Slovákov ani zákaz vychádzania nezastavil. Víkend bol skúškou, v ktorej neuspeli

BRATISLAVA – Opäť sa nepoučili. Už ani zákaz vychádzania Slovákov neodradil. Pekné počasie im zahralo do karát. Veľkonočné sviatky si mnohí z nich užili v prírode či na kúpaliskách aj napriek pandémii. Zasiahnuť musela až polícia, ktorá riešila niekoľko priestupkov.

 

Napriek zákazu vychádzania na sociálnych sieťach kolovali fotografie ľudí, ktorí trávili čas počas sviatkov vonku a často aj bez ochranných pomôcok. Ísť do prírody nebolo zakázané, no združovať sa na malom priestore a bez rúšok áno. Nehovoriac o tom, že opatrenia nedodržala ani tá najohrozenejšia skupina ľudí, teda seniori.

Virálnou sa stala snímka z Veľkého Draždiaku v bratislavskej Petržalke. Dôchodcovia sa slnili pri vode bez akýchkoľvek ochranných rúšok. Rovnako voľný čas pri jazere trávili aj rodičia s deťmi. Napriek tomu, že porušovali zákaz vychádzania, nedodržali ani odporúčanú vzdialenosť medzi sebou. Obmedzenie pohybu malo počas Veľkej noci, samozrejme, niekoľko výnimiek, no zmienka o tom, že sa môžu Slováci vyraziť opaľovať a združovať sa vo veľkých skupinách, v nich obsiahnutá nebola.

 

Polícia označila snímku za fotografiu hanby. Zdroj: TASR / Miroslav Košírer

Ešte to len príde

Združovanie sa vo veľkých skupinách je nebezpečné a riziko nákazy je obrovské. Koronavírus trápi Slovensko už niekoľko týždňov, počet nakazených má pritom stále rásť. Otázne je, či sa ľudia z týchto fotografií vôbec poučia. Na konanie niektorých osôb počas sviatkov, keď navyše platili sprísnené opatrenia, zareagoval aj premiér Igor Matovič. ,,Dôsledky tohto správania budeme vidieť v horizonte dvoch týždňov, kedy sa môže prípadná nákaza pri takomto nezodpovednom správaní objaviť.“ Zároveň dodal, že sloboda je pre niektorých zrejme viac, než zodpovednosť voči spoločnosti.

Pekné počasie je veľkým lákadlom, čo si uvedomila aj polícia. Tá mala počas víkendu plné ruky práce. ,,Chcem opätovne vyzvať ľudí, aby si uvedomili, aké je dôležité nezdružovať sa, nosiť rúška a dodržiavať medzi sebou rozostupy, ak idete do prírody. Nielenže porušujete uznesenie vlády, ale dopúšťate sa priestupku, kde vám hrozí pokuta od tisíc eur až po 1659. Mnohých sme upozorňovali, usmerňovali a museli sme pristúpiť aj k pokutovaniu. Dôrazne vás žiadame, aby ste boli zodpovední, lebo pre pár teplých dní, môžete predĺžiť a zhoršiť situáciu na Slovensku,“ zdôraznil prezident policajného zboru Milan Lučanský.

Slovákov upozornila tiež bývala ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá rovnako komentovala fotografie ľudí slniacich sa pri vode. ,,Prosím, dodržujte nariadenia a chráňte sa, aby sme to spoločne zvládli a zbytočne sme neohrozovali tých najbezbrannejších z nás.“

 

Na Veľkom Draždiaku sa združovali aj najviac ohrození seniori. Zdroj: TASR / Miroslav Košírer

Pekné počasie láka

Keďže mnohí Slováci nedodržali zákaz počas sviatkov, je otázne, aký postoj zaujmú voči bezpečnostným odporúčaniam po ich skončení. Rovnako to bolo aj pred Veľkou nocou, kedy ešte neplatilo obmedzenie pohybu. Redakcia Glob.sk vtedy zachytila skupiny ľudí či cyklistov, ktorí si teplé počasie užívali vonku. Na tom by nebolo nič zlé, ak by sa ich nezdružovalo tak veľa a dodržiavali medzi sebou odporúčaný odstup. To sa však v mnohých prípadoch nestalo.

 

Cyklisti si užívali pekné počasie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Milované hory

Ľudia si v čase pandémie takisto neodpustia návštevu hôr. Napriek tomu, že sa návštevnosť v horských oblastiach znížila, záchranári majú stále čo robiť. ,,Od začiatku roka do konca marca tak horskí záchranári ošetrili celkovo 1786 úrazov, čo je oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku pokles len o 11 %. Konkrétne v marci, od uvedených schválených opatrení, potrebovalo pomoc HZS 36 osôb, pričom sme zaznamenali aj dve smrteľné nehody a záchranári v horskom teréne našli tiež telesné pozostatky dvoch nezvestných osôb,’‘ uvádza Horská záchranná služba. Zdôraznili, že štatistika smrteľných nehôd stúpla. Kým za 1. štvrťrok roku 2019 zahynulo v horách 7 osôb, v tomto roku ich počet vzrástol už na 11.

 

Hory turistov stále lákajú. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

Viete, ako sa správne zdraviť?

Rezort zdravotníctva opakovane upozorňuje na sociálny odstup. Ten je práve v čase pandémie dôležitý. Rovnako zdôrazňujú a vyzývajú Slovákov, aby dbali na časté umývanie si rúk a v neposlednom rade na nosenie ochranných pomôcok.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Mohlo by vás zaujímať:

 

Viac o téme: bicykel, cyklisti, deti, hory, hrádza, koronavírus, nákaza, obmedzenie, ochranné rúško, odstup, ohrozenie, opaľovanie sa, počasie, pohyb, pokuta, polícia, rodina, senior, skupina, Slnko, turista, Veľká noc, Veľký draždiak, zákaz, združovanie sa

Súvisiace články