Domáce GPlus Spoločnosť Top

Slováci sa netaja nedostatočnou hygienou. Výsledkom sú nelichotivé zdravotné problémy

Ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Leto so sebou prináša nielen teplé slnečné lúče, oddych a dovolenku, ale aj nástrahy, ktoré sa skrývajú pod povrchom. Vysoké teploty, návštevy kúpalísk či nedostatočná vzdušnosť oblečenia sa v horúcich mesiacoch stávajú živnou pôdou pri tvorbu plesní. Mykotické ochorenia sa tak počas leta dostávajú do popredia a trápia nejedného z vás. Redakcia Glob.sk pre vás pripravila súhrn rád, ako včas rozoznať závažnosť situácie a aj to, ako predísť zbytočnému trápeniu.

 

Nepríjemné svrbenie, rezanie, začervenanie či popraskanie pokožky, zmena farby a hrúbky nechtov alebo výtok pri postihnutých pohlavných orgánoch. To sú najčastejšie prejavy mykózy, ktoré môžu poukazovať aj na závažnejší zdravotný problém. ,,Mykózy patria medzi ľahko infekčné ochorenia, prevenciu je preto potrebné zabezpečiť správnymi hygienickými opatreniami, ako aj vhodne zvolenými produktmi na denné používanie,“ vysvetlila farmaceutka z lekárne Dr.Max Jana Varsová.

Prečo sa to deje mne?

Mykotické ochorenia v sebe skrývajú niekoľko faktorov vzniku. Jedným z najhlavnejších je znížená imunita. Oslabená obranyschopnosť organizmu napomáha pri opätovnej tvorbe plesňových ochorení. U žien je zasa najčastejším dôvodom nevhodná intímna hygiena a nosenie nesprávnej spodnej bielizne. Problém sa môže vyskytnúť aj pri poraneniach kože. A to najmä medzi prstami, kde sa oslabené tkanivo stáva vstupnou bránou pre ochorenie. Infekcia však môže vzniknúť aj pri užívaní niektorých liečiv. Rolu ale zohráva aj celkový zdravotný stav jedinca. V prípade metabolických ochorení, akým je napríklad cukrovka, sa pacient zaraďuje do rizikovej skupiny.

 

Plesňové ochorenia sa tvoria aj medzi prstami na nohách. Zdroj: pixabay.com

Neváhajte s liečbou

Mykóza postihuje predovšetkým nechty na nohách. Začína sa pritom nenápadne, ako neliečená kožná mykóza na chodidlách, ktorá sa postupne rozšíri aj na oblasť nechtov. „Samoliečba je vhodná, pokiaľ ochorenie odhalíme v začiatkoch. Ak už je postihnutá viac ako tretina nechta, je nevyhnutná liečba na základe lekárskeho odporúčania. V lekárni sú na samoliečbu k dispozícii prípravky s obsahom antimykotika a so zmäkčujúcou látkou urea, ktorá zabezpečí ľahšie preniknutie liečiva do vnútornej časti nechta. Prípravky sú k dispozícii vo forme lakov, krémov a roztokov,“ doplnila farmaceutka Varsová.

Nepríjemnostiam sa dá jednoducho zabrániť. Prevenciou pred tvorbou mykózy nechtov sú správna hygiena a dezinfekcia topánok, preferovanie ponožiek z prírodných materiálov (bambus, bavlna), nosenie vlastnej obuvi do sáun, bazénov či kúpeľov a v neposlednom rade využívanie vlastných pilníkov a nožničiek.

 

Mykóza nechtov vás môže postihnúť aj v saune. Zdroj: pixabay.com

Smutná realita

Z prieskumu, do ktorého sa zapojili návštevníci lekárne Dr.Max, vyplýva, že až 30 percent opýtaných Slovákov prekonalo v posledných dvoch rokoch niektoré z mykotických ochorení. Nelichotivým zistením sa stal fakt, že takmer 12 percent respondentov pritom nedodržiava hygienické návyky. Zdravotné ťažkosti spôsobené mykózou by zároveň vôbec neriešilo 5 percent ľudí. Avšak 60 percent opýtaných by svoj stav riešilo protiplesňovými prípravkami z lekárne.

Mohlo by vás zaujímať: