Domáce

Slovenská komora exekútorov navrhla piatich kandidátov na ústavných sudcov

Slovenská komora exekútorov navrhla piatich kandidátov na ústavných sudcov . (TASR / Milan Kapusta)

BRATISLAVA – Slovenská komora exekútorov (SKE) navrhla piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Jej nominantmi sú Ladislav Duditš, Boris Gerbery, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti a Marek Tomašovič. Komora návrh predložila Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady SR. Informovala o tom hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

SKE považuje za mimoriadne dôležité, aby na Ústavnom súde ako kľúčovej inštitúcii právneho štátu, pôsobili sudcovia profesionálne skúsení, odborne zdatní a morálne spôsobilí. “Som presvedčený, že naši kandidáti tieto prísne nároky spĺňajú,” uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Ústavnoprávny parlamentný výbor prijal do piatka 34 návrhov kandidátov na ústavných sudcov. Niekoľko mien sa v nich objavilo viackrát, kandidátov je teda v konečnom dôsledku 24. TASR o tom informoval predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD).

Návrhy kandidátov na ústavných sudcov majú byť doručené výboru najneskôr do pondelka 7. januára, zverejniť sa totiž majú 15 dní pred jeho zasadnutím. Schôdza ústavnoprávneho výboru sa má začať 22. januára, Madej potvrdil, že vypočutie kandidátov výborom sa začne 23. januára a vyhradené majú naň tri dni.

Na vypočutí kandidátov bude prítomný aj prezident SR alebo ho zastúpi vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR. Tomu sa má kedykoľvek, keď o to požiada, udeliť slovo. Kandidát na schôdzi predstaví svoje pracovné skúsenosti a výsledky či publikačnú činnosť.

Poslanci NR SR by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.