Domáce Šport Top

Medzinárodná blamáž na slovenský spôsob, Slovan v Lige majstrov skončil. UEFA skontumovala jeho zápas s Klaksvíkom

Futbaloví fanúšikovia Slovana Bratislava si originálnym spôsobom pripomenuli 101. výročie založenia klubu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Európska futbalová únia (UEFA) skontumovala duel 1. predkola Ligy majstrov 2020/2021 medzi KÍ Klaksvík a Slovanom Bratislava na 3:0 v prospech klubu z Faerských ostrovov. Informoval o tom v pondelok oficiálny web KÍ Klaksvík.

 

Hanba a trapas ako hrom. Šok na Tehelnom poli je na maxime. Aj znechutenie a degradácia. Slovan tak opäť ako minulý rok neprešiel cez úvodné predkolo. Vtedy vypadli so Sutjeskou Nikšič z Čiernej Hory, teraz bez kopnutia do lopty v súvislosti s pandémiou COVID-19 s majstrom Faerských ostrovov KÍ Klaksvík. Ak UEFA nerozhodne inak, Slovan by mal pokračovať v 2. predkole Európskej ligy UEFA, ktorého žreb je na programe 31. augusta.

Celý prípad riešila Kontrolná, etická a disciplinárna komisia UEFA kam Slovan už v piatok ráno podal oficiálny protest, ktorý obsahoval viac než tri strany konkrétnych faktov a krokov s detailným a faktickým zhrnutím pochybení domácej strany v súvislosti s organizáciou zápasu. UEFA postupovala podľa prílohy I.2.1 predpisov Ligy majstrov UEFA 2020/2021, ktorú schválil Výkonný výbor UEFA 3. augusta 2020. Tá určuje, že ak jeden alebo viac hráčov, resp. členov výprav má pozitívny test na COVID-19 a podľa protokolu UEFA Return to Play nebude môcť nastúpiť na zápas, nasleduje kontumácia.

UEFA rozhodla o kontumácii futbalistov Slovana v prvom predkole Ligy majstrom s KÍ Klaksvík z Faerských ostrovov. Zdroj: TASR / AP

No situácia okolo Slovana bola od začiatku nejasná, nepriehľadná, veľmi zle zo strany slovenského majstra odkomunikovaná a najmä nedôveryhodná. Slovanisti mali totiž problém už doma na Slovensku po ligovom zápase v Zlatých Moravciach ešte pred odletom na Faerské ostrovy. Infikovaný bol Vladimír Weiss ml. a jeden z členov realizačného tímu. Slovan tak mal byť pred odletom na Faerské ostrovy v najvyššom rizikovom stupni a dôkladne otestovať mali v klube každého, kto nastúpil na palubu lietadla. Aj opakovane.

Lebo ďalšie udalosti boli už iba vyústením zdroja problémov, ktorý nastal v Bratislave. Z prvej šlamastiky sa ešte Slovan ako tak dostal, zápas mu preložili o 48 hodín, na Faerské ostrovy mohla priletieť juniorka a duel by sa odohral. No aj druhý výprava mala rovnaký problém, čo už zaváňalo totálnym amaterizmom. Urobiť tú istú hlúpu chybu dvakrát po sebe sa zdá prakticky nemožné. Slovan buď veci totálne podcenil, nepripravil sa na možné aj extrémne alternatívy, alebo si jednoducho v klube mysleli, že sa im v “krajine rybárov” nič nemôže stať.

 

Vpravo viceprezident Slovana Ivan Kmotrík ml. a vľavo Vladimír Weiss ml. počas podpisu zmluvy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Je jasné, že Slovan v chaose, strese a pod tlakom chcel zachrániť čo sa dalo, že naháňal zajaca za chvost, musel improvizovať, ale zjavne to neurobil poriadne. To, čo presne sa potom dialo na Faerských ostrovoch, vedia iba slovanisti a domáci. Otázok je veľa a to najmä Slovan, pretože hádzať všetko iba na iných a myslieť si, že vám všetci škodia, klamú a porušujú zákony, sa nedá. Domáci iba dodržiavali ich zákony, legislatívu, nariadenia či predpisy. Že sa to zdá niekomu možno absurdné, dôsledne či účelové nie ich problém. Nie každý a všade robí kompromisy alebo výnimky.

