Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SLOVÁCI priznali ÚPLATKY! Za čo si lekár nesmie pýtať peniaze? TOTO by ste mali vedieť

úplatok
Slováci nemajú problém s úplatkami. | ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

BRATISLAVA – Slovensko je opäť na chvoste v nelichotivých štatistikách. Útvar hodnoty za peniaze na svojej facebookovej stránke informuje o tom, že až 9 % Slovákov priznalo, že dáva v zdravotníctve úplatky alebo dary. Ide o najvyššie číslo medzi krajinami V4. 

Tieto výsledky vyplývajú zo štatistík Eurobarometra. Nielen, že sme dopadli najhoršie spomedzi krajín V4, ale zároveň sme v tejto štatistike po Rumunsku a Grécku treťou najhoršou krajinou v EÚ. Dávanie úplatkov a darov v zdravotníctve síce priznalo 9 % slovenského obyvateľstva, ale v skutočnosti môže byť toto číslo oveľa vyššie.

Viete, za čo lekári nemôžu požadovať úhradu?

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej stránke informuje o úkonoch, za ktoré lekári nemôžu požadovať úhradu, aj keď je to pomerne bežnou praxou. Ide konkrétne o tieto činnosti:

  1. objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas,
  2. vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu,
  3. vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu,
  4. potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka,
  5. výmenný lístok k špecialistovi,
  6. prednostné ošetrenie,
  7. klimatizácia v čakárni,
  8. hygienické návleky.

A za čo, naopak, lekári môžu požadovať úhradu? Za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, či na zbrojný pas. Všetky príklady a detaily nájdete na stránke ministerstva.