Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika

Slovenské zdravotníctvo je podfinancované. Ambulantní poskytovatelia opäť apelujú na Kalavskú

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) plne podporuje a rozumie potrebe dofinancovania zdravotníctva ešte v roku 2019. Informoval o tom vo vyjadrení k dofinancovaniu zdravotníctva uverejnenom na svojej webovej stránke www.zapsk.sk.

 

“ZAP už od mája tohto roka opakovane apeluje na Ministerstvo zdravotníctva SR, ministerku zdravotníctva A. Kalavskú, vládu SR a všetky zdravotné poisťovne, že bez ďalšieho dofinancovania nie je možné zabezpečiť trvalú udržateľnosť zdravotníctva na Slovensku a súčasne sme od kompetentných žiadali urýchlené konanie v tejto veci,” informoval zväz.

Ako uviedol ZAP, dvomi otvorenými listami v júni 2019 informoval ministerku zdravotníctva i verejnosť o potrebe bezodkladného dofinancovania zdravotníctva nad rámec dofinancovania realizovaného k 1. júnu 2019, a to minimálne vo výške 150 mil. eur. “ZAP preto veľmi oceňuje, že prostredníctvom Memoranda za dofinancovanie zdravotníctva zo dňa 11. septembra 2019 deklarujú nevyhnutnosť dofinancovania zdravotníctva aj ostatné organizácie v zdravotníctve,” uviedol vo vyjadrení zväz.

Bez dofinancovania podľa ZAP nie je reálne garantovať zabezpečenie udržateľnosti chodu zdravotníctva a kontinuálnej dostupnosti poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Memorandum obsahuje aj dlhodobú požiadavku ZAP-u o navýšení rozpočtu zdravotníctva ešte v roku 2019 o 150 mil. eur. “ZAP rovnako pozitívne vníma aj realizované personálne zmeny na pôde Všeobecnej zdravotnej poisťovne k 1. septembru 2019, a to najmä v záujme zefektívnenia činnosti štátnej zdravotnej poisťovne nielen vo vzťahu k zmluvným vzťahom s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,” dodal Zväz ambulantných poskytovateľov.

Bez ďalšieho dofinancovania nie je možné zabezpečiť trvalú udržateľnosť zdravotníctva na Slovensku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zástupcovia zdravotných poisťovní a organizácií, ktoré pôsobia v zdravotníctve, odovzdali memorandum predsedovi Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefanovi Zelníkovi. “Žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Vládu SR a Národnú radu SR o bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva vo výške 150 miliónov eur za účelom zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v roku 2019,” uvádzajú organizácie v memorande.

Minister financií k požiadavke na dofinancovanie sektora hovorí, že mu chýbajú konkrétne informácie. “Nemôžem sa opierať o nejaké cifry vycucané z prsta, 150 miliónov eur je obrovská suma peňazí, potrebujeme dostať nejaké dáta, ktoré sme dodnes nedostali. Kým riaditeľ rozpočtu nedostane údaje, na základe ktorých by sme sa mali baviť, či vôbec dofinancovať a v akej výške, nebudem sa k tomu vyjadrovať,” uviedol v stredu Ladislav Kamenický.

Ministerstvo zdravotníctva podľa ministerky Andrey Kalavskej tiež vníma potrebu dofinancovania. “Nechcem, aby to bolo na základe pocitov alebo dojmov, počkáme si ešte na daňovú prognózu. Čísla by sme mali mať koncom septembra. Chcem, aby to bolo spravodlivé a adresné,” uviedla šéfka rezortu. Ako sa vyjadrila, tiež by ju zaujímalo, na základe čoho prišli organizácie k sume 150 mil. eur.