Domáce

Slovákom sa vzhľadom na koronavírus odporúča necestovať do Talianska

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča občanom SR vzhľadom na situáciu okolo šírenia nového koronavírusu necestovať do Talianska. TASR o tom v nedeľu informoval riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ SR Juraj Tomaga.

“MZVaEZ SR apeluje na občanov SR, ktorí sa už nachádzajú v Taliansku, aby počas pobytu dbali na osobnú hygienu, predovšetkým na umývanie rúk, ako aj na hygienu potravín a nezdržiavali sa na miestach s veľkou koncentráciou ľudí,” uviedol Tomaga. V prípade podozrenia na prítomnosť koronavírusu nemá pacient vyhľadať odbornú lekársku pomoc, pretože tá ho po zatelefonovaní sama navštívi v mieste pobytu. V prípade núdze môžu občania SR nepretržite kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva SR v Ríme na telefónnom čísle +39 3385432071 alebo MZVaEZ SR na čísle +421259785978. Ministerstvo zároveň upozornilo, že prípady ochorenia COVID-19 ohlásili už aj San Maríno a Vatikán.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v noci na nedeľu oznámil, že podpísal dekrét talianskej vlády s účinnosťou od 8. marca do 3. apríla, na základe ktorého sú uzavreté región Lombardsko a provincie Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia a Rimini (v regióne Emilia Romagna), Pesaro a Urbino (v regióne Marky), Benátky, Padova a Treviso (v regióne Benátsko) a Asti a Alessandria (v regióne Piemont). Tieto administratívne územia môže opustiť len ten, kto preukáže na to opodstatnený dôvod. Porušenie ustanovení uvedených v dekréte talianskej vlády sa považuje za trestný čin. Ministerstvo priblížilo, že v Taliansku sa zakazuje vstup do spomínaných administratívnych oblastí, odchod z nich, ako aj pohyb v rámci ich územia a takisto je zakázaný pohyb infikovaných osôb. Zatvárajú sa školy, nesmú sa organizovať verejné športové podujatia (odstavujú sa lyžiarske strediská, telocvične, bazény), kultúrne podujatia (zatvárajú sa múzeá, galérie, kiná), nesmú sa uskutočňovať civilné a náboženské obrady vrátane pohrebov a bohoslužby sa môžu konať len vtedy, ak usporiadateľ zabezpečí, že účastníci budú môcť byť od seba vzdialení aspoň jeden meter.