Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Neschopní slovenskí futbalisti plakali na nesprávnom hrobe a prišli o 10 miliónov eur

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii EURO 2020 nad Azerbajdžanom 2:0, ale na šampionát nepostúpili. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA/TRNAVA – Šport je plný paradoxov, ako život. Ak by niekto na Slovensku pred pár týždňami iba tak z recesie povedal, že Slováci budú držať Maďarom palce a ešte k tomu vo futbale, považovali by ho za pekného šialenca a poloblázna.

 

No účel svätí prostriedky a práve Maďari mohli pomôcť Slovensku na európsky šampionát. No seba pritom zakopať pod zem. Museli by remizovať vo Walese, ktorému takisto išlo o postup. Sofiina voľba ako vyšitá. Po dvoch vzájomných a extrémne premotivovaných dueloch to bola až pitoreskná situácia. Čisté Kocúrkovo a kabaret. Najmä po stretnutí v Budapešti, po ktorom sme s Maďarskom takmer prerušili diplomatické styky. Vtedy boli Maďari naším verejným nepriateľom číslo 1, teraz mali byť spasiteľmi. Sadomasochistickí, na svoj vlastný účet. To nevymyslíš, nevygoogliš, to je Slovensko.

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii EURO 2020 nad Azerbajdžanom 2:0, ale na šampionát nepostúpili. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Aby bol kabaret kompletný, ešte sa hráči pred duelom s Azerbajdžanom vyplakali do médií v štýle ala Milan Škriniar. „Dúfam, že nám konečne niekto pomôže. Ešte sa to nestalo, odkedy som v reprezentácii,“ rozcítil sa obranca slovenskej reprezentácie. Dehonestujúce, detské a neprofesionálne. Aj to svedčí o úrovni a morálke slovenského futbalu. O (ne)kvalite hráčov, realizačného tímu, funkcionárov. Všetci totiž majú svoj podiel na podobných bláboloch.

Ak totiž zoberieme do úvahy iba slovenské mediálne masírovanie o veľkosti našich futbalistov, ich vlastné presvedčenie a funkcionársky život na ružovom obláčiku, tak potom mal byť priamy postup na EURO 2020 pre nás povinnosťou. Neoddiskutovateľnou a jasnou. Nie iba platonickým pokusom. Hrajte, vyhrávajte a nerobte zo seba hlupákov. S každým, nie iba s neborákmi, ako je Azerbajdžan. S ktorým sme síce v Trnave vyhrali, ale tá naša “kopaná“ v zrýchlenej chôdzi bola nepozerateľná.

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii EURO 2020 nad Azerbajdžanom 2:0, ale na šampionát nepostúpili. Zdroj: TASR / Michal Svítok

K celej komickej situácii s prosíkaním o pomoc by totiž nemuselo vôbec prísť, ak by naši futbalisti opäť raz namiesto slov a mudrovania ukázali na ihrisku svaly, rozum a kvalitu. Ak by dokázali obrať o body Chorvátov, ak by aspoň raz vyhrali s Walesom… No naša historická slabosť a tradícia, že s mužstvami nad nami nedokážeme doma vyhrávať a vonku iba ak maximálne remizovať, bola opäť na programe dňa. Od roku 1994 bolo tých európskych a svetových kvalifikácii dvanásť a Slovensko bolo iba raz na ME a raz na MS. Inak klasika. Ovládače od TV, pukance a pivo doma v obývačke. Plus závistlivé oči na bankový účet postupujúcich. Teraz je to zatiaľ mínus 10 miliónov eur.

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii EURO 2020 nad Azerbajdžanom 2:0, ale na šampionát nepostúpili. Zdroj: TASR / Michal Svítok

K tomu tony publikácií s výhovorkami, analýzami, riešeniami, perspektívami a hodnoteniami, čo, kedy, kde a ako musíme zmeniť a zlepšiť. Dookola počúvame to isté klišé o perspektíve, zlepšovaní sa, dobrom kolektíve, mladom tíme, atmosfére, chýbajúcom šťastí, stúpajúcej forme, ťažkej skupine, zlom trávniku či chýbajúcich divákoch. Až sa z toho stal nudný refrén.

Teraz sa budeme do jari masírovať a utešovať, že máme pred sebou ešte možno aj dve play-off stretnutia v Lige národov. V baráži bude našim prvým súperom Írsko, čo je pre slovenskú reprezentáciu ďalší extrémne ťažký protivník. Potom jeden z dvojice Bosna a Hercegovina – Severné Írsko. Tiež “lahôdka”. Ak sa dovtedy nič zásadné nezmení, bude pre slovenský futbal dvojnásobne platiť už vyššie napísané a povedané. Rečičky jednej paničky nech si hráči, tréneri aj funkcionári nechajú na magnetickej tabuli v šatni. Na trávniku a v štatistikách sa berie iba víťazstvo, postupy a medaile. Všetko ostatné je o ničom a zbytočné. Doba idealistického romantizmu je iba v hollywoodskych filmoch. Nie vo futbale.