Domáce Spoločnosť Top

Slováci pre koronavírus šalejú. Z pultov miznú trvanlivé potraviny, v lekárňach chýbajú rúška

Zdroj: Glob.sk / Petra Hollá

BRATISLAVA – Zbytočný poplach, či reálna hrozba? Nákaza, pre ktorú v súčasnosti množstvo ľudí zle spáva, sa nachádza už iba pár desiatok kilometrov od našich hraníc, aj u našich českých bratov. Na Slovensku do dnešného dňa nebol potvrdený zatiaľ žiaden prípad, avšak vláda spolu s rôznymi inštitúciami zaviedla viaceré bezpečnostné opatrenia. Okrem toho sa ľudia pomaly, ale isto chystajú na rôzne scenáre. 

 

Pre blížiaci sa koronavírus k slovenským hraniciam zaviedla vláda bezpečnostné opatrenia. Medzi ne patrí napríklad aj to, že na rakúsko-slovenských hraniciach budú colníci informovať každého, kto sa rozhodne cestovať od našich západných susedov o tom, ako sa pred vírusom chrániť. Dôvod je prostý – v Rakúsku potvrdili zatiaľ 14 prípadov koronavírusu. Na letiskách čakajú cestujúcich kontroly. Opatrenia avizovala aj bratislavská župa, ktorá do ulíc posiela dvojnásobok dezinfikovaných autobusov. V nedeľu popoludní obletela médiami správa, že koronavírus potvrdili už aj v Čechách. Podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha ide o tri prípady, pričom dvaja pacienti sú hospitalizovaní v pražskej Nemocnici na Bulovke a jeden v nemocnici v Ústí nad Labem. Okrem toho česká Bezpečnostná rada pre obavy zo šírenia koronavírusu rozhodla v pondelok o pozastavení letov zo severotalianskych miest Miláno, Benátky a Bologna, ako aj letov z Južnej Kórey. Opatrenia odporučil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, keďže Taliansko, najmä región Lombardsko, je v Európe najviac zasiahnutou oblasťou.

Koncom týždňa sa šírila tiež správa, že v jednej z bratislavských nemocníc má byť hospitalizovaný človek, ktorý má potvrdený koronavírus, ale personál sa to snažil ututlať kvôli voľbám. Pochopiteľne, začala sa ohľadne toho šíriť hystéria – ľudia sa začali domáhať pravdy. Podľa ministerstva zdravotníctva však išlo o poplašnú správu a ako dodalo, jej šírenie je trestným činom. Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej bolo doteraz spravených vyše 169 testov s negatívnym výsledkom. Avšak, aj keď sa nám zatiaľ darí odolávať tlaku okolia, nemusí to tak byť nastálo a môže byť otázkou času, kedy sa prvý prípad potvrdí aj u nás.

Poistka = zásoby

Ľudia ale nenechávajú nič na náhodu. A začali sa poisťovať. Do redakcie nám prišli viaceré tipy, že v obchodných reťazcoch si ľudia robia zásoby a kupujú trvanlivé potraviny a potrebnú drogériu. Naopak, v lekárňach zasa evidujú výpadok rúšok (klasických aj s respirátormi), či dezinfečných prostriedkov, ktoré ľudia vo veľkom nakupujú. Výpadok rúšok je vraj dlhodobejší problém. Podľa čitateľky Lucie sa koncom týždňa pohybovalo po prevádzke Tesco množstvo ľudí, ktorí kupovali trvanlivé potraviny, ktoré vo veľkom mizli z regálov.

Zdroj: Glob.sk / archív

Glob.sk v tejto veci oslovil najväčšie obchodné reťazce na Slovensku – Billu, Lidl, Kaufland, Coop jednotu, Terno a Tesco. Kým v Coop jednote zatiaľ zvýšený pohyb ľudí a väčšie nákupy neevidujú, v Bille si už zvýšený dopyt začali všímať. “Spoločnosť BILLA zaregistrovala navýšenie záujmu o základné potraviny, avšak chceme zákazníkov ubezpečiť, že navyšujeme aj zásoby na pokrytie zvýšeného dopytu,” uviedla hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

Spoločnosť Kaufland nechcela návyky ľudí konkretizovať. V Kauflande veľmi pozorne sledujeme dianie tykajúce sa šírenia koronavírusu. V prípade potreby sme okamžite pripravení prijať opatrenia v záujme maximálnej možnej ochrany zamestnancov a zákazníkov v úzkej spolupráci s národnými a regionálnymi inštitúciami a podnikneme všetky potrebné kroky pre to, aby nenastali žiadne výpadky v dostupnosti tovarov,” uviedla hovorkyňa Lucia Langová.

