Domáce Ekonomika Politika Domáca

Slovenskí inovační diplomati odchádzajú na misie. Pomáhať budú slovenským firmám

RAŠI: Inovačných diplomatov vybrali, na misie odídu v najbližších dňoch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prví štyria slovenskí inovační diplomati odletia na svoje misie v najbližších dňoch. Do Číny pôjde Tibor Buček, do Fínska Miloš Koterec, v Spojených štátoch amerických bude pôsobiť Peter Šesták a v Izraeli Miloš Bikár. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Práve pod tento orgán výber inovačných diplomatov spadal. Úradu Richarda Rašiho vláda vznik týchto postov odobrila v novembri minulého roka. Úlohou týchto diplomatov bude pomáhať slovenským malým a stredným firmám na zahraničné trhy.

 

„Interným výberovým konaním sme obsadili dve miesta, vonkajším ďalšie dve. Diplomati budú generálnymi štátnymi radcami v rámci Sekcie riadenia investícií a regionálneho rozvoja Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu,“ uviedli ďalej. V komisii, ktorá inovačných diplomatov vyberala, boli napríklad predstaviteľky Rašiho úradu, ale aj zástupcovia ministerstva hospodárstva, zahraničných vecí či poradcovia premiéra Petra Pellegriniho.

„Štyria úspešní kandidáti následne absolvovali odbornú prípravu k vyslaniu, vypracovali tiež správu pred vyslaním. Všetci sú odborníkmi, ktorí spĺňajú obsah misie. Odborne a metodicky ich bude riadiť a tiež koordinovať Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Ich agenda bola vytvorená v spolupráci so všetkými subjektmi na Slovensku, ktoré pracujú s inováciami,“ pokračoval ďalej komunikačný odbor s tým, že inovačná diplomacia oficiálne funguje od 1. júla tohto roka.

Diplomati budú pomáhať podnikom

Títo štyria diplomati sa budú podieľať na aktívnej prezentácii Slovenska ako inovatívnej krajiny na podujatiach v ich cieľovej krajine, ako aj v iných štátoch. Budú tiež pomáhať slovenským malým a stredným podnikom v úvodnej fáze ich prieniku na zahraničné trhy, ako aj vyhľadávať obchodných aj technologických partnerov v zahraničí. Ich úlohou tiež bude, okrem iného, vyhľadávať možnosti nových hybridných modelov financovania výskumno-vývojových a inovatívnych projektov za spoluúčasti súkromných zdrojov.

Vznik postu inovačného diplomata vláda schválila 28. novembra 2018. Rašiho návrh identifikoval USA, Fínsko, Izrael a Čínu ako krajiny s najväčším inovačným potenciálom. Pri vzniku týchto postov argumentovali, že v posledných rokoch narastá vo vyspelých krajinách význam inovačnej diplomacie, ktorej úlohou je prienik národných inovácií na medzinárodný trh. Súčasťou inštitucionálneho zabezpečenia inovačnej diplomacie je aj mechanizmus hybridného financovania. „Úlohou inovačných diplomatov bude napomáhať slovenským výskumným inštitúciám, univerzitám a podnikateľom v nadväzovaní spolupráce s inovačným prostredím v zahraničí a podpora verejno-súkromných partnerstiev,“ uviedol vtedy vicepremiér Richard Raši.