Domáce GPlus Spoločnosť Top

Slováci sa boja dvíhať zahraničné čísla. Takáto je pravda o tom, čo nám hrozí

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Len pred niekoľkými dňami sa opäť spustila lavína. Slovákom zase raz začali vyvolávať neznáme zahraničné čísla. Tentokrát volajú až z Afriky. Na sociálnych sieťach sa zo všetkých strán začali objavovať varovania. Ľudia okamžite zdieľali neznáme čísla. Vyhrotená situácia sa tak čoraz viac stupňovala. Robíme z problému nafúknutú bublinu alebo je naozaj situácia vážna?

 

Slováci sa už od minulého piatka obracajú na políciu s ďalším problémom. Tentokrát nám volajú podozrivé čísla zo zahraničia, najmä zo Stredoafrickej republiky.

Ako sa hovorí ,,dôveruj, ale preveruj‘‘. Platiť by to malo aj v tomto prípade. Polícia preto neváha a ľuďom radí. ,,Nikdy takéto čísla nedvíhajte, nikdy im nevolajte naspäť. Ak vám v zahraničí žije rodina, tak jej čísla určite máte uložené,‘‘ napísala polícia na sociálnej sieti. Tiež informuje, ak sa s vami bude chcieť známy, či vzdialená rodina zo zahraničia spojiť, ,,tak by vám poslal esemesku, ak nebudete dvíhať‘‘.

 

Slovákom vyvolávajú neznáme čísla. Zdroj: FB Polícia SR 

Otravné vyvolávanie

Napriek tomu, že nás neustále vyvolávanie cez deň, či v noci otravuje a máme chuť zodvihnúť telefón, práve toto riešenie nie je správne. Dnešné smartfóny ukážu pod číslom aj krajinu, z ktorej číslo volá. To nám dáva možnosť premyslieť si, či hovor zodvihneme. Ak nám napríklad volá niekto z Afriky a nikoho odtiaľ nepoznáte, je očividné, že pôjde o podvod. A práve takéto hovory z cudzích krajín odporúča polícia radšej ignorovať. ,,Skoro už každý telefón umožňuje blokáciu čísel, preto tak učiňte. Zároveň o týchto číslach upovedomte svojho operátora. Ak ani to nepomôže a budú vás čísla neustále otravovať, choďte na políciu,‘‘ reagujú strážcovia zákona. Pokiaľ sa ale stane, že číslo zdvihnete, za prichádzajúci hovor neplatíte.

Problém podľa polície nastáva vtedy, ak si nájdete zmeškaný hovor a na číslo zavoláte naspäť. V prípade podvodných čísiel vraj hrozí, že sa navýši faktúra za telefonovanie o vysokú sumu. Najhoršie na celej situácii je, že ani polícia si často s takýmito podvodnými trikmi nevie poradiť. ,,Ide o sieť premyslených, zahraničných podvodníkov, ktorí sú takmer nepostihnuteľní,‘‘ skonštatovala polícia.

 

Hovory prichádzajú aj v noci. Zdroj: pixabay.com

Naučili sme sa ignorovať

Mobilní operátori sú ale zrejme na takéto situácie zvyknutí a ani z aktuálnej hrozby nerobia veľký problém. Dokonca hovoria, že sa situácia zlepšuje. ,,Slovensko nezaplavili neznáme čísla, je to v oveľa menšej miere, ako po iné vlny,‘‘ uviedol pre Glob.sk hovorca pre korporátne záležitosti spoločnosti Slovak Telekom Peter Kimijan. Zároveň dodal, že spomínané vlny chodia tak päťkrát do roka a trvajú už asi tri roky. Klienti sa operátorom ozývajú. ,,Ale keďže sa to opakuje, sú to skôr jednotlivci. Väčšina sa už naučila, že to má ignorovať,‘‘ vysvetlil Kimijan. Zákazníci im tieto podvodné čísla dokonca posielajú.

Na otázku, či prichádzajú klientom platiť faktúry s horibilnými sumami, Kimijan odpovedal jasne. ,,Nie neprichádzajú, podľa cenníkovej tarifikácie majú aj exotické krajiny nízke eurové sumy.‘‘

Ak ale hovoríme o podvodoch, aj podľa Kimijana by si zákazníci pri takýchto trikoch mali uvedomiť, že ak nemá niekoho v danej krajine, je malá šanca, že mu niekto naozaj zavolá. ,,A ak má pochybnosti, môže poslať na to číslo sms,‘‘ zdôraznil.

 

Podozrivé čísla sme sa naučili ignorovať. Zdroj: FB Polícia SR

Bez obáv

Situáciu okolo volania neznámych čísiel zaevidoval aj ďalší mobilný operátor. ,,Obťažujúce prichádzajúce volania sme zaznamenali predovšetkým z Bieloruska, Stredoafrickej republiky a z Maroka. Informovali nás o tom aj samotní zákazníci, taktiež sme ich zaregistrovali v našich systémoch,‘‘ povedala pre Glob.sk hovorkyňa Orange Alexandra Piskunová. Podozrivé čísla priebežne blokujú, aby zákazníkov neobťažovali. ,,Zákazníkom odporúčame, že ak si nájdu zmeškaný hovor z podozrivého alebo neznámeho čísla zo zahraničia, aby tieto čísla ignorovali a v žiadnom prípade nevolali na ne späť.‘‘

Aj podľa Piskunovej pokiaľ zákazník zavolá na zahraničné číslo naspäť, ,,hovor mu bude spoplatnený ako štandardný medzinárodný hovor, kde sú ceny za minútu pod jedno euro.‘‘ Platíme teda štandardnú cenníkovú cenu medzinárodného hovoru podľa krajiny, do ktorej voláme.

 

Tentokrát prichádzajú hovory z Bieloruska, Stredoafrickej republiky a z Maroka. Zdroj: pixabay.com

Zablokované odchádzajúce hovory

Podozrivé volania a prezváňania z cudzích krajín je podľa hovorkyne O2 Slovakia Terezy Molnár pravidelne sa opakujúcim problémom. ,,Našim zákazníkom odporúčame v prípade zmeškaného volania z akéhokoľvek neznámeho čísla so zahraničnou predvoľbou, nevolať naspäť. Potenciálne riziko vyplýva z volania späť na takéto číslo v podobe spoplatnenia odchádzajúceho hovoru podľa cenníka.‘‘

Samotný operátor podozrivé čísla blokuje, aby neobťažovali zákazníkov ďalšími prichádzajúcimi volaniami a tiež aby nebolo možné na ne volať späť. ,,Okrem blokácie jednotlivých čísel má O2 v záujme ochrany zákazníka dlhodobo zablokované všetky odchádzajúce hovory najmä do niektorých afrických a ázijských krajín, ktoré sme vyhodnotili ako rizikové. V prípade záujmu samozrejme zákazníkovi volania na jeho žiadosť umožníme,‘‘ pripomína pre Glob.sk Molnár.

Operátor 4ka má automatizované systémy detekcie podvodných volaní a prípady posudzujú individuálne. ,,V 4ke aktívne vyhodnocujeme štatistiky volaní zo zahraničia na terminály našich zákazníkov. Všetku podozrivú aktivitu sledujeme a sme pripravení kedykoľvek zasiahnuť a ochrániť našich zákazníkov pred zneužitím. Blokujeme preto vždy iba čísla, o ktorých sme si istí, že sa pokúšajú o zneužitie našej siete,” uviedol pre Glob.sk hovorca spoločnosti SWAN mobile Matúš Benčík. Už preto počas víkendu zablokovali telefónne čísla: +375251671628, +375258721819, +375258721686, +375213563874, +23675060240, +212692281077, +212692281871, +212692281078.

 

Galéria
Viete kedy je povinnosť na propagáciu tovarov alebo služieb použiť číslo s predvoľbou (0)888? Zdroj: pixabay.com
Na políciu sa obrátilo niekoľko Slovákov. Zdroj: FB Polícia SR
Neznáme čísla by sme mali ignorovať. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next