Politika Domáce Top

Slovenskí europoslanci Šefčoviča v Bruseli nepodporia. Dôvodom je Smer

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – O post šéfa Európskej komisie sa pokúsi zabojovať aj Slovák. Podpredseda komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý je nominantom strany Smer-SD, už ohlásil svoju kandidatúru. Lobovať za neho bol v európskom parlamente tento týždeň aj premiér Peter Pellegrini. Zdá sa však, že u opozičných europoslancov Šefčovič nepochodí. Svoj hlas mu zrejme pri voľbe nedajú.

Podľa poslanca Európskeho parlamentu Eduarda Kukana je Šefčovič seriózny kandidát. ,,Je jedným z najaktívnejších členov Európskej komisie a preto si myslím, že jeho kandidatúra je aj logická.” Jeho šance však podľa neho nie sú na prvý pohľad také výborné, ale nádej má. Napriek tomu, že Kukana teší, že propaguje Slovensko, Šefčovič jeho hlas zrejme nedostane. ,,My by sme mali hlasovať podľa príslušnosti k politickým skupinám, ale samozrejme, že budem zvažovať aj to, že je zo Slovenska a potom sa podľa toho rozhodnem,” uviedol europoslanec Kukan, ktorý je súčasťou Európskej ľudovej strany. Šefčovič patrí do frakcie eurosocialistov.

Predseda SaS a europoslanec Richard Sulík, ktorý sedí v skupine Európskych konzervatívcov a reformistov, Šefčoviča tiež podporuje. Má to však háčik. ,,Viem, je to eurokomisár nominovaný Smerom a tiež viedol kandidátku Smeru do eurovolieb v roku 2014. Napriek tomu mu držím palce.” Podľa neho si svoju robotu robí dobre a nikdy sa neznížil k osobným útokom a správa sa korektne. ,,Pre Slovensko by to bol megaúspech, keby malo predsedu komisie,” skonštatoval Sulík.

Europoslanec Richard Sulík. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Kukanov kolega z frakcie europoslanec za KDH Ivan Štefanec vidí Šefčoviča ako schopného eurokomisára, ktorý na funkciu má. Podľa neho dobre komunikuje s Európskym parlamentom a je rád, že sa naši ľudia presadzujú v zahraničných štruktúrach. Napriek tomu sa k jeho podpore jasne vyhranil. ,,Vo voľbách ho samozrejme nebudem podporovať, lebo nikdy som socialistov nevolil, takže v eurovoľbách budeme súpermi a verím, že kresťanskí demokrati tak ako v minulých voľbách aj teraz súťažisko porazia.” Pripomenul tiež, že vždy bojoval a aj bude bojovať proti Smeru a proti socialistom.

Europoslankyňa Anna Záborská z KDH vidí kandidatúru po jeho politických skúsenostiach ako logický záver kariéry. Či ho podporí, dlhoročná europoslankyňa zatiaľ neprezradila. ,,Je to háklivé tým, že som z inej politickej rodiny a Európska ľudová strana má iného kandidáta.” Dodala ale, že ak bude Maroš Šefčovič zvolený, nebude sklamaná.

 

Europoslanci Anna Záborská a Ivan Štefanec. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Plnú podporu Marošovi Šefčovičovi vyjadril aj premiér Peter Pellegrini zo Smer-SD, ktorý sa kvôli tejto téme dokonca stretol v utorok s našimi europoslancami. Šefčovič je podľa neho človek, ktorý má právo uchádzať sa o spomínaný post. „Som veľmi rád, že predstaviteľ, ktorý je aj zástupcom socialistickej rodiny a zástupcom strany Smer-SD, má takú vysokú ambíciu. Myslím si, že je to veľmi kvalitný človek, ktorý nežije v bubline. Je to človek, ktorý veľa cestuje, načúva a vie, aký je reálny život v Európe a čo skutočne trápi Európanov. Želám mu veľa zdaru v tejto kandidatúre a chcem mu vyjadriť plnú podporu, moju osobnú, ako aj celej strany a, pevne verím, aj vlády Slovenskej republiky,“ vyhlásil predseda vlády.

Šefčoviča podporili strany, ktoré sú členmi Strany európskych socialistov (PES) z Cypru, Českej republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Poľska, Rumunska a z rodného Slovenska. Tým splnil nominačné kritérium 1+8 strán, platné v PES, a má takpovediac “vstupenku” do tejto súťaže.

O tom, či sa naozaj stane volebným lídrom eurosocialistov, sa rozhodne po októbrovom zjazde PES v Lotyšsku, keď svoje prípadné kandidatúry ohlásia aj ďalší politici z tábora socialistov. Výsledky internej súťaže budú známe začiatkom decembra.

 

Galéria
Predseda vlády vyjadril Šefčovičovi plnú podporu. Zdroj: TASR / Marko Erd
Šefčovič sa uchádza o post šéfa exekutívy EÚ. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Zdroj: TASR / Michal Svítok
Eduard Kukan považoval Šefčoviča za seriózneho kandidáta, neskôr názor . Zdroj: TASR / AP
Štefanec je rád, že sa Slováci presadzujú v zahraničí. Zdroj: SITA / Európska ľudová strana
Post predsedu Európskej komisie vidí Záborská ako logický záver politickej kariéry Šefčoviča. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
navigate_before
navigate_next