Slovan by si tak mal urobiť inventúru vo vlastných radoch a okrem kvalitných trénerov a hráčov by mal mať aj špičkových profesionálnych funkcionárov. Elitu vo svojom obore, rešpektované osobnosti, kvalitu, mená s medzinárodnou reputáciou, čo majú celospoločenský kredit u nás aj vonku. Lebo to, čo stačí na slovenskú ligu, nestačí už za našimi hranicami v európskych pohároch. Lebo podobné blamáže, hanbu a trapasy si klub ako Slovan nemôže a nesmie dovoliť.

Futbalisti Slovana Bratislava nemohli odohrať stretnutie Ligy majstrov na Faerských ostrovoch ani so svojim rezervným tímom. Zdroj: Facebook

Nezodpovedané, alebo iba čiastočne vysvetlené zostávajú totiž mnohé otázky. Mali funkcionári detailne a precízne preštudované cestovné usmernenia pre Faerské ostrovy a miestnu legislatívu v prípade pandémie koronavírusu? Ako je vôbec možné, že aj v druhej výprave mal hráč pozitívny test na koronavírus a to dokonca aj po opakovanom teste? Porušili slovanisti nariadenie miestnych úradov o tom, že majú zostať v karanténe a oni sa napriek tomu veselo prechádzali po meste? Ako to bolo s opakovaným pretestovaním hráčov a celej výpravy? Kto je za všetko zo strany Slovana zodpovedný? Kto mal na starosti testovanie hráčov a všetky záležitosti okolo cesty na Faerské ostrovy? Prečo waleský tím Barry Town mal pred duelom s Runavíkom všetko v poriadku a zápas sa odohral? Platili tam iné pravidlá, zákony a legislatíva?

Neznalosť zákona totiž neospravedlňuje a Slovan zjavne niečo porušil, podcenil, nezvládol a teraz prišiel trest. Tvrdý, nepríjemný, zahanbujúci a totálne degradujúci najbohatší futbalový klub na Slovensku. Po facke na Faerských ostrovoch a od UEFA nemá Slovan momentálne ani Ligu majstrov, ani peniaze z nej. Iba z hanby kabát. Vykrikovať teraz, že všetko bolo zinscenované, účelové a nefér slovanisti síce môžu, ale UEFA sa postavila na stranu majstra z Faerských ostrovov. Asi vedela prečo.

Aktivita Slovana zmeniť rozhodnutie UEFA bola pochopiteľná. Aj preto sa po návrate domov dala výprava Slovana otestovať, pričom všetci, ktorí sa vrátili na Slovensko, majú negatívne výsledky testov na koronavírus. “V praxi to znamená, že hráči, členovia realizačného tímu a manažment boli negatívni aj na Faerských ostrovoch a ak by miestne úrady umožnili pretestovanie, mohli hráči zasiahnuť do zápasu,” uviedol klub na skslovan.com. Ešte by pre skúšku správnosti mohli slovanisti povedať, či sa vrátila kompletná výprava aj s pozitívne testovaným fyzioterapeutom a hráčom druhého tímu Marekom Rigom. Lebo podľa informácii zo strany Slovana by obaja mali byť v karanténe na Faerských ostrovoch a to by celú argumentáciu Ivana Kmotríka ml. po návrate domov dalo do úplne iného svetla.

“Po nepríjemných udalostiach z posledného týždňa nás teší, že celá pondelková výprava má negatívne testy na COVID-19. Vďaka tejto skutočnosti sa naši hráči a realizačný tím budú môcť vrátiť do tréningového procesu. Výsledky testov len potvrdzujú náš názor, že na Faerských ostrovoch nám domáce úrady účelovo a neférovo zamedzili nastúpiť na zápas. Z výsledkov testov vyplýva, že ak by naša oficiálna žiadosť o pretestovanie výpravy našla pochopenie, vyšli by hráči ako negatívni a mohli by zasiahnuť do hry. Po negatívnych výsledkoch rovnako ako účelové a diskriminačné vyznieva rozhodnutie faerských úradov o karanténe len pre hráčov a realizačný tím. Výsledky testov posielame aj na UEFA ako ďalší argument k nášmu protestu voči krokom faerských úradov,” povedal generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. ešte pred verdiktom zo strany UEFA.

 

Mohlo by vás zaujímať