Kauzy Domáce Top

Slobody sa zatiaľ nedočká. Súd rozhodol, že Zsuzsová ostáva za mrežami

Alena Zsuzsová vychádza z leopoldovskej väznice po jej prepustení z väzby v Leopoldove. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BANSKÁ BYSTRICA – (Veronika Kováčová / TASR) Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes rozhodol o väzobnom stíhaní pre Alenu Zsuzsovú. Zsuzsová, ktorú ŠTS v Pezinku iba vo štvrtok oslobodil spod obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, si teraz „posedí“ pre obvinenia z plánovania vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

 

Alena Zsuzsová po rozhodnutí ŠTS v Pezinku vo štvrtok opustila bráni leopoldovskej väznice iba na pár minút. Následne bola hneď pred jej múrmi zadržaná a odvedená na výsluch na nitriansku pobočku NAKA. Dôvodom bola výpoveď v kauze plánovania vraždy dvojice prokurátorov a advokáta Lipšica.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry následne v piatok podal návrh na jej väzobné stíhanie. “Prokurátor ÚŠP podal dnes na ŠTS návrh na väzbu obvinenej Aleny Zsuzsovej pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva a iné, pretože je dôvodná obava, že ujde a bude sa skrývať, i dôvodná obava z kolúzneho konania a taktiež bol zhliadnutý dôvod preventívnej väzby,” povedala včera hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Súd o vzatí Zuszsovej do väzby rozhodol dnes od 11:00. “Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko B.Bystrica vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP GP SR a rozhodol o vzatí do väzby obvinenej A.Zs. Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinená proti nemu podala sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

Alena Zsuzsová počas pojednávania v kauze Kuciak. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Známa partia

Zsuzsovú obvinili koncom augusta 2019. Spolu s ňou sú v prípade obvinení aj Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Objednávka na vraždu mala prísť na jeseň 2017. Žilinka aj Šufliarsky sa domnievajú, že motívom ich vraždy mohla byť ich práca. Daniel Lipšici zasa tvrdí, že motív na jeho vraždu mohol mať kontroverzný podnikateľ Marian Kočner. Aj jeho, rovnako ako Zsuzsovú, vo štvrtok ŠTS oslobodil spod obžaloby v kauze Kuciak. Kočner však tiež ostáva za mrežami. Vo väzbe je od leta 2018 v kauze zmenky.

Zsuzsová bola vo väzbe od septembra 2018, kedy bola zadržaná Lynx Commandom v Komárne. Obvinená bola vtedy v prípade vraždy Kuciaka. Rovnako tak aj Marček, Szabó a Andruskó. Trojica bola na rozdiel od Kočnera a Zsuzsovej v kauze aj odsúdená. Andruskó právoplatne na 15 rokov, Marček v apríli tohto roka na 23 rokov, Szabóovi teraz vo štvrtok súd vymeral 25 rokov za mrežami.

Zsuzsová je okrem toho ako sprostredkovateľka tiež obžalovaná vo veci vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, ku ktorej prišlo ešte v júli 2010.

Mohlo by vás zaujímať: