Spoločnosť Domáce

Slovákov s cukrovkou pribúda. Pandémia situáciu zhoršuje

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pacientov s ochorením diabetes mellitus, teda s cukrovkou druhého stupňa, stále pribúda. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ich na Slovensku bolo v roku 2018 takmer 356.000. Ako v utorok na on-line tlačovej konferencii s názvom Srdce diabetika v centre záujmu upozornili odborníci pri príležitosti Svetového dňa diabetu (14. 11.), situáciu výrazne komplikuje pandémia nového koronavírusu.

 

Prezident Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka upozornil, že u diabetikov, ktorí ochorejú na COVID-19, dochádza k zvýšenému riziku ťažšieho a komplikovanejšieho priebehu ochorenia. Problematickú situáciu majú aj diabetici bez nového koronavírusu. Podľa odborníka dochádza vplyvom protipandemických opatrení k poklesu návštev pacienta u lekára, k obmedzeniu diétnej stravy a k zhoršeniu kvality stravovania vplyvom finančných následkov krízy, či napríklad k negatívnemu psychickému nastaveniu, ale aj k nedostatku pohybu či k stresu.

Podľa Martinku to vplýva na zhoršenie metabolickej kontroly a rovnako na zvýšené riziko akútnych aj chronických komplikácií. “Dôležitou úlohou diabetológa je preto previesť pacientov obdobím trvania pandémie s čo najnižším rizikom dôsledkov a zodpovedne rozhodnúť, kedy prevláda riziko nákazy a kedy dôsledky samotného diabetu,” doplnil. Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby napriek náročnému pandemickému obdobiu s nimi pravidelne komunikovali a dodržiavali zásady predpísanej liečby. Dôležité je podľa nich brať predpísanú liečbu, mať pravidelný pohyb, zdravú stravu, podporovať imunitný systém a zdravú črevnú flóru, vyhýbať sa stresu, dopriať si dostatok odpočinku a udržiavať si pozitívne myslenie.

Pozor na ochorenia srdca

Podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Zbynek Schroner poukázal na to, že najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s cukrovkou 2. typu sú kardiovaskulárne ochorenia. “Číslo je pritom skutočne alarmujúce, až 75 percent pacientov s diabetom 2. typu zomiera na srdcovo-cievne ochorenia,” komentoval.  Poznamenal, že liečbu pacientov vedia pozitívne ovplyvniť nové skupiny antidiabetík. Tie podľa neho výrazne zlepšujú prognózu pacienta a vedú k redukcii úmrtí zo srdcovocievnych príčin až o 38 percent, úmrtí z akejkoľvek príčiny o 32 percent, k redukcii potreby hospitalizácií pre srdcové zlyhávanie o 35 percent a redukcii progresie ochorenia obličiek o 39 percent.

Prezident občianskeho združenia Zväz diabetikov Slovenska Jozef Borovka dodal, že diabetici si pri súčasnom nastavení systému nemôžu dovoliť znášať finančné zaťaženie na doplatkoch za lieky. “Najmä v poslednej dobe je podiel doplatkov taký veľký, že mnohí diabetici už nie sú schopní uniesť takúto finančnú záťaž,” uviedol s tým, že následkom býva vynechávanie niektorých liečiv, čo vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu pacienta a ťažkým komplikáciám. Predsedníčka Asociácie diabetikov Slovenska Petra Ferenčíková poznamenala, že cukrovka je pandémiou 3. tisícročia, no vakcína na ňu neexistuje. Poukázala na dôležitosť pacientskych organizácií, ktoré chcú zvyšovať povedomie o tomto ochorení a pomáhajú nielen pacientom, ale aj ich rodinám.