Domáce GPlus Spoločnosť Top

Slováci sa rozcestovali po svete. Pozrite sa, koľko sme ochotní minúť za dovolenku

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Tradičná dovolenka alebo exotika? Niektorí dajú prednosť klasike, iní chcú zažiť dobrodružstvo. Slováci sú ochotní minúť za dovolenky tisíce eur. Pri výbere ale častokrát zabúdame na seba a destináciu volíme podľa prestíže. Pomyselne súťažíme o najkrajšie fotky a videá. Aj v tomto prípade môžeme hovoriť o davovej psychóze.

 

Tento rok letí u Slovákov Turecko, Chorvátsko, Grécko, Taliansko a znovu sa vracia aj Egypt. Čoraz viac nás láka exotika. ,,Pričom tradičné dovolenky uprednostňujú viac rodiny s deťmi a tí skôr narodení,‘‘ povedala pre Glob.sk Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Napriek tomu, že je exotika veľmi pútavá, stály záujem o klasické dovolenky registrujú aj cestovné kancelárie. ,,Povedala by som, že Slováci uprednostňujú stále viac  tradičné dovolenky. Nárast ale vidíme u krajín ako Omán, Gambia alebo Maroko,‘‘ zdôraznila pre Glob.sk PR manažérka Invia Andrea Řezníčková.

S väčšími výdavkami treba rátať v Taliansku, niektorých častiach Španielska a v Grécku. ,,V Taliansku musí klient rátať s tým, že si priplatí. Tak isto v Grécku a Španielsku. Do Turecka chodia klienti na ALL INCLUSIVE pobyty. Na druhej strane Bulharsko je veľmi cenovo „vľúdne“ a veľa klientov sa ubytuje v penziónoch – varia si sami alebo sa stravujú v reštauráciách,‘‘ dodala Varinská. Zároveň vysvetlila, že Slováci sa rozcestovali. Cestujú na všetky strany sveta a rôzne – autom, autobusom, vlakom či lietadlom. Využívajú služby od ,,všetko si zabezpečím sám‘‘ až po All inclusive. ,,Ak klienti majú peniaze, tak sú ochotní zaplatiť aj veľké sumy za dovolenku.‘‘ Podľa PR manažérky Invia Andrey Řezníčkovej všeobecne stúpli aj ceny v Chorvátsku. Doplnila, že Slováci priemerne minú za dovolenku 1500 až 1700 eur.

 

Chorvátsko zostáva obľúbenou destináciou. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Jasná voľba

Tým, ktorých omrzeli spomínané krajiny, ponúkajú cestovky zájazdy plné zážitkov a dobrodružstva. Čo sa týka exotiky, v popredí sú Kolumbia, Thajsko, Mexiko, Kuba. V Európe zase Nórsko a Island. Záujem o spoznávanie nových zákutí stále stúpa. ,,Za posledné roky BUBO, ako najväčší organizátor ciest do exotiky, narástol o 60 percent. To je, myslím, jasná odpoveď,‘‘ reagoval pre Glob.sk z Bubo travel Jozef Zelizňák. Za takúto dovolenku sme ochotní zaplatiť v priemere 3500 eur.

Zelizňák skonštatoval, že zdražel Island, ,,no vďaka silnej mene, ktorú máme v podobe eura, sú ceny vo svete ďaleko prijateľnejšie, než pred takými 15 rokmi‘‘. Podľa neho výborný pomer ceny a kvality ponúka celá Ázia, vyniká najmä Thajsko. Drahá je Austrália a Nový Zéland, Nórsko a už spomínaný Island.

