Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Slováci sa konečne dočkali otvorenia kín a divadiel. Za týchto podmienok môžete vyraziť za kultúrou

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Je už bezpečné vyraziť za skupinovou kultúrou? Otázka, ktorú si kladie mnoho Slovákov, no len málokto pozná odpoveď. Situácia sa zlepšuje a počty nakazených sú u nás skutočne minimálne. Vláda preto oddnes spustila dlhoočakávanú štvrtú fázu uvoľňovania bezpečnostných opatrení.

 

Slováci sa konečne dočkali. Milovníci umenia a kultúry sa môžu po niekoľkých mesiacoch opäť vybrať do kín a divadiel. Dnešným dňom sa spustila štvrtá fáza uvoľňovania opatrení. Tá povolila otvorenie mnohých prevádzok.

Nadšencov potešia otvorené kiná, divadlá, hudobné predstavenia. „Vďaka našej spoločnej zodpovednosti sa budeme môcť od stredy znovu pohodlne usadiť do kresiel kín či divadiel po celom Slovensku a stretávať sa na spoločenských podujatiach. Teší ma, že k tomu prispelo aj ministerstvo kultúry aktívnym prístupom a rozumnými návrhmi, s ktorými pravidelne prichádzalo na krízový štáb,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

 

Štvrtá fáza otvára divadlá aj kiná. Zdroj: pixabay.com

Zážitok na jednom mieste

Návštevníci, ale aj organizátori podujatí musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Súčasťou výbavy každého návštevníka musí byť ochranné rúško. Miestenku si na podujatia nekúpite. Dodržané musia byť totiž dvojmetrové odstupy. Dve sedadlá vedľa seba môžu byť predané iba pre rodinných príslušníkov alebo pre partnerov.

Pred každým predstavením musí byť vykonaná dezinfekcia dotykových plôch. Rovnako sa musia pravidelne dezinfikovať toalety. Zakazuje sa predaj a konzumácia jedál a nápojov.

Po zakúpení vstupenky musia návštevníci zaujať svoje miesto v sále. Vo foyeroch totiž budú zrušené všetky miesta na sedenie. Na dodržiavanie pravidiel budú dohliadať ľudia, ktorých určí prevádzkovateľ.

 

Miestenka zatiaľ nebude v ponuke. Zdroj: pixabay.com

Bez podávania rúk

Rovnako sú povolené aj hromadné podujatia do 100 osôb. Pri takýchto väčších akciách rovnako netreba zabúdať na ochranné rúško a dvojmetrové rozostupy medzi osobami. Pravidlo dodržiavania odstupov neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo pre partnerov. Organizátori podujatí musia zaistiť pri vstupe do budovy dávkovače na dezinfekciu rúk. Rovnako je dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie priestorov. 

Usporiadatelia akcií musia zverejniť na viditeľnom mieste oznam s informáciou: 

 • ak sa u osoby prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto hromadného podujatia
 • pravidelne si umývať ruky mydlom a teplou vodou, následne ruky utierať do jednorazových papierových obrúskov
 • zákaz podávania rúk

Čo všetko priniesla štvrtá fáza uvoľňovania opatrení a aké ďalšie hygienické opatrenia musia prevádzky dodržiavať, sa dočítate TU.

 

Hromadné podujatia sa môžu konať iba do 100 osôb. Zdroj: pixabay.com

Pomaly, ale isto

Kultúra sa začala postupne zotavovať už v prvej fáze uvoľňovania.

Od 22. apríla sa otvorili:

 • kníhkupectvá
 • obchody s kultúrnymi tovarmi
 • komerčné prevádzky poskytovateľov služieb kreatívneho priemyslu
 • hudobniny
 • antikvariáty
 • obchody s výtvarnými či inými umeleckými dielami
 • predajne ľudových remeselných výrobkov
 • dizajnérske či architektonické štúdiá
 • predajne s výtvarnými či hudobnými potrebami

 

Prvá fáza otvorila obchody s remeselnými výrobkami. Zdroj: ÚĽUV

Svetlo na konci tunela

Keďže sa situácia postupne zlepšovala, 6. mája pristúpil Úrad verejného zdravotníctva SR k spusteniu druhej a tretej fázy uvoľňovania bezpečnostných opatrení v súvislosti s koronavírusom.

Otvorili sa prevádzky, ktoré dokonca nemusia byť v nedeľu zatvorené:

 • múzeá
 • galérie
 • knižnice
 • výstavné siene

Pracovníci knižnice musia nosiť pri kontakte s knihami rukavice. Po vrátení knihy úrad odporúča knihy odložiť a manipulovať s nimi až po uplynutí 24 hodín.

Od začiatku mája sa za prísnych hygienických opatrení konajú tiež bohoslužby, svadby a pohreby.

 

Otvorené sú už ani knižnice. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:

 

Bohoslužby sa konajú za prísnych podmienok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček