Politika Domáce Top

Slovenská pošta na kotlebovcov zmenila názor. Roznáša im noviny

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenská pošta roznáša noviny z dielne Kotlebovej ĽS Naše Slovensko. Za to, čo predstavovalo ešte pred dvomi rokmi pre inštitúciu ideový problém, dnes inkasuje sumu blížiacu sa k 10 tisíckam eur. 

 

Podľa transparentného účtu strany pre parlamentné voľby 2020 kotlebovci za “podaj novín” uhradili Slovenskej pošte sumu 9 109,98 eur. K platbe je priradený dátum 16. december.

Využitie služieb Slovenskej pošty potvrdil aj poslanec Rastislav Schlosár. Platba, ktorú môžeme vidieť na transparentonom účte, by sa mala vzťahovať k roznosu novín, ktorý už pošta vykonala.

V minulosti si vypočuli jasné NIE

Záujem o služby Slovenskej pošty prejavili kotlebovci aj pred župnými voľbami v roku 2017. Avšak neúspešne. Kandidát na predsedu nitrianskej župy Milan Uhrík sa vtedy na sociálnej sieti posťažoval, že v obciach v Nitrianskom kraji pošta rozvoz ich materiálov odmietla.

Neskôr vysvitlo, že odmietnutie roznosu sa nevzťahovalo iba na Nitriansky kraj, ale na celé Slovensko. Potvrdila to aj samotná pošta. „Na základe posúdenia letáka politickej strany Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko, Slovenská pošta dňa 24.10.2017 vydala rozhodnutie, aby pošty uvedený leták neprijímali a v prípade, že ho medzičasom prijali, aby s okamžitou platnosťou zastavili jeho doručovanie,“ uviedli. Obsah podľa nich totiž mohol “urážať národnostné a náboženské cítenie” a “diskriminovať osoby na základe rasy a sociálneho pôvodu.” Pripomenuli tiež, že majú zodpovednosť za letáky, ktoré roznášajú, a preto majú aj právo niektoré z nich odmietnuť.

Milan Uhrík (vľavo) sa v minulosti na Slovenskú poštu sťažoval. Na fotke s Marianom Kotlebom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Registrované noviny

Rastislav Schlosár v tejto súvislosti vysvetlil, že rozdiel oproti minulosti je dnes v tom, že momentálne je ich periodikum už registrované. Noviny Ľudovej strany Naše Slovensko sú podľa zdrojov dostupných na webovej stránky ministerstva kultúry vydávané od 1. septembra 2018. Obsahovo sa majú zameriavať na politiku a spoločnosť “pre špecifické skupiny čitateľov”. 

Ako každý iný obchodný partner

Slovenská pošta uviedla, že Kotlebova strana využila komerčnú službu distribúcie letákov. “S prihliadnutím na rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky pristupujeme k tejto strane ako ku každému inému obchodnému partnerovi,” uviedli vo svojej reakcii. Najvyšší súd v apríli tohto roka zamietol návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie ĽS Naše Slovensko.

V júli tiež rozhodoval o poslancovi Stanislavovi Mizíkovi za nenávistný status na jeho Facebooku. Podľa ich názoru je Mizík nevinný. Nebolo totiž možné dokázať, či status skutočne napísal on sám.

Inak už rozhodol Najvyšší súd SR v individuálnom prípade kotlebovca Milana Mazureka. V septembri potvrdil jeho vinu vo veci rasistických vyjadrení na adresu Rómov, ktoré prezentoval v žilinskom Rádiu Frontinus. Mazurek dostal pokutu a prišiel o poslanecký mandát.

Mohlo by vás zaujímať: