Politika Domáce

Sloboda náboženstva u nás je ohrozená. Výbor pre ľudské práva chce návrh uznesenia zaradiť do júnovej schôdze

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA –   Upozorniť na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery vo svete má uznesenie, ktorého návrh vo štvrtok (13. 6.) jednohlasne odsúhlasil Výbor Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Predsedníčka výboru Anna Verešová (OĽaNO) avizovala, že požiada predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), aby návrh uznesenia zaradil do programu nadchádzajúcej júnovej schôdze pléna.

 

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti dodržiavania slobody náboženstva alebo viery je prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.

Uznesenie NR SR o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete upozorňuje na fenomén nábožensky motivovaného násilia vo svete. Odporúča vláde, aby po vzore OSN, Európskej únie (EÚ) a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie SR v tejto oblasti. Uznesenie tiež odporúča vláde, aby reagovala na zhoršujúcu sa situáciu náboženských komunít vo svete.

Uznesenie tiež pripomína, že Slovensko má s porušovaním náboženskej slobody skúsenosti z vlastnej histórie. Dôvodová správa preto konštatuje, že v dnešnej dobe je osobitnou morálnou povinnosťou SR, aby vyvinula väčšie úsilie na pomoc prenasledovaným pre vieru vo svete.