Domáce

Slovenskí policajti budú v Chorvátsku aj toto leto. Najčastejšie riešia rôzne krádeže

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Aj v roku 2019 sa slovenskí policajti zúčastnia na projekte Bezpečná turistická sezóna v Chorvátsku. Na slovenských turistov bude dozerať osem slovenských policajtov. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová.

 

Slovenskí policajti budú pôsobiť v dvoch najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, a to v Splitsko-dalmatínskej oblasti a v Primorsko-goranskej. Pomoc slovenských policajtov budú môcť turisti vyhľadať od 15. júna do 15. septembra, čo je o mesiac viac ako v minulých sezónach.

Policajti budú v Chorvátsku slúžiť v slovenských uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Budú takisto vybavení služobnými autami, čo sa podľa Baloghovej v minulosti stretlo s pozitívnym ohlasom. Hovorkyňa prezídia však pripomína, že slovenskí policajti “nemajú na území Chorvátska policajné právomoci”.

Najčastejšie riešia krádeže dokladov

Slovenská polícia sa do programu Bezpečná turistická sezóna zapája už od roku 2008. Najčastejšie prípady, ktoré v Chorvátsku rieši, sú straty a krádež dokladov, kľúčov od apartmánov, zlé parkovanie, odtiahnutie vozidiel, a najmä dopravné priestupky. V súvislosti s nimi slovenská polícia dáva na vedomie sprísnenie sankcií za priestupky v doprave.

V roku 2018 bolo v Chorvátsku počas letnej sezóny obvinených 15 občanov Slovenska, čo je nárast o päť osôb oproti roku 2017. Poškodených trestnými činmi bolo v minulom roku 56 Slovákov, čo je pokles o polovicu oproti roku 2017. “Počas turistickej sezóny boli zahraniční turisti najčastejšie obeťami majetkových trestných činov, páchateľmi drogovej a všeobecnej trestnej činnosti,” spresnila Baloghová.