Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slováci, POZOR! Nakúpili ste u TEJTO obľúbenej ZNAČKY? Hackeri UKRADLI osobné údaje zákazníkov: Toto by ste mali vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, úprava regióny.sk

SLOVENSKO – Kúpili ste si auto od slovenského predajcu kórejskej značky? Mali by ste zvýšiť pozornosť. Je možné, že vašich údajov sa zmocnil hacker. Odcudzené dáta môžu použiť napríklad pri podvodnej komunikácii.

Slovenský importér automobilov Kia Sales Slovakia, ktorý zastrešuje jednotlivých predajcov Kia, sa stal obeťou kybernetického útoku, pri ktorom sa do jeho počítačovej databázy dostala neoprávnená tretia strana. Spoločnosť začala interné vyšetrovanie a posilnila bezpečnostné opatrenia. Informoval o tom portál živé.sk.

Platobné údaje neunikli

V databáze sa nachádzali osobné údaje o zákazníkoch, ktorých časť zrejme hacker odcudzil. Medzi dotknuté údaje patrí e-mailová adresa, telefónne číslo, poštová adresa a informácie o zakúpenom vozidle automobilky, vrátane ceny vozidla. „Žiadne platobné údaje, ako číslo účtu, číslo debetnej alebo kreditnej karty, ani citlivé údaje zákazníkov neboli týmto incidentom dotknuté,“ tvrdí spoločnosť Kia Sales Slovakia, ktorá o tom, na základe zákona, informovala svojich zákazníkov.

Predajca vyzýva na ostražitosť

Ako dodáva portál, podľa firmy nič nenasvedčuje tomu, že by boli osobné údaje dotknutých osôb použité pri podvodoch. Zároveň ale apeluje na zákazníkov, aby boli ostražití pri akejkoľvek komunikácii najmä od Kia Sales Slovakia alebo subjektov Hyundai Motor Group, do ktorého patrí aj značka Kia.

V prípade, že sa používateľovi bude zdať e-mail, list alebo SMS správa podozrivá, nemá klikať na priložené odkazy a príslušný obsah nahlásiť na adrese dpo@kiasales.sk. Spoločnosť mu následne oznámi, či táto komunikácia skutočne pochádza od Kia Sales Slovakia.