SLOVENSKO – V najbližších dňoch sa na Slovensku naplno rozbehne vykurovacia sezóna. Mnohí však nevedia, že už vyše roka platí nový zákon o ochrane ovzdušia. Ak nechcete riskovať pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur, dajte si pozor na to, čím kúrite.
Nový zákon o ochrane ovzdušia platí na Slovensku od júla 2023. Jeho cieľom bolo okrem iného riešiť aj dlhodobé problémy so znečisteným ovzduším. K znečisteniu často prispievajú aj domácnosti, ktoré kúria tuhým palivom.
Zákon preto zakazuje aj domácnostiam spaľovať:
- odpad a palivo vyrobené z odpadu v iných zariadeniach, ako sú spaľovne odpadu alebo zariadenia na spoluspaľovanie odpadov okrem povolených druhov druhotných palív,
- hnedé uhlie energetické, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach, preplástky a druhotné palivá v spaľovacích zariadeniach s menovitým tepelným príkonom do 0,3 MW.
Od začiatku tohto roka sa zároveň zakázalo spaľovať tuhé druhotné palivá okrem druhotného paliva z odpadového dreva, ktoré zodpovedá požiadavkám ustanoveným v príslušnom vykonávacom predpise. Domácnosti však môžu spaľovať biopalivá a obnoviteľné plyny, ktorými sú bioplyn a vodík.
Hrozí vysoká pokuta
V prípade, že sa preukáže porušenie zákazu spaľovania odpadu a tuhých druhotných palív, hrozí pokuta až do výšky 5000 eur.
Pri porušení zákazu spaľovania hnedého uhlia energetického, lignitov, uhoľných kalov, uhoľného prachu, preplástkov a druhotných palív je maximálna výška pokuty nižšia. V tomto prípade je možné uložiť pokutu do výšky 500 eur.
Pokutu do výšky 1000 eur je možné uložiť aj priamo na mieste zistenia priestupku, teda v blokovom konaní.
Nahlásiť vás môže ktokoľvek
Ktokoľvek má podozrenie, že sa v niektorej domácnosti používa na vykurovanie zakázané palivo, môže sa obrátiť na svoju obec. Kontrolu domácnosti vykonáva Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Keď obec dostane prvý podnet, písomne do 5 pracovných dní upozorní prevádzkovateľa spaľovacieho zariadenia v byte alebo dome, že existuje podozrenie na porušovanie zákona a varuje ho, že v prípade opakovaného podnetu bude na mieste vykonaná kontrola.
Pri každom ďalšom podnete už obec požiada Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby na mieste čo najskôr vykonala kontrolu. Zákon myslí aj na situácie, pri ktorých nie je prevádzkovateľ známy. V takom prípade sa za prevádzkovateľa považuje vlastník objektu.
Inšpekcia alebo ňou poverená osoba má právo vstúpiť do bytu alebo domu, v ktorom má prebehnúť kontrola. Prevádzkovateľ je povinný umožniť kontrolórovi prístup.