Shiffrinovú alebo Vlhovú. Američanka triumfovala devätnásťkrát, jej slovenská rivalka päťkrát. Naposledy práve vo Flachau, 10. januára 2017, zvíťazila Švédka Frida Hansdotterová.

Kto uspeje, bude mať nielen trofej Salzburskej princeznej snehového vesmíru, ale dostane aj najvyššiu prémiu sezóny – 76 716,90 švajčiarskych frankov, čo je viac ako 70-tisíc eur. Zároveň získa aj poriadnu porciu sebavedomia. “Vždy sa sem rada vraciam a teraz to bolo špeciálne, keďže minulý rok som tu vyhrala. Mám dobré pocity. Svah aj podmienky sú dobré, už je len otázka, ako to zajtra postavia cez tie vlny. Flachau je špecifické tým, že je tu veľa vĺn. V Rakúsku sú kvalitné preteky, sú aj dosť striktní, ale starajú sa o všetko, takže nemôžem povedať nič zlé,” povedala pred štartom Vlhová.

Slovenská lyžžiarka Petra Vlhová a americká zjazdárka Michaela Shiffrinová počas pretekov Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Jednotku mala Katharína Liensbergerová a domáca Rakúšanka otestovala nielen perfektne pripravenú trať, ale určila aj porovnávacie časy na jednotlivých meraných úsekoch a v cieli. Určila, ale až Petra Vlhová ukázala, čo bude potrebné zajazdiť, aby z toho bolo prvé miesto. Vlhová predviedla plynulé, aj keď nie úplne agresívne prvé kolo a aj keď na prvom medzičase strácala dve stotiny sekundy, v cieli mala na Liensbergerovú  k dobru viac ako 6 desatín.

Dosť na Shiffirinovú? Američanka bola pod tlakom a ako sa ukázalo, momentálne nie je vo svojej koži. Ani v jednom meranom úseku nebola lepšia ako Vlhová. Jej manko bolo na začiatku 41 stotín a v cieli napokon rovných 6 desatín. Jednoducho jej jazde chýbala dravosť, riziko a rýchlosť. Prvé kolo tak bolo v slovenskom vrecku a to bolo pred druhým kolom poriadne zaujímavé a dôležité.

Slovenská lyžžiarka Petra Vlhová počas pretekov Svetového pohára vo Flachau. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Keď som prišla do cieľa cítila som, že niektoré pasáže som mohla ísť lepšie. Potom prišla Mikaela a mala som náskok. Musím si pozrieť video, kde sa dalo ísť rýchlejšie a lepšie. Do druhého kola sa to budem chcieť pokúsiť udržať. Povrch je super, všetko mi hrá do karát. Druhé kolo stavia tréner Shiffrinovej, určite ma pozná a bude chcieť urobiť niečo, čo nemám rada. Taktika v druhom kole bude ako vždy, ísť naplno a nezáleží na tom, aký mám náskok. Musím riskovať a nerobiť chyby,” povedala Vlhová.

Povedané bolo všetko, teraz bolo podstatné to ukázať a potvrdiť v druhom kole. Shiffrinovej tím totiž postavil trať podľa jej gusta. Menej plynulý, s uzavretými bránkami, s častou zmenou tempa. Časový bonus Vlhovej bol potešujúci, ale nie až tak, aby si mohla dovoliť podvedome si myslieť, že už má vyhrané. V druhom kole sa dlho nič významné nedialo. Posuny v celkovom poradí boli minimálne, meno líderky sa neustále menilo. Klsické ticho pred búrkou, kde sa čakalo na posledné dve slalomárky. Shiffrinovú a Vlhovú.

Americká zjazdárka Michaela Shiffrinová počas pretekov Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Posledných sedem po prvom kole bolo natlačených do jednej sekundy a medzi nimi sa malo rozhodnúť o zložení prvej trojky. Extrémne dobrá jazda a šance každej jednej z nich mohli mať pódiové ambície. Úplne hore sa usadila Nina Loesethová a bola to Nórka, ktorá zamotala hlavu favoritkám. Pod kotol poriadne podkúrila Rakúšanka Truppeová, Švajčiarka Gisinová druhé kolo pokazila, ale jej krajanka Holdenerová predviedla úžasnú jazdu a na prvom mieste mala viac ako sekundový náskok.

Švédka Larssonová mala pred sebou veľku výzvu, no aj ona ukázala, že má nervy zo železa a v cieli si ona vychutnávala ovácie publika. Domáca Liensbergerová ju z prvého miesta nezosadila a k slovu už prišla Shiffrinová. No opäť, ako v prvom kole to nebola Američanka ako ju poznáme z bielych svahov. Rozhádzaná, technicky nedokonalá. Jednoducho to nebola ona a v cieli sa to potvrdilo, na Švédku Larssonovú stratila č desatiny sekundy a bola priebežne druhá. To čo nedokázala Shiffrinová, ale zvládla Petra Vlhová. Aj keď ani ona nemala ideálnu jazdu, no bojovala, dala najmä do záveru všetky sily a napokon vyhrala o jednu desatinu sekundy. Fantázia pokračuje a mýtus Shiffrinová sa pomaly rozpadá.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa teší z víťazstva v nočnom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Flachau. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Robila som v druhom kole veľa chýb, cítila som, že som nešla najlepšie. Počula som však povzbudzovanie fanúšikov, takže som sa snažila ísť stále naplno. Nakoniec to vyšlo. Každé víťazstvo je špeciálne, ale vyhrať tu vo Flachau opäť po roku je neuveriteľné. Bolo to ťažké sa koncentrovať, ale snažila som sa dať do toho všetko. Snažila som sa byť pokojná a sústredená. Bolo to napokon tesné, ale dokázala som to. Cítila som formu a som rada, že som to potvrdila. Som šťastná, že som vyhrala pred toľkými mojimi priaznivcami,” povedala v cieli šťastná Vlhová.

Slalom vo Flachau:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:53,65 min., 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,10 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,43, 4. Wendy Holdenerová (Švajč.) +0,50, 5. Katharina Liensbergerová +0,80, 6. Katharina Truppeová (obe Rak.) +1,61, 7. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +2,24, 8. Chiara Mairová (Rak.) +2,48, 9. Michelle Gisinová (Švajč.) +2,60, 10. Laurence St.Germainová (Kan.) +2,82

Celkové poradie: 1. Shiffrinová 886 bodov, 2. VLHOVÁ 613, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 565, 4. Holdenerová 417, 5. Gisinová 390, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 337

Poradie v slalome: 1. Shiffrinová 440, 2. VLHOVÁ 360, 3. Swennová-Larssonová 235, 4. Liensbergerová 231, 5. Holdenerová 180, 6. Gisinová 180