Rovnako zvýšený dopyt hlási aj Lidl. Podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Bezáka vnímajú záujem zákazníkov najmä o trvanlivé potraviny. “Natoľko väčšinu našej ponuky tvorí rýchloobrátkový sortiment, závisíme aj od kapacít našich dodávateľov. Sme s nimi v intenzívnom kontakte a snažíme sa, aby sme dokázali uspokojiť aj prípadný ďalší zvýšený dopyt zákazníkov,” konkretizoval Bezák. Od ostatných prevádzok sme odpovede zatiaľ nedostali.

Slováci vo veľkom nakupujú potraviny. Pre istotu. Zdroj: Glob.sk / archív

Stovky telefonátov denne

Glob.sk sa vo veci obrátil na Úrad verejného zdravotníctva s tým, či evidujú zvýšený dopyt ľudí po informáciách ohľadne koronavírusu, či ľudia začali podliehať panike. Podľa hovorkyne Dáši Račkovej majú obyvatelia Slovenska k dispozícii nepretržitú linku, kde sa môžu o nákaze informovať. “Deväť telefonických liniek obsluhujú odborní pracovníci – epidemiológovia. Denne vybavujú približne 350 telefonátov. Verejnosti je k dispozícii aj emailový kontakt. Call centrum s nepretržitou činnosťou s jednou telefonickou linkou bolo pre verejnosť spustené 27.01.2020. Rozšírenie jeho činnosti na ďalších 8 telefonických liniek sa uskutočnilo 03.02.2020,” uviedla Račková. Ako dodala, odborníci poskytujú verejnosti informácie ohľadne aktuálnej situácie v súvislosti s nákazou, či odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili z krajín postihnutých nákazou. “Informujú o vhodnej prevencii či vykonaných preventívnych opatreniach zo strany rezortu zdravotníctva v súvislosti s COVID-19,” konkretizovala.

Podľa Račkovej by mali ľudia dodržiavať preventívne opatrenia v súvislosti s prenosom kvapôčkových infekcií – a to umývať si často a dôkladne ruky, používať dezinfekčné prostriedky, pri kašlaní a kýchaní si zakrývať ústa, vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky. “Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ide o všeobecné príznaky klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní,” vysvetlila Račková s tým, že aj keď tlaku z okolia odolávame, vzhľadom na slobodu cestovania zaneseniu nákazy do našej krajiny zrejme nezabránime.

Ľudia si záchranky pre koronavírus nevolajú, tvrdí Dobiáš

Podľa viceprezidenta Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicínskych katastrof Viliama Dobiáša si ľudia záchranky pre koronavírus nevolajú. “Najčastejsie volajú pre sťažené dýchanie. Ak na mieste zistíme okrem sťaženého dýchania aj teplotu a doplníme cestovateľskú anamnézu, tak pacienta transportujeme na infekčné oddelenie za použitia ochranných osobných prostriedkov. Hlavný hygienik vydal usmernenie pre pacientov nechodiť k lekárovi s kašlom, teplotami, staženým dýchaním a s pozitívnou cestovateľskou anamnézou (pred 2 týždňami bol v krajine, kde je koronavírus rozšírený), ale volať na kontaktné čísla regionálnych úradov verejného zdravotníctva,” uviedol Dobiáš. Ako dodal, záchranná služba má k dispozícii špeciálne tímy a sanitky pre prípad výskytu vysokonáklazlivých ochorení. Jeden výjazd sanitiek pritom stojí zhruba 120 eur. “Všetky výjazdy záchrannej služby sú platené zdravotnými poisťovňami podľa typu posádky na základe cenového výmeru na mesačnej báze,” uzavrel.

Z pultov miznú základné potraviny – ryža, múka, aj cestoviny. Zdroj: Glob.sk / archív

Mohlo by vás zaujímať