Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Slováci hromadne ďakujú pracovníkom v prvej línii. Dobrú vec môžete podporiť aj vy

Zdroj: Pixabay.com

BRATISLAVA – V časoch krízy ľudia ukazujú to najlepšie i to najhoršie zo seba. Iné to nie je ani teraz, keď mnohí žijú v strachu z prichádzajúcej epidémie koronavírusu. Tí šťastnejší z nás môžu pracovať formou home office, niektorých však firmy nechali do odvolania doma. No je medzi nami aj mnoho takých, ktorí musia naďalej chodiť do práce. Medzi nich patria aj tí, ktorí stoja v prvej línii a denne riskujú pre naše zdravie. 

 

Vďační by sme mali byť najmä zdravotníkom, lekárom a lekárkam, ale aj zdravotným sestrám. Ich funkcie sú často finančne podhodnotené, v čase krízy sme pritom závislí práve na nich. Ich práca si dnes navyše vyžaduje špeciálne vybavenie, ako napríklad ochranný odev alebo špeciálne respirátory. Práve chýbajúce vybavenie bolo podnetom pre vznik iniciatívy Kto pomôže Slovensku. Na transparentný účet denne pribúda množstvo financií, k 18. marcu to bolo už viac ako 400-tisíc eur.

Vyzbierané prostriedky budú určené na kúpu vybavenia, ktoré poputuje k zdravotníkom, ktorí organizáciu požiadali o pomoc. Svoje požiadavky cez portál zaslalo doteraz viac ako 200 zdravotníckych a sociálnych zariadení z celého Slovenska.

Nielen že sa už podarilo doručiť prvé takéto pomôcky, organizácia dokázala spojiť sily s ďalšími ochotnými firmami, ktoré vybavenie dodávajú za prijateľnejšie ceny. Okrem zabezpečovania základných ochranných prostriedkov, ktorými sú rúška, respirátory či obleky, bolo už zo získaných financií zakúpených 6 čističov vzduchu, ktoré zabezpečia dezinfekciu väčších priestorov v UNB Bratislava. Dopyt je však stále po ochranných rúškach, respirátoroch, rukaviciach, dezinfekcii. Pracoviská s ohrozenými skupinami a chronicky chorými zase  potrebujú aj ochranné obleky.

Pomáhajú aj firmy

Pomôcť sa však snažia aj veľké firmy. Nadácia Eset zriadila „Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19“.  Firma Eset doň prispeje sumou 300-tisíc eur. Avizujú však, že v prípade potreby dokonca sumu navýšia. Cieľom je v prvej fáze zabezpečiť potrebné vybavenie na skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku.

Zdroj: Pixabay.com

Pomoc zdarma ponúkajú štátu aj rôzne IT firmy. Slovenská technologická spoločnosť Aliter Technologies spolu s ďalšími IT partnermi ponúkla Národnému centru zdravotníckych informácií zdarma systém na centralizovaný automatizovaný zber a spracovanie dát o víruse medzi ľuďmi a ich lokalitou. Ide o modifikáciu už existujúcej aplikácie, ktorá funguje vo viacerých krajinách. Systém využíva napríklad OSN.  „Sleduje pacienta a jeho stav v prehľadnej mape spolu s aktuálnou polohou všetkých záchranárskych vozidiel ako sanitky, chemické vozidlá či hasičské autá. Podporná služba umožní nahlasovanie pacientov do akéhosi centrálneho príjmu, čiže do aplikácie spravovanej štátom na krízovom štábe Ministerstva vnútra SR,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení Aliter Technologies.

Zdravotníci a lekári pripravili aplikáciu Zostaň zdravý, ktorá má sprehľadniť online objednávanie pacientov na testy a používateľovi sprístupňuje výsledky testovania na koronavírus COVID-19.

Na situáciu už začali reagovať aj niektoré banky, ktoré sú ochotné odkladať ľuďom splátky hypoték a pôžičiek.

Potlesk je zadarmo

Situácia na Slovensku je však nestála a neistá. Mnoho ľudí má strach o svoje vlastné prežitie. Peniaze si tak odkladajú na horšie časy. Existuje však spôsob, ako môžeme pomôcť aj bez investovania vlastných úspor:

  • Spýtajte sa suseda, či nepotrebuje pomôcť. Mnoho starších ľudí žije osamelo a nemá príbuzných, ktorí by im v ťažkých časoch skočili na nákup či do lekárne. Málokto však rád žiada o pomoc a preto je na zvážení každého, či by nedokázal pomôcť aspoň susedom.
  • Šikovným patrí svet. Aj toto príslovie sa dnes ukazuje ako veľmi pravdivé. Mnoho ľudí problém s chýbajúcimi rúškami vyriešilo tak, že si doma ušili vlastné. Kým niektorí svoje výtvory predávajú, iní ich darujú tým, ktorí ich potrebujú. Skupiny, ktoré združujú takýchto dobrovoľníkov, nájdete najmä na sociálnych sieťach.
  • Zatlieskajme zdravotníkom. Mnohé mestá sú dnes bez života, ľudia sa snažia zostať čo najviac doma. Do večerného ticha sa však v množstve slovenských miest o 19:00 alebo o 20:00 ozve potlesk. Bežní ľudia tak zo svojich balkónov vzdávajú hold ľuďom, ktorí pre nás pracujú v prvej línii.

Mohlo by vás zaujímať