 

Slováci obľubujú aj exotiku. Zdroj: pixabay.com

Na dovolenku šetríme

Pri výbere dovoleniek zohľadňujú Slováci aj svoj finančný stav. Pozitívom je, že na dovolenku si skôr našetria. Z rozhovorov medzi bankami a klientmi vyplýva, že najčastejšie spotrebným úverom financujú skôr predmety dlhodobej spotreby, ako napríklad auto či vybavenie domácnosti, prípadne jej rekonštrukciu. ,,Nezaregistrovali sme, že by na účely zabezpečenia dovolenky žiadali o úver. Na dovolenku si skôr našetria, čo hodnotíme pozitívne. Je to aj v súlade s našimi odporúčaniami, aby klienti nevyužívali úvery na financovanie krátkodobej spotreby,“ povedala pre Glob.sk hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Aj Slovenská sporiteľňa odporúča klientom, aby si na dovolenku radšej sporili, ako požičiavali. ,,Ak sa však predsa len rozhodnú pre pôžičku, je dôležité, aby sa k nej stavali zodpovedne. Jednoduché pravidlo, ktorým by sa človek mal riadiť je, že splátky úverov by nemali presiahnuť tretinu príjmov. Ďalej odporúčame, že ak si potrebujem na dovolenku požičať a chcem na ňu ísť aj o rok, mal by som byť schopný dovtedy svoj dlh splatiť,” doplnila pre Glob.sk hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Ani podľa VÚB banky financovanie dovolenky určite nepatrí medzi primárne dôvody žiadostí o pôžičku. ,,Či klient zvolí takúto formu financovania dovolenky je len na jeho rozhodnutí a z hľadiska poskytovania spotrebných úverov, nie je nijako limitovaný,” pripomenul pre Glob.sk PR manažér VÚB Dominik Miša.

 

Na dovolenky si väčšinou šetríme. Zdroj: pixabay.com

Výnimočná fotka vyhráva

Dovolenky vo všeobecnosti uprednostňujeme na základe osobnostných preferencií. ,,Je dôležité si uvedomiť, že ľudia si výberom dovolenky uspokojujú svoje potreby. Preto vnímame rozdiely nielen vo výberoch dovoleniek v klasickom slova zmysle (more, hory), ale aj v štandarde samotných dovoleniek (exotika, klasika) reflektujúcom potreby a hodnoty jednotlivcov,‘‘ zdôraznil pre Glob.sk psychológ Robert Krause.

V súčasnosti ale registrujeme fenomén digitálnej doby. Teda mnoho ľudí väčšinu času strávi vo virtuálnom svete a nie v kontakte s okolím. ,,Mnohokrát registrujeme aj skrytú tendenciu pomyselne súťažiť o čo najkrajšiu fotku, video, záber, ale i luxusné poňatie dovolenky,‘‘ vysvetlil Krause.

Podľa Krauseho sa častokrát objavuje myšlienková paradigma: ,,Dovolenka, konečne pokoj.“ ,,Treba si však uvedomiť, že pokoj ako taký neexistuje, ale pokoj a kľud si vytvárame. Ide o naše vnútorné utíšenie a preto aj napriek predstavám pokoja a kľudu na dovolenke sa mnoho ľudí daných potrieb nedočká, nakoľko sa nenachádzajú na pláži, či v lese, ale v nás samotných.‘‘ Netreba ale podľahnúť tomu, že to, čo robia všetci, je to, čo je dobré a zdravé. Často ide len o omyl davovej psychózy. ,,Potreba relaxu, odpočinku, oddychu je naša základná potreba a preto by sme jej mali venovať zvýšenú pozornosť, nakoľko ak nebudeme mať uspokojené základné potreby, je veľmi náročné uspokojovať ďalšie potreby,‘‘ pripomenul psychológ Krause.

 

Galéria
V súčasnosti doslova súťažíme o krajšie zábery. Zdroj: pixabay.com
Veľkým lákadlom je Thajsko. Zdroj: TASR / AP
Slováci sú za tradičné dovolenky. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Zdroj: TASR / Michal Svítok
Iných lákajú rezorty. Zdroj: pixabay.com
Slováci už tradične trávia dovolenky v zahraničí. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Potreba relaxu, odpočinku, oddychu je naša základná potreba. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Súčasťou dovolenky sú aj zaujímavé zábery. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Dovolenky vyberáme na základe osobnostných preferencií